Blogger ve Markalar Instagram’ı Nasıl Kullanmalı?

Blogger ve Markalar Instagram’ı Nasıl Kullanmalı?

Blogger ve markalar için Instagram kullanımı hakkında bilgi vermeden önce kesinlikle stratejik bir planlama olduğunu bilmek gerekir. Bir anda bir fotoğrafınızda veya videomuzda milyonlarca insana ulaşabileceğiniz aynı zamanda da bu insanların beğenmesi sayesinde bir anda fenomen olabileceğiniz bir alandan bahsettiğimizi de unutmamak gerekir. Bu alanı doğru bir şekilde kullanmak ve kanalı çok daha akışkan hale getirmek önemlidir.

Instagram günümüzde sosyal medya alanında milyonlarca kullanıcısının yanı sıra aynı zamanda ciddi bir pazar oluşturmuş sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek firmalar gerekse bloggerlar bu anlamda kullanım gerçekleştirmekte ve Instagram’dan almış oldukları dönüşler sayesinde çok daha başarılı sonuçlar elde etmektedir. Elbette ki Instagram’daki bu basit ve kullanışlı ara yüz aynı zamanda da daha aktif kullanılmadığı ve istenilen sonuçlara ulaşılması sağlanmalıdır.

Instagram Kullanımı Kılavuzu Nasıl Kullanılır?

Instagram kullanımı kılavuzu tarzında sunacağımız bu sistem sayesinde sizler de artık Instagram’da daha başarılı olabilecek ve markanızın daha ön plana çıkmasını sağlayabileceksiniz. Bilinmesi gerekir ki Instagram’da markanızın özellikle temel taşlarını oturtacağız ve pazarlama anlamında düzenli bir iletişim planı ile kurgu verebileceğiniz sistemler bulunmaktadır. Günlük düzenli bir operasyon olmasının yanı sıra aynı zamanda da ciddi bir mesai süresinin harcanması gerekmektedir. Bloggerlar ve işletmeler bu anlamda ciddi bir sürecin içerisine girmiş bulunmaktadırlar. Öncelikli olarak burada Instagram ile ilgili stratejik planınızı belirlemeniz gerekir. Bu stratejik plana göre hedefleriniz ve bu süreci nasıl geçireceğiniz konusunda noktaları ciddi bir şekilde yazarak belirlemeniz sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Instagram dünyada en aktif etkileşim alanına sahip olan sistem olarak bilinmesi gerekir. Diğer mecralardaki oranlara bakıldığında daha rahat bir şekilde etkileşime gerilebildiği ortaya çıkmaktadır. Aslında her markanın ve bloglarında kesinlikle girmesi gereken ve bulunması gereken bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerekli konsept ve marka hakkında bilgileri aldıktan sonra nasıl işlemler yapmamız gerekiyor. Bu konuda bilgi vermeye çalışalım. Strateji belirlendikten sonra kullanıcı adınızı seçmeniz önemlidir.

Instagram Kullanımı ve İsim Belirleme İşlemleri

Instagram’da kullanıcı adınız aynı zamanda da sizin konseptimiz ve marka imajınız açısından çok büyük önem arz etmektedir. Instagram tanınan kişilerin de kullanmış olduğu ve dünyaca ünlü insanların var olmuş olduğu bir sistem olarak ön plana çıkmaktadır. Bunları gerçekleştirdikten ve kendinize doğru ismi seçtikten sonra stratejiniz Business hesabı olmalıdır. Business account hesabı denilen hesaba çevirerek profilinizi ziyaret eden kişilerin sizi bir iş profili olarak algılanmasını kolaylaştırma hedefine ulaşabilirsiniz. Daha rahat bir şekilde iletişime geçmelerini sağlarken aynı zamanda da Facebook hesabınıza bağlayabilir ve Facebook sayfanızın daha aktif olmasını da sağlamış olabilirsiniz.

