Facebook Veri Transferi Konusunda Yeni Bir Uyarı Aldı

Facebook Veri Transferi Konusunda Yeni Bir Uyarı Aldı

Sosyal medyanın en ünlü uygulamalarından biri olan Facebook, son zamanlarda Avrupa Komisyonu tarafından gelen uyarılarla karşı karşıya. Firmanın son olarak Facebook Veri Transferi konusunda bir uyarı aldığı ve Avrupa Komisyonu tarafından dava sürecine taşındığı belirtilmişti. Şimdi ise firmanın bu kez Fransa tarafından yeni bir uyarı aldığı açıklandı. Fransa Ulusal Veri Koruma Komisyonu tarafından açıklanan yeni uyarıyla beraber Facebook Veri Transferi sistemi bir kez daha gündeme geldi. Peki, bu nasıl bir sistem? Kullanıcılar neler ile karşı karşıya kalıyor? Neden ülkeler buna karşı çıkıyor? Şimdi bu konularda bilgiler verelim.

Facebook Veri Transferi Neden Sorun Oluşturuyor?

Öncelikle sorunun ana nedeninden söz etmek gerekiyor. Facebook elinde üç büyük platformu bulunduran bir firma. Sosyal medya devinin bünyesinde bir ana uygulama olan Facebook, bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ve bir de aktiviteleri ile öne çıkan, gençlere hitap eden sosyal medya devi Instagram var. Her alanda en güçlü uygulamalar Facebook’un elinde.

Uygulama ise bu durumu biraz kötüye kullanıyor. Her 3 uygulama üzerinden Facebook Veri Transferi sisteminin kullanıldığını görüyoruz. Kullanıcıların diğer sosyal medya uygulamalarında kullandığı veriler, Facebook’a çekiliyor ve Facebook bu verileri de reklam firmalarına satarak gündeme geliyor. Teknoloji devinin bu veriler karşılığında ise milyonlar kazandığı görülüyor. Buraya kadar tüm sosyal medya devlerinin, hatta web sitelerinin aynı sistemi kullandığını düşünebilirsiniz. Fakat Facebook pek bir sınır uygulamıyor.

Özellikle WhatsApp uygulamasından mesajlarınız dahil olmak üzere verileriniz çekiliyor. Mesajlarını içerisinde yer alan ifadelerin bile çekilmiş olması, kullanıcıların kişisel verilerini de tehlikeye atıyor. Bu verilerin ise reklam firmalarına satılması ayrı bir sorun oluşturuyor. Bir anda numaranızın beklenmedik bir firma tarafından ürün satmak amaçlı olarak arandığını görebiliyorsunuz. Bu noktada Facebook’un etkisinin oldukça fazla olduğunu eklemiş olalım. Yaşanan tüm bu durum kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmekte.

Facebook Veri Transferi

Ülkeler Nasıl Karşı Duruyor?

Facebook Veri Transferi sistemi konusunda tüm bilinenleri aktardık. Özellikle kullanıcıların kişisel mesajlarının reklam firmalarına satılması, hemen hemen her ülkenin veri gizliliği politikasına ters düşüyor. Daha önce bu konuyla defalarca gündeme gelen Facebook’un Avrupa Komisyonu uyarılarından sonra sisteme devam etmesi ve Facebook Veri Transferi kademelerini de arttırarak yoluna devam etmesi, sosyal medya devinin ciddi anlamda eleştiri almasına neden oluyor.

Son adımı atan Fransa tarafından benzeri şikayetlerin gelmesi, uygulamanın artık bir adım atması gerektirdiğini gösteriyor. Ülkemizde de sıcak bakılmayan durum için son uyarı şansını kullanan uygulamanın, Fransa uyarısından sonra düzenleme yapmaması durumunda ise rekor bir ceza ile gündeme geleceği bilgisi var. Fakat henüz cezalar konusunda nasıl bir sonuç elde edilecek bilinmiyor.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Ayrıca bir konuya daha parantez açmak gerekiyor. Şu an için genelde yazılı verilerin bu şekilde kullanıldığını gördük. Fakat aynı durum Instagram içinde geçerli. Burada uygulamanın görsel verileri de kullanması durumu söz konusu olabilir. Kullanıcıların Instagram paylaşımlarının bu şekilde kullanılması durumunda görsel verilerde Facebook’un kullandığı veriler olacak.

İşin ilginç yanı kullanıcıların Instagram’a üye olurken bu konuda gerekli yetkileri onay sözleşmelerini işaretleyerek vermiş olabileceği. Tabii ki detayları bilmek mümkün değil ancak sosyal medya devinin verileri ne kadar süre boyunca kullanmaya devam edeceği sorusu ve Instagram için durumun ne olabileceği sorusu daha uzun süre kafa karıştıracak.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

2 yorum

  1. Ek iş
    Ek iş

    facebook’un kullanıcıların kişisel verilerini sattığını daha önce okumuştum. Hem etik bulmuyorum hem de yasa dışı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gizli ses veya görüntü kaydı gibi birşey. Kanunen gizli sev ve görüntü kaydı nasıl yasa dıı ve cezai bir durum ise bunun da öyle olması gerekiyor. Gerçi Marc beyin bir B planı her zaman vardır ama benim telefon bilgilerimin mail adresimin reklam firmalarına ve ya 3cü şahıslara satılması hiç te hoş değil.

  2. yorumcu
    yorumcu

    Facebook zaten üye olurken size bilgilerinizi istediğim gibi kullanacağım tarzında bilgi vermekte. Bu nedenle madur olmamak adına yaptığınız tüm paylaşımları düşünerek yapmanız iyi olacaktır. Sonuç bilerek ve isteyerek kullandığını için hak iddea etmeniz mümkün olmamaktadır. Bunları bilerek sosyal medya hesapları kullanmanızı öneririm.