Facebook Messenger için Son Değişiklikler ve Detayları

Facebook Messenger için Son Değişiklikler ve Detayları

Facebook Messenger, anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde ilk iki içerisinde yer alıyor. WhatsApp ile bu sektörde liderliği elinde bulunduran anlık mesajlaşma uygulaması, Facebook içinde bir hayli olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Öyle ki Facebook bu şekilde genel olarak aktiflik oranlarını arttırmayı başarıyor. Bir yandan WhatsApp bir diğer yandan ise Facebook Messenger ile öne çıkan sosyal medya uygulaması, son dönemde aldığı güncellemelerle beraber oldukça zenginleşmeye başladı. En son test beta sürümüyle beraber bir dizi yenilik ortaya çıktı. Uygulamanın çok daha fazla kullanılmasını sağlayacak yeniliklerin neler olduğuna daha detaylı olarak bakalım.

Facebook Messenger Durum Emoji Sistemi

Öncelikle beta sürümünde gözüken ilk yeniliğimizden bahsedelim. Beta sürümüyle beraber öne çıkan bu yenilik, daha önce Snapchat üzerinde gördüğümüz bir sistemi işaret ediyor. Şu an için sadece test grupları için yayınlanan yeni özellik, kısa süre sonra tüm kullanıcılara sunulacak bir güncelleme. Peki, bu yenilik neleri sunuyor? Tam olarak bir emoji düzeninden söz ediyoruz. Fakat bu emoji sistemi mesajlaşma içerisinde sunulan bir emoji sistemi değil. Daha genel bir sistemden söz ediyoruz.

Facebook Messenger

Yeni Facebook Messenger sisteminde, arkadaşlarınızla ne kadar görüştüğünüz emojilerle gösteriliyor. Şöyle ki arkadaşlarınızla kaç gündür mesajlaşıyorsanız, arkadaşınızın profilinin yanında o kadar günü ifade eden bir emoji görüyorsunuz. Mesela arkadaşınızla 5 gün ardı ardına her gün olacak şekilde konuştuysanız, bu arkadaşınızın profil sekmesinin yanında kum saati ve yanında 5 ifadesini görüyorsunuz. Bu şekilde arkadaşlarınızla ne kadar sık görüştüğünüze yönelik bir değerlendirme sunulmuş oluyor.

Özellikle sistem içerisinde kullanılan ekstra emojilerin de artısının oldukça fazla olacağını belirtelim. Şöyle ki, eğer bir arkadaşınızla ardı ardına 3 gün mesajlaşmışsanız, favori arkadaşlarınızdan olduğunu göstermek adına kum saatinin yanına yıldırım emojisi ekleniyor. Kısacası arkadaşlarınızla durumunuz sürekli olarak uygulama tarafından değerlendirilmiş olacak. Bu özelliğin şu an için yayında olmadığını bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Test grubu için yayınlanmış olması ise elinde sonunda Facebook Messenger için bu özelliğin geleceğini gösteriyor.

Facebook Messenger 4K Fotoğraf Desteği

Diğer bir yeniliğimiz 4K çözünürlük desteği oldu. Facebook Messenger akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulama. Haliyle akıllı telefonlarda yaşanan gelişme doğrudan uygulamayı da etkilemekte. Son yıllarda akıllı telefon alanında yaşanan en büyük gelişim ise kamera konusunda oldu. Artık 4K çekim yapabilen akıllı telefon kameraları, neredeyse standart hale gelmeye başladı. Hal böyle olunca Facebook Messenger uygulaması üzerinden gönderilen görsellerde de 4K desteğinin kullanılması bekleniyordu.

Facebook Messenger

Yapılan düzenlemeler sonunda Facebook Messenger uygulaması da bekleneni verdi ve 4K fotoğraf gönderimi desteği geldi. Bu destek sayesinde kullanıcıların birbirlerine 4K çözünürlüğünde fotoğraflar gönderilmesine resmi olarak izin verilmiş oldu. Yapılan güncelleme sonrasında kullanıcıların 4096 X 4096 çözünürlüğünde fotoğraf paylaşmaları mümkün kılındı. Bunun için herhangi bir sınırlama olmadığını ekleyelim.

Facebook Messenger Diğer Yenilikler

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Bu iki önemli değişikliğin dışında uygulamaya bazı mini düzenlemelerde getirildi. Gerçek zamanlı konum paylaşım özelliği ve Spotify bağlantısı gibi ayrıcalıklarında şu an kullanımda olduğunu görmekteyiz. Tüm bu yenilikler uygulamanın sadece anlık mesajlaşma uygulaması olmasından öteye gitmeye başladığını gösteriyor. Gelen önemli değişiklikler bir yana, Facebook’un bundan sonra tüm uygulamalarını tek çatı altında toplamak için düzenlemeler yaptığını da görebiliriz. Bundan sonraki değişimlerin neler olacağına zaman içerisinde daha fazla hakim olacağız. Şu an için yapılan değişiklikler bunlarla sınırlı gibi gözüküyor. Eğer güncellemeleri alamadıysanız, birkaç haftaya kadar beklemeniz gerekebilir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Hakan
  Hakan

  4k kalitede çekilen fotoğrafların desteklenmesi çalışmasını facebook’tan bekliyordum açıkçası. Bundan sonra paylaştığımız fotoğrafların kalitesinin düşürülmesi gibi bir sorun kalmayacak umarım. Ayrıca mesajlaşmada favori arkadaşımızın sistem tarafından otomatik olarak tanınması ve belirlenmesi de güzel olacak gibi görünüyor.

 2. Elif
  Elif

  Yorumlarımda farkettiğim ismimin yanında duran sıyah el işareti nedir?

 3. Mahmut USTA
  Mahmut USTA

  Facebook messenger uygulamasını indirdim. Mesajlarım bile artık buraya geliyor. bundan nasıl kurtulabilirim?