Facebook Türkçe Ayarlamama Sorunu Resimli Anlatım 2019

Dünyanın en çok kullanılan ve tanınmış uygulamalarından olan Facebook, zaman zaman farklı problemlerle karşımıza çıkıyor. Bu problemlerden bazıları kişilerin kullanımından kaynaklı olurken bazı hatalar da Facebook uygulamasına bağlı sistemsel sorunlardan kaynaklı olmaktadır. Son zamanlarda en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu. Bu sorunun çözümüne dair tüm yöntemler ele alınacaktır. Buyurun başlayalım.

Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu en çok telefonlarda yapılan güncellemelerin ardından karşımıza çıkmaktadır. Güncelleme sonrası uygulamanın dil ayarlarında değişiklikler meydana gelmekte ve karşınıza çıkan ekranda Facebook Türkçe olarak ayarlanamıyor yazısıyla karşı karşıya kalmaktasınız. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor? Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu neyden kaynaklı? Facebook dil ayarlarını güncellemek için neler yapılması gerekiyor? Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu çözümü nedir?

Facebook dil sorunları, uygulama kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Bu sorun sistemler içerisinde bakıldığında en çok Android sistemine sahip cihazlarda karşımıza çıkıyor. Burada sorunun çözülmesi için yapılması gereken ilk işlem uygulamanın dil ayarlarını güncellemek. Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu için dil ayarlarını düzenleme adım adım:

 • Dil ayarlarını mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Facebook mobil uygulamaya giriş yapın.

 • Giriş yaptığınız ekranda, sağ üst köşede alt alta üç çizgi göreceksiniz. Bu simgeye tıklayın.
 • Karşınıza bir çok bölüm çıkacak. Ekranı aşağıya doğru kaydırdığınızda ‘’ayarlar ve gizlilik’’ bölümüne tıklamanız gerekiyor.

 • Çıkan ekranda ayarlar sekmesine tıkladığınız anda karşınıza kişisel bilgiler, dil, ödemeler, güvenlik, gizlilik, Facebook bilgileri, reklamlar gibi bir çok bölüm çıkacak. Bunlar arasında ‘’dil’’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

 • Dil bölümünde 3 ayar karşınıza çıkacak. Haberleri hangi dile çevirmek istediğiniz, hangi dilleri anladığınız ve hangi dillerin otomatik olarak çevrilmesini istemediğiniz. Bunları kendinize göre kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu kısımda haberleri hangi dile çevirmek istiyorsunuz bölümünü seçip, çıkan diller arasında Türkçe dilini seçmeniz gerekli. Türkçe dilini seçip sonrasında kaydet seçeneğine bastığınızda artık Facebook hesabınız Türkçe olacak. Mobil uygulama üzerinden bu işlemlerin hepsini yaptığınızda, dili kolay bir şekilde değiştirip Türkçe yapabilirsiniz.

 

Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu web site üzerinden düzeltme

Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu mobil uygulama üzerinden maddeleri takip etmeniz durumunda kolay bir şekilde çözülmektedir. Aynı şekilde web site üzerinden de dil ayarlarında düzenleme yapabilmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenler adım adım:

 • İlk olarak Facebook hesabınıza, web site üzerinden https://tr-tr.facebook.com/ adresinden şifreniz ile beraber giriş yapın. Girişin ardından ana sayfaya gelin. Hesabınızın açık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
Bu Yazımızıda Okuyun:  Instagram Videolarını Görüntüleyenler Nasıl Görülür?

 

 • Ana sayfaya geldiğinizde, sağ üst köşede alt alta üç çizgili bir simge olacak. Bu simgeye tıklayın.

 • Çıkan ekranı aşağıya doğru kaydırdığınızda ayarlar bölümüne giriş yapın.

 • Çıkan ekranda dil seçeneğini seçtiğinizde bir çok dil seçeneği karşınıza çıkacak. Bu diller arasında Türkçe seçeneğini seçerek işleme devam edin. Bu işlemleri yaptıktan sonra kolay bir şekilde Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu ortadan kalkacaktır.

