Beklenmedik Olay Facebook ve Instagram Çöktü

Beklenmedik Olay Facebook ve Instagram Çöktü

Instagram ve Facebook Çöktü

Sosyal medya devleri Instagram ve Facebook çöktü. Bugün Türkiye saatiyle sabah 06:00 sularında sosyal medya lokomotifi Facebook ve onun alt uygulaması olan Instagram’ın sistemleri çöktü.

Sosyal medya fenomenlerinin ve kullanıcıların en çok sevdiği iki uygulama olan Instagram ve Facebook sabah saatlerinde çöktü. Çöküşün sebebi tam olanarak bilinmese de kullanıcılar bu durumu sosyal medya hesaplarından alay konusu edinmeyi ihmal etmedi.

Son yılların flaş sosyal medya uygulaması Instagram sabah saatlerinde kullanıcılarına soğuk terler döktürdü. Instagram hesaplarına giriş yapmayı deneyen ve başarılı olamayan kullanıcılar Instagram hesaplarının çalındığını düşündü. Ardından mikro blog sitesi Twitter’a giriş yapan kullanıcılar bu sorunun sadece kendilerinde yaşanmadığını öğrenince rahat bir nefes aldı.

facebook-coktu-26-ocak

En Çok Güncelleme Instagram’da

Instagram için oldukça küçük düşürücü olan bu durum Facebook‘ta da yaşandı. Facebook‘un satın almasından sonra yükselişe geçen Instagram uygulaması birçok güncelleme ve yenilik edindi. İlk gününden bugüne kadar onlarca eklenti sayesinde fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olmaktan çok sosyal medya kullanıcılarının hayatlarının bir parçası olan Instagram en son GIF animasyonlarını paylaşma güncellemesini gerçekleştirdi.

Bu güncelleme sayesinde Instagram kullanıcıları artık istedikleri hikayeleri için hareketli çıkartmaları kullanabilecek. Instagram, daha çok kişiye erişmek ve var olan kullanıcıların uygulama içinde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için sürekli güncelleniyor. Bu sayede yükselişi önü kesilemez bir şekilde devam ediyor.

Yeni yıla girişimizle birlikte iki güncellemeyi arka arkaya yayınlayan Instagram ilk olarak son görülme özelliğini yayınlamıştı. Whatsapp uygulaması ile benzer bir özelliğe sahip olan Instagram son görülme özelliği kullanıcılar tarafından hem sevildi hem de eleştirildi.

Önceki yıllarda da hikaye özelliği, video paylaşma özelliği, haber akışı algoritma değişikliği ve whatsapp ve facebook ile hikaye entegrasyonu gibi güncellemeler yaptı. Yeni yılda da buna benzer çok konuşulacak değişikliklere imza atması beklenen Instagram kullanıcılarını şaşırtmaya devam edeceğe benziyor.

Ekran Görüntüsü Uyarı Bildirimi Geliyor Mu ?

Ekran görüntüsü bildirimi ile kastedilen, diğer bir çok sevilen sosyal medya uygulaması Snapchat‘in ekran görüntüsü aldığınızda, görüntüsünü aldığınız kişiye uyarı bildirimi gitmesidir. Bu uygulama nedeniyle artık kullanıcılar rahatlıkla diğer Snapchat kullanıcılarının ekran görüntüsünü alamıyordu.

Instagram-ekran-görüntüsü-alındı

Benzer bir durum Instagram için de geçerli. Instagram kullanıcıları diğer kullanıcıların hikaye ve normal paylaşımlarından izinsiz olarak ekran görüntüsü alabiliyor. Bu durum çoğu zaman istenmeyen durumlara neden olabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için Instagram yönetimi radikal bir karar alarak, ekran görüntüsü alındığında kullanıcıları uyaracak yeni bir güncelleme yapmayı düşünüyor.

