Facebook Arama Geçmişi Silme ve Bilinmesi Gerekenler

Facebook Arama Geçmişi Silme ve Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medya uygulamaları içerisinde kullanılan arama motorlarının, daha iyi kullanıcı deneyimleri için aramaları kayıt altına alıyor. Bu alanda en çok kullanılan uygulama olan Facebook içinde, aramaların kayıt edilmesi geçerli bir durum. Tabii ki her ne kadar aramalar kayıt altına alınıyor olsa da kullanıcıların Facebook Arama Geçmişi silme gibi bir ayrıcalığa sahip olduğunu belirtelim. Bu şekilde kullanıcılar, Facebook içerisinde yer alan arama motoru üzerinden yaptıkları aramaları ve doldurma verilerini temizleyebiliyor. Peki, Facebook Arama Geçmişi silme işlemi nasıl yapılır? Kullanıcıların bu konuda bilmesi gereken detaylar neler?

Facebook Arama Geçmişi Silme İşlemi

Konu hakkında detaylara geçmeden önce Facebook Arama Geçmişi silme işleminin nasıl yapılacağından söz edelim.

  • Facebook hesabınıza giriş yapıp, ardından sağ üst kısımda yer alan “aşağı ok” sekmesini kullanmanız gerekiyor.
  • Bu sekme uygulama ayarlarını gösterecek. Buradan uygulama içi hareketleri kontrol etmek adına “hareketler dökümü” seçeneğine giriş yapıyoruz. Uygulamada içerisinde yer alana arama işlemleri de bu bölümde kontrol ediliyor.
  • Sekmeye girdiğiniz zaman sol kısımda yer alan menülerde “Daha fazla” sekmesinin yer aldığını göreceksiniz.
  • Bu bölüme girip “ara” sekmesine tıklamanız gerek.
  • Hemen sol üst kısımda “arama kayıtlarını sil” sekmesinin bulunduğunu göreceksiniz. Buradan da aramaları silmeniz yeterli.

Facebook Arama Geçmişi Neden Tutuluyor?

Yukarıda kısaca bahsettik ama bu konuda biraz daha bilgi verelim. Arama kayıtlarının tutulması, kullanıcıların aklına hemen izleme durumunu getiriyor. Fakat Facebook’un asıl amacı izleme yapmak değil. Kullanıcıların uygulama içerisinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için bir nevi kullanıcı alışkanlıkları, uygulama tarafından öğreniliyor ve önerilere kadar sistem buna göre oluşturuluyor. Tabii ki eski aramalarınızın da çok daha rahat bulunması sağlanıyor. Çok önemsenmeyen bir sistem olsa da aslında bu sistemin epey bir iş yükü oluşturduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Facebook Arama Geçmişi Silme İşlemi Sonrasında Tüm Veriler Siliniyor Mu?

Arama geçmişi silme işlemini yukarı da belirttiğimiz şekilde yapmanız durumda, arama kayıtlarınız siliniyor. Fakat arama kayıtları silinse bile ön bellek tamamen temizlenmiyor. Yani Instagram uygulamasında olduğu gibi yine harf aramaları arama motorlarında çıkabiliyor.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

  1. Cemre
    Cemre

    Evet bu şekilde anlattığınız gibi facebook da ki arama geçmişi sildim fakat arama kutusunda bir şey aramak için bir harfe bastığımda o harfle başlayan önceki aramalarım listeleniyor hemen. Keşke konuya bunlarında nasıl silinebileceğini yazmış olsaydınız.