FACEBOOK HESABIM ÇALINDI NE YAPMALIYIM?

FACEBOOK HESABIM ÇALINDI NE YAPMALIYIM?

Facebook hesabım çalındı ne yapmalıyım diyorsanız en doğru adrestesiniz. Facebook sosyal ağlar arasında en fazla kullanıcıya sahip platformların başında geliyor. Herkes tarafından aktif olarak kullanılan Facebook birçok insan için hesabının başkaları tarafından ele geçirilmesi korkusu yaşamaktadır. Hiç tanımadığınız birinin özel mesajlarınıza ulaşabileceği, sayfanızı kötü amaçlı kullanabileceği ve kişisel bilgilerinize erişim sağlayabileceğini düşünürsek bu başımıza gelecek en kötü şeylerden biri olsa gerek.

Facebook Hesabınızın Çalındığını Nasıl Anlarsınız?

Hesabınızda herhangi bir değişiklik olmadığı halde Facebook hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiğini nasıl anlarsınız? Bir Hacker hesabınıza giriş yapmış ise mutlaka anlayacağınız bir iz bırakır.

Facebook hesabım çalındı bunu nasıl anlarım diyorsanız Facebook yapılan girişlerin kaydını tutar. Bunun için sağ üstte hesap ayarları kısmından güvenlik kısmına giriş yaparak aktif oturumlar sekmesine girerek hesabınıza yapılan girişlerin listesine erişebilirsiniz. Bu listede gözünüze çarpan farklı oturumları sonlandırabilmenizi sağlamaktadır.

Facebook’u daha güvenli bir şekilde kullanmak için ana sayfa üzerinde sağ üst kısımda bulunan hesap ayarlarına giriş yaparak güvenlik seçeneğine tıklayın ve giriş onayları sekmesini bulup alt kısmında bulunan “Tanınmayan bir bilgisayar veya cihaz hesabıma erişmeye çalıştığında bir güvenlik kodu girmem istensin” tikini işaretlemeniz güvenliğiniz açısından uygun olacaktır. Bu şekilde her zaman giriş yaptığınız cihaz haricinde bir cihazdan Facebook hesabınıza giriş yaparken telefonunuza Facebook tarafından onay kodu gelecektir. Bu onay kodu girmeden hesabınızı açmanız imkansızdır. Daha güçlü bir güvenlik seçeneği arıyorsanız Facebook ana sayfa üzerinde sağ üst kısımda bulunan hesap ayarları seçeneğinden güvenlik daha sonra uygulama şifreleri seçeneğini bularak ilerleyin. Bu seçenekte uygulama şifreleri oluşturulmaktadır. (Facebook Destek)

Şifreniz Değiştirilmediyse

Eğer birileri hesabınıza giriş yaptı fakat şifrenizi değiştirmedi. Böyle bir olayla karşılaşmanız halinde kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü şifrenizi değiştirerek hesabınızı kurtarabilirsiniz. Öncellikle yapmanız gereken ana sayfadaki hesap ayarlarına gitmek. Oradan şüpheli aktif oturumları kapatma seçeneği ile oturumları iptal edin. Daha sonra yine ana sayfa üzerinde bulunan hesap ayarlarından Genel kısmındaki şifre sekmesinden hesabınızın şifresini değiştirin. Değiştirdiğiniz şifre karakterleri içinde harfler, rakamlar ve noktalama işaretlerinin yanında küçük büyük harf kullanmayı ihmal etmeyin.

Şifreniz Değiştirildiyse

Eğer ki hesabınıza giren kişi şifrenizi değiştirdiyse fark etmeniz halinde hemen hesabınıza giriş yapmaya çalışmalısınız.

Facebook şifreni mi unuttun seçeneğine tıklayarak ilerleyin. Hesabınıza ulaşmanızı sağlayacak yollardan biri olan e-mail adresiniz veya telefon numaranızı gireceğiniz ya da Facebook kullanıcı adınız veya kendi adınızla bir arkadaşınızın adın yazacağınız sekmeler bulunmaktadır. Hesabınızı çalan kişinin profil bilgilerinizi değiştirmek için neler yaptığından emin değilseniz son seçenekteki adınızı ve arkadaşınızın adı yazılı kısma bilgileri girerek ilerleyin. Ekranda karşınıza çıkan e-mail adresi ya da telefon numaralarından herhangi birine erişiminiz bulunmuyor ise “Bunlara artık erişimin yok mu?” seçeneğine tıklayarak devam edin. Yeni açılacak olan ekranda yer alan kısma e-mail adresinizi girin. Facebook bu e-mail adresinize hesabınızı kurtarmanız için gerekli bilgileri mail olarak gönderecektir.

Eğer ki hesabınızın çalınan kişi tarafından kötü amaçlı kullanıldığını düşünüyor iseniz “Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikâyet Et” seçeneğinden ilerleyin.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Sayfa Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?
Facebook Sayfa Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Facebook sayfa adı değiştirme işleminin tüm detayları bu blogda! Facebook sosyal medya ağlarının ilk göz ağrısıdır. Facebook sosyal medyaya ilk adım a...

Facebook Nasıl Kapatılır?
Facebook Nasıl Kapatılır?

Facebook hesap kapatma işlemi ile artık kullanmayacaksak yapmamız gereken hesabımızı kapatmaktır. Facebook hesabımızı kapatmadan olduğu gibi bırakmamı...

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve genişletmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://takipcisatinal.org/bot-takipci-satin-al

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.