Instagram kullanımı konusunda birbirine entegre ettiğiniz sistemler sayesinde takip butonu yanında aynı zamanda da iletişim butonu karşımıza çıkacaktır. Bu buton ile telefon yönlendirmesi ya da mail yönlendirmesi yapma şansına sahip olursunuz ve ticaret konusunda bu kadar ilerleyen bu dönemde özellikle bu sistemlerin kullanılması çok büyük önem arz etmektedir. Bunları gerçekleştirdikten sonra biraz da iletişim butonu ile ilgili olarak bilgi verelim.

Instagram Kullanımı Ve Business Hesabı Oluşturma

Bilindiği gibi Business hesabı oluşturmak sizin kitlenizin sizleri daha kolay bir şekilde bulunması açısından önemlidir. Aynı zamanda telefon numarası ve e-mail veri tabanının olması reklam verirken daha rahat bir şekilde hedeflediğiniz kitleye ulaşmanız açısından fayda sağlayacaktır. İletişim butonu özellikle bu anlamda telefon toplama ve e-mail adresi toplama açısından bağlayabilirsiniz. Bu datayı kullanabileceğiniz 2 farklı alan bulunmaktadır. Bunlardan birincisi hiç kuşku yok ki günümüzün sosyal medyadan olarak bilinen Instagram ve Facebook sistemlerini bu datayı yüklemek ve buna benzer kullanıcılara hedefleyerek reklam kampanyalarınızı buna göre yapmak olacaktır. Böylece sadece bu kullanıcılara reklam gösterme şansına sahip olursunuz. İkinci sistem ise hiç kuşku yok ki karşımıza çıkan en önemli noktalardan bir tanesi olan ve dijital pazarlama alanında değerlendirilen mailing sistemleri olacaktır. E-mail ile kişilere ulaşarak işlemlerinizi daha rahat bir şekilde gerçekleştirme ve tanıtma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca CRM alt yapısı sayesinde kullanıcı konusunda birçok farklı filtre yapmanızda sağlayacaktır. E-mail yönetim sistemleri bilindiği gibi son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Instagram Kullanımı Blogger ve Markalar

Tüm bunları yaptıktan sonra blogger ve markalar için Instagram kullanımı hakkında önemli noktalardan bir tanesi de gelen mesajların doğru bir şekilde cevaplanmasıdır. Çünkü herhangi bir mağazanız veya dükkânınız olmadığı için kişilerle birebir etkileşime girebileceğiniz tek yer mesajlar olmaktadır. Özel olarak gelmiş olan mesajları doğru bir şekilde dinlemek ve doğru bir şekilde algılayarak cevap vermek çok önemlidir. Şimdi sizleri bunlara başlıklar halinde geçecek olursak pozitif ama yanlış bilgi ile ilgili bir mesaj geldiğini düşünelim. Bu durumda yine mesajı cevaplamanız çok önemlidir.

Ancak aslında neden olduğunu açıklamak sizleri daha fazla ön plana çıkartacaktır. Pozitif yaklaşımla ve pozitif bir bilgilendirme mesajı geldiğinde aynı zamanda da karşı tarafı dinleyin ve inceleyerek yazmış olduğu konu hakkında bilgiler edinerek onu tekrar cevaplayın. Yani karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi yine gösterin. Negatif yaklaşım veyahut da şaka yapılması durumunda dinleseniz de cevap vermemeyi tercih etmeniz çok daha iyidir.

Negatif yaklaşım olur yanlış veya zedeleyici bir bilgiyle trollük yapmaya çalışanlara ise sadece basit bir cevap vermek yeterlidir. Negatif yaklaşımı varsa ve bir konu hakkında eleştirileriniz gibi bir durum varsa cevaplamanız sağlıklı olacaktır. Üstelenirse ve bu konu hakkında detaylı bilgiler verilmeye çalışılırsa bu durumda sadece dinlemeniz yeterli olacaktır. Bunlar aslında Instagram anlamında sizlerin daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Ayrıca size yorum yapan kişileri mention kullanarak yorumu yanıtla çok daha sağlıklı sonuçların olmasını sağlayacaktır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.