Güncelleme sayesinde artık kimse istediği kullanıcının ekran görüntüsünü alıp daha sonra bunu izinsiz ve habersiz bir şekilde rahatça kullanamayacak. Şu an için bir dedikodudan ibaret olan ekran görüntüsü güncellemesi ilerleyen günlerde gerçeğe dönüşebilir.
facebook-ve-instagram-coktu-26-ocak

Çökme Sorunu Twitter’da Alay Konusu Oldu

Sosyal medya kullanıcıları sabah saatlerinde yaşanan bu aksaklıkla ilgili olarak birçok eğlenceli tweet paylaştı. Facebook ve Instagram’da yaşanan bu çökme sorunun aslında çok önemli bir problem olmadığı ve bir kaç saat içinde sorunun çözülmesiyle görüldü.

Facebook yöneticileri yaptığı açıklamada sorunun önemsiz bir teknik arızadan kaynakladığını ve şu an sistemlerde hiçbir sorunun bulunmadığını söyledi.

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulaması Instagram dün uzun süreli bir çökme sorunu ile gündeme gelmiş ve “Instagram Neden Çöktü?” sorusu sorulmaya başlanmıştı. Dün akşam saatlerinde yaşanan çökme sorunu sonrasında, uygulamanın 2-3 saat boyunca erişime kapalı kaldığı da açıklanmıştı. Uygulamanın kapalı kaldığı süreç bir yana, bunun yanında bu sabaha kadar da uygulamanın yavaşlama sorununun devam ettiği belirtilmişti. Sorunun neden kaynaklandığı konusunda ise ilk etapta bir açıklama gelmedi. Şimdi ise yaşanan sorunun neden kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Peki, Instagram Neden Çöktü? Açıklama yapıldı mı? Detaylara bakalım.

Instagram Neden Çöktü? Detaylar Neler?

Uygulamanın neden çöktüğüne ilişkin bir açıklama yapılmadığını belirterek başlayalım. Daha öncede yaşanan sorunlardan olduğu gibi uygulama resmi olarak bir açıklama yapmadı. Fakat nedenin ortaya çıkmasını sağlayacak olan detay Facebook tarafından geldi. Instagram ile Facebook uygulamasının da çökmesi nedeniyle Facebook üzerinden sorun ortaya çıktı. Facebook sayfasına girmek istediğinde hata mesajları çıkıyor olsa da uygulamanın arka planda uyarı mesajı gösterdiği ortaya çıktı. Buna göre her iki uygulamanın da çökmesinin nedeni bakım çalışması. Artan kullanıcı sayıları sonrasında sunucunun yeniden düzenlenmesi ve bakımlarının yapılması adına bir kesinti yaşandığı belirtiliyor. Bakım çalışmasının bitmesinin ardından da yeniden sunucuların kullanılabilir duruma getirdiğini belirtmek gerekiyor.

Instagram Neden Çöktü

Instagram Neden Çöktü?” sorusunun cevabı şu an için bakım çalışması olarak gösterilmiş durumda. Bunun dışında bakım çalışması sırasında herhangi bir yenilik için hazırlık yapılıp yapılmayacağı konusunda bir bilgi verilmiş değil. Bakım çalışması olarak gösterilen çalışma sırasında yeni güncelleme için hazırlıklarının yapılıp yapılmadığı, yakın zamanda belli olacak. Ayrıca bir not olarak da eklemek gerekiyor ki Facebook ile Instagram arasında çapraz sistem denemeleri devam ediyor.

Her iki uygulamanın bir arada çökmesinin nedeni bu çalışma için yapılacak düzenlemede olabilir. Facebook ile Instagram arasında hikayeler paylaşımları için sunulacak olan yeni çaprazlama sistemine gelecek olan düzenleme nedeniyle sunucularda kesintiler yaşanıyor olabilir. Facebook bunun için resmi bir açıklama yapmadı. Güncelleme sonrasında bu konuda da bilgiler verilmesi bekleniyor. Güncellemelerin ne zaman açıklanacağı ise belirtilmiş değil.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.