Facebook Kullanıcı Sayısı Neden Azalıyor?

Facebook Kullanıcı Sayısı Neden Azalıyor?

Şüphesiz ki dünyadaki en başarılı girişimlerden birisi Facebook’tur.
Dünyadaki rekabetin git gide artmasından dolayı Facebook gün geçtikçe düşmanlarını arttırmaktadır ve bu durum Facebook’u daha fazla mücadele etmesi gereken bir dünyanın içerisine sokmaktadır. Tüm bu ciddi etkenler Facebook’ta ciddi değerlerin kaybolmasına sebep olmaktadır. Bu etkenlerden bazıları;

Facebook kullanıcı sayısı her geçen gün azalıyor.


Facebook kullanıcı sayısı istatistiklere bakıldığında gün geçtikçe ciddi azalmalar göstermektedir. Facebook grubu yaptıkları son bütçe belirleme toplantısında, kurulduklarından bu güne ilk defa Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki Facebook günlük aktif kullanıcı sayısının azaldığını duyurdu. Gerçekleşen bu azalma 1 milyon kişidir. Facebook ilk defa böyle bir kayıpla karşı karşıya kalmıştır. Bu değişiklik Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in gerçekleştirmek istediği yeniliklerinin duyurulduğu zamanda gerçekleşmiştir.

Reklam gruplarına olan karşıtlık

Dünyanın en başarılı girişimlerinden olan Facebook’un yaşadığı bu kaybın en önemli nedenlerinden birisi de reklamcı grupların Facebook’a karşı ilişkilerinde geri adım atması olabilir. Unilever Pazarlama Kurulu Başkanı Keith Weed, sosyal medyaya olan güveninin azalmasından sonra Facebook’la ilişkilerini kesmeyi düşündüklerini açıklamıştır.

Düzenleyicilerin sertleşmesi

Düzenleyicilerin tutumlarının değişmesine paralel olarak Facebook kullanıcı sayısı da ciddi biçimde azalmaya başlamıştır. Avrupa ve Amerika’da bulunan düzenleyiciler Facebook’a zarar vermek adına adeta savaş içerisindedirler denilebilir. Örneğin, Almanya’da gerçekleştirilen nefret söylemi yasaları Facebook grubuna ciddi derecede para cezaları kesebilmek için kullanılıyor. Diğer ülkelerde de düzenleyicilerin davranışları git gide sertleşmektedir.

Facebook’un kullanımının azalması

Sosyal medyanın devlerinden biri olan Facebook için duyulması gereken en ciddi endişelerden biri sadece Facebook kullanıcı sayısının azalması değil, Facebook kullanıcılarının Facebook’u aktif olarak kullanma sürelerinin de azalmış olmasıdır. Facebook grubu, kullanıcılarının platformda geçirdiği sürelerde günde 50 milyon saat azalma olduğunu duyurdu. Bu azalma çok önemli bir etkendir.

Facebook kullanıcı sayısı neden azalıyor konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.