Instagram Ara ve Keşfet Bölümünde İstenmeyen Paylaşımları Sınırlandırma

Instagram Ara ve Keşfet Bölümünde İstenmeyen Paylaşımları Sınırlandırma

Instagram uygulaması görsel tabanlı bir uygulama. Hal böyle olunca kullanıcıların özel görsellerini koruma ve görseller üzerinden alınacak kötü yorumların önüne geçilmesi adına Instagram uygulamasının belli başlı kurallar oluşturduğunu biliyoruz. Instagram topluluk kuralları olarak adlandırılan bu kurallar, kullanıcıların güvenliğini sağladığı gibi uygulama içerisinde de düzeni sağlamakta. Özellikle son dönemde çok sık gündeme gelen topluluk kuralları sayesinde kullanıcılar, uygulama içerisinde rahatsız oldukları paylaşımlardan da kendilerini koruyabiliyorlar. Bu sistem Instagram Ara ve Keşfet bölümü içinde geçerli oluyor. Kullanıcılar isterlerse rahatsız edici paylaşımları doğrudan sınırlandırabiliyor. Instagram Ara ve Keşfet bölümü içinde bu durum geçerli. Peki, Instagram Ara ve Keşfet üzerinden görmek istemediğiniz paylaşım türlerini nasıl sınırlandırırız?

Instagram Ara ve Keşfet

Instagram Ara ve Keşfet İstenmeyen İçerikleri Sınırlama Aşamaları

Uygulama içerisinde, Instagram Ara ve Keşfet bölümünde istenmeyen bir paylaşım türü gördüğünüz zaman doğrudan bu paylaşımı şikayet edebiliyorsunuz. Bunun dışında benzeri paylaşımlarla karşı karşıya kalmamak içinde söz konusu paylaşım türünü de engelleyebiliyorsunuz. Bu işlem için yapacaklarınızda şöyle sıralanmakta;

 • Öncelikle Instagram Ara ve Keşfet kısmında görmek istemediğiniz türde olan paylaşıma dokunmanız gerekiyor.
 • Paylaşımı seçtikten sonra, bu paylaşımın seçim alanında karşınıza çıkan, paylaşım ayarları kısmına girmeniz gerekiyor. Bunun için iOS işletim sistemlerinde “…” simgesine, Android işletim sistemlerinde ise üst üste 3 nokta simgesine tıklayıp ayarlara giriyoruz.
 • Ardından karşınıza gelen seçenekler içerisinde “bunun gibi daha az gönderi gör” sekmesine tıklamanız ve bu tür gönderileri sınırlama istemeniz yeterli.

Siz Instagram paylaşımında bu sistemi seçtiğiniz zaman, uygulamanın yapay zekası devreye giriyor ve o paylaşım türünde yer alan etiket ve benzeri ögeleri tanıyarak bundan sonraki aramalarınız ve keşfet bölümlerinizde bu tür paylaşımların karşınıza çıkmasını engelliyor. Fakat hemen belirtelim, söz konusu işlemi yapsanız bile, istenmeyen paylaşımları %100 olarak arama sonuçlarından çıkarmanız mümkün değil. Zaten bu nedenle de paylaşımları engelleme değil, paylaşımları sınırlama olarak bu konu ele alınıyor. Bunun dışında doğrudan topluluk kurallarını ihlal eden paylaşımlar varsa, bu durumda gönderiyle ilgili yine aynı ayar panceresini açıp, buradan da paylaşımı şikayet edebilirsiniz. Şikayetiniz haklı bulunduğu durumda paylaşım doğrudan kaldırılacaktır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Yakup
  Yakup

  İstenmeyen paylaşımların yüzde yüz engellenmesini de aslında yapabilirler. Bu durumu yalnızca etiket ya da gönderi metnini ele alarak değilde google görsel arama algoritmalarında olduğu gibi görseli ve neye benzediğini algılayarak yapacak bir yapay zeka sistemi yazmalılar. Google bu konuda gerçekten çok daha başarılı.

 2. İrem Ilgaz
  İrem Ilgaz

  Bu ne ya böyle bir özellik cidden var mıydı çok şaşırdım şuan hep moda sayfaları çıkıyor beni keşfette ya sıkıldım artık…

 3. Bilge Gökalp
  Bilge Gökalp

  Böyle bir ayar mı vardı ya cidden bazı şeyleri araştırınca içinden hiç ummadık şeyler çıkabiliyor çok şaşırdım bu özelliğe şuan.