Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Neden Kullanılıyor?

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Neden Kullanılıyor?

Instagram, genel olarak kullanıcı etkileşimlerini artırmayı kendisine amaç edinmiş durumda. Instagram’ın günlük kullanım oranları bir yana, uygulamanın asıl amacı kullanıcıların, uygulama üzerinde geçirdikleri süreleri arttırmak. Bunun yanında kullanıcılar arasında iletişimi arttırmak ve etkileşimli bir ortam oluşturmak. Kısacası sadece paylaşımı yapıp çıkan kullanıcılardan çok, profillerde gezinip zaman geçiren kullanıcılar oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun için sunulan birçok sistem var. Ara keşfet bölümü de bunlardan birisi.

Kendi paylaşımlarınıza yakın paylaşımlar yapan kullanıcılara ulaşmak ve profiller arasındaki etkileşimi artırmak adına sunulan bölüm, giderek detaylandırılıyor. Fakat bu bölümde kullanıcıların sıkıntı yaşadığı bir nokta var. Instagram Arama Geçmişi olarak değerlendirilen kısım, kullanıcıların bu bölümde yaptıkları aramalara daha sonra çok kolay bir şekilde ulaşmaları amacıyla oluşturulmuş durumda. Fakat bazı kullanıcılar Instagram Arama Geçmişi silme kısmında sorunlar yaşıyor. Peki, bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz?

Instagram Arama Geçmişi Silme İşlemleri

Aramaların kayıt altına alınmasının mantığı başarılı. Daha sonra kullanıcıların bu bölümlere ulaşması sağlanabiliyor. Fakat bazı kullanıcılar yaptıkları aramaların gözükmesini istemeyebilir. Bu durumda da yapılması gereken işlem Instagram Arama Geçmişi silme işlemi. Yapılacaklar şöyle;

 • Profil sekmesine girin.
 • Android işletim sisteminde üç nokta ve iOS işletim sisteminde çark simgesine dokunup, ayarlara giriyoruz.

Instagram Arama Geçmişi

 • Alt kısma inip “arama geçmişini sil” demeniz yeterli oluyor.

Fakat burada bilmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Bu işlem kullanıcıların geçici arama geçmişi silmesine neden oluyor. Instagram Arama Geçmişi silme işlemini bu şekilde gerçekleştirdikten sonra, aynı aramaları bir kez daha yaptığınızda otomatik doldurmalarla, eski aramalar gösterilebilir. Bu şekilde tekrar aramalar görüntülenebiliyor.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Eğer kalıcı olarak silme işlemi gerçekleştirmek isterseniz de yapmanız gereken işlemler değişiyor. Bunun için yapacağınız işlemlere bakalım.

 • Ara ve keşfet simgesine tıklayın. Ardından ekranın üst bölümünde yer alan arama çubuğuna tıklamak gerekecek.
 • Başlıca sekmesi altında, daha önce aradığınız fakat gizlemek istediğiniz geçmişe tıklamanız ve basılı tutmanız gerekiyor.
 • Açılan menüden “gizle” demeniz bu arama geçmişinin kalıcı olarak gizlenmesini sağlamakta. Kullanıcılar alternatif olarak bu yolu da deneyebilirler. Bu yöntemle beraber arama geçmişi tamamen gizlenebiliyor.

Instagram arama geçmişi ve harf geçmişi silmek bazı kullanıcılar için sorun teşkil edebilmekte olup, bu yazımızda bu soruna kesin çözüm getireceğiz.

Uygulama Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme

Öncelikle belirtmek gerekir ki Instagram arama geçmişi silme işlemi mobil uygulama üzerinden yapılabilmekte olup, bunun için Profilinizin sağ üst kısmında bulunan seçenekler kısmına tıklamalı ve buradan arama geçmişini sil seçeneğine dokunmalısınız. Bu işlemden sonra arama geçmişiniz silinecek olup, siz yeni bir arama yapana kadar arama geçmişiniz görünmeyecektir. Fakat yeni bir arama yapıldığında arama geçmişi eski haliyle birlikte yani sizin sildiğiniz aramalarla birlikte geri gelmektedir. Bu neden biz size arama geçmişini kalıcı olarak nasıl silebileceğinizi anlatacağız.

Instagram Arama Geçmişi ve Harf Geçmişini Silme

Kalıcı olarak Instagram arama geçmişi ve harf geçmişini silebilmeniz için sizlere anlatacağımız yöntemleri adım adım uygulamasınız. Biran önce yöntemleri anlatmaya başlayalım.

 1. Yöntem

Öncelikle yukarıda anlattığımız biçimde arama geçmişinizi silin ve uygulamadan çıkış yapın. Çıkış yaptıktan sonra tarayıcınızın Instagram bilgilerinizi hatırlamasını engellemek için giriş bilgilerimi hatırla seçeneğini de pasif hale getirin. Ardından telefonunuzun ayarlar kısmında bulunan uygulamalar kısmına girin ve oradan da Instagram alt yapı ayarlarına ulaşın. Buradan önbellek ve geçmişi temizleyerek arama geçmişinizden de kurtulabilirsiniz.

 1. Yöntem

Bu yöntemimizde öncelikle Instagram uygulamasını tamamen kaldırmalı ve telefonunuzdaki gereksiz dