Beklenmedik Olay Facebook ve Instagram Çöktü

instagram-coktu

Instagram ve Facebook Çöktü

Sosyal medya devleri Instagram ve Facebook çöktü. Bugün Türkiye saatiyle sabah 06:00 sularında sosyal medya lokomotifi Facebook ve onun alt uygulaması olan Instagram’ın sistemleri çöktü.

Sosyal medya fenomenlerinin ve kullanıcıların en çok sevdiği iki uygulama olan Instagram ve Facebook sabah saatlerinde çöktü. Çöküşün sebebi tam olanarak bilinmese de kullanıcılar bu durumu sosyal medya hesaplarından alay konusu edinmeyi ihmal etmedi.

Son yılların flaş sosyal medya uygulaması Instagram sabah saatlerinde kullanıcılarına soğuk terler döktürdü. Instagram hesaplarına giriş yapmayı deneyen ve başarılı olamayan kullanıcılar Instagram hesaplarının çalındığını düşündü. Ardından mikro blog sitesi Twitter’a giriş yapan kullanıcılar bu sorunun sadece kendilerinde yaşanmadığını öğrenince rahat bir nefes aldı.

facebook-coktu-26-ocak

En Çok Güncelleme Instagram’da

Instagram için oldukça küçük düşürücü olan bu durum Facebook‘ta da yaşandı. Facebook‘un satın almasından sonra yükselişe geçen Instagram uygulaması birçok güncelleme ve yenilik edindi. İlk gününden bugüne kadar onlarca eklenti sayesinde fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olmaktan çok sosyal medya kullanıcılarının hayatlarının bir parçası olan Instagram en son GIF animasyonlarını paylaşma güncellemesini gerçekleştirdi.

Bu güncelleme sayesinde Instagram kullanıcıları artık istedikleri hikayeleri için hareketli çıkartmaları kullanabilecek. Instagram, daha çok kişiye erişmek ve var olan kullanıcıların uygulama içinde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için sürekli güncelleniyor. Bu sayede yükselişi önü kesilemez bir şekilde devam ediyor.

Yeni yıla girişimizle birlikte iki güncellemeyi arka arkaya yayınlayan Instagram ilk olarak son görülme özelliğini yayınlamıştı. Whatsapp uygulaması ile benzer bir özelliğe sahip olan Instagram son görülme özelliği kullanıcılar tarafından hem sevildi hem de eleştirildi.

Önceki yıllarda da hikaye özelliği, video paylaşma özelliği, haber akışı algoritma değişikliği ve whatsapp ve facebook ile hikaye entegrasyonu gibi güncellemeler yaptı. Yeni yılda da buna benzer çok konuşulacak değişikliklere imza atması beklenen Instagram kullanıcılarını şaşırtmaya devam edeceğe benziyor.

Ekran Görüntüsü Uyarı Bildirimi Geliyor Mu ?

Ekran görüntüsü bildirimi ile kastedilen, diğer bir çok sevilen sosyal medya uygulaması Snapchat‘in ekran görüntüsü aldığınızda, görüntüsünü aldığınız kişiye uyarı bildirimi gitmesidir. Bu uygulama nedeniyle artık kullanıcılar rahatlıkla diğer Snapchat kullanıcılarının ekran görüntüsünü alamıyordu.

Instagram-ekran-görüntüsü-alındı

Benzer bir durum Instagram için de geçerli. Instagram kullanıcıları diğer kullanıcıların hikaye ve normal paylaşımlarından izinsiz olarak ekran görüntüsü alabiliyor. Bu durum çoğu zaman istenmeyen durumlara neden olabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için Instagram yönetimi radikal bir karar alarak, ekran görüntüsü alındığında kullanıcıları uyaracak yeni bir güncelleme yapmayı düşünüyor.

Güncelleme sayesinde artık kimse istediği kullanıcının ekran görüntüsünü alıp daha sonra bunu izinsiz ve habersiz bir şekilde rahatça kullanamayacak. Şu an için bir dedikodudan ibaret olan ekran görüntüsü güncellemesi ilerleyen günlerde gerçeğe dönüşebilir.
facebook-ve-instagram-coktu-26-ocak

Çökme Sorunu Twitter’da Alay Konusu Oldu

Sosyal medya kullanıcıları sabah saatlerinde yaşanan bu aksaklıkla ilgili olarak birçok eğlenceli tweet paylaştı. Facebook ve Instagram’da yaşanan bu çökme sorunun aslında çok önemli bir problem olmadığı ve bir kaç saat içinde sorunun çözülmesiyle görüldü.

Facebook yöneticileri yaptığı açıklamada sorunun önemsiz bir teknik arızadan kaynakladığını ve şu an sistemlerde hiçbir sorunun bulunmadığını söyledi.

 

Beklenmedik Olay Facebook ve Instagram Çöktü
4.5 (89.9%) 493 votes

Önceki yazımızda Instagram Paylaşım Saatleri Hangileri ? başlıklı içeriğimiz Instagram saatleri ve paylaşım saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.