Görüldüğü üzere hem mobil uygulama üzerinden hem de web site üzerinden kolay bir şekilde dil sorununu çözebilirsiniz. Bazı durumlarda vpn ve dns ayarları ile oynayarak, kendinizi farklı bir ülkedeymiş gibi gösterebilirsiniz. Bu durumda tüm hesaplarda olduğu gibi Facebook’ta da dil sorunu yaşayabilirsiniz. Ayarlar farklı ülkeye ait olduğu için Facebook uygulaması da kendini otomatik olarak o ülkenin diline çevirecektir. Bu durum özellikle mobil uygulama da daha çok yaşanmaktadır. Web sitelerden giriş yapıldığında genelde, başka ülke ayarı bile olsa yazılar Türkçe olarak karşınıza çıkmaktadır. Hangisinde sorun yaşarsanız yaşayın, yapılacak işlemler oldukça basittir. Bahsettiğimiz maddeleri uygulayarak, kolay bir şekilde dil probleminden kurtulmanız mümkün. Sonrasında hesabınızı hem mobil uygulamadan hem de web site üzerinden Türkçe olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu hala çözülmüyorsa ne yapılması gerekir?

Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu bazı durumlarda, dil ayarlarını düzeltseniz bile çözülmüyor. Kesin çözüm diye bir şey olmadığı için bazen sorunlar başka nedenden kaynaklı olabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken Facebook uygulamasını telefondan silip, sonrasında tekrar yüklemeniz. Bu durumda uygulamadan kaynaklıysa sorun düzelecektir.

Tüm bu yapılanlara rağmen bazen Facebook Türkçe ayarlanmama sorunu hala çözülememektedir. Hem mobil uygulama için yapılan işlemler hem de web site üzerinden yapılan uygulamalar sonuç vermemektedir. Bu dil ayarının düzenlenmesi için alternatif bir yol daha bulunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken, herhangi bir arama motoruna giriş yapın. Arama yerine m.facebook.com yazarak, hesabınıza şifrenizi girerek buradan giriş yapın. Girdikten sonra, yukarıdaki yazıda web site için bahsettiğimiz adımları uygulayarak dil ayarlarını düzenleyebilirsiniz. En son çare budur. Bu adımlar sonrasında dil ayarlarının istediğiniz gibi olması gerekmektedir.

Sonuç

Bu yazıda Facebook dil ayarlarını nasıl düzenlemeniz gerektiğini öğrendiniz. Sorunların neyden kaynaklı olabileceği ve bu sorunun aşama aşama nasıl düzeleceği konusunda bilgi sahibi oldunuz.

Facebook Türkçe Ayarlamama Sorunu Resimli Anlatım 2019
5 (100%) 5 vote[s]

Önceki yazımız Bugün Instagram Shadowban Özelliği Hakkında Bilgi Edinin isimli içeriğimize de göz atmanızı öneriyoruz.

 1. Neşe diyor ki:

  Facebook türkçe ayarlarını yapabilmek için bilgisayardan bağlanmak gerekiyor. Telefonda yapılsa bile başka yerde açınca yine ingilizceye dönüyor.

 2. Ercan KARTAL diyor ki:

  Güzel yazı olmuş. Teşekkür ederiz. facebook konusunda bilmediğimiz birçok şey varmış. Yazılarınızı hergün takip ediyorum

 3. Nazlı ŞEKER diyor ki:

  Facebook hesabımı türkçeleştirme işlemeni yaparken birşey fark ettim. Benim girişler bilgisayar üzerinden ıp numarası olarak bile gözüküyor. Güzel bir sistem miş. Nasıl temizleyeceğim bunu

 4. Jale KOPARAN diyor ki:

  Teşekkürler yazınız sayesinde telefondaki ingilizce karakterli facebook hesabımı çevirebildim. Bilgisayar üzerinden yapıyordum ama yine eski hale dönüyordu. Dün yaptım hala türkçe.

 5. Cengiz ÇALIK diyor ki:

  Facebook dil ayarlarında ben türkçeyi bile bulamadım. İngilizce olduğu için di herhalde kaldırdım telefondan ve tekrar yükledim. Bu sefer türkçe açıldı

 6. Uğur TEPE diyor ki:

  Hesaplarım arasında bazen geçiş yapıncı bilgisayardan uyarı mesajı alıyorum. Acaba ilerleyen günlerde birden fazla hesap olduğu için sıkıntı olabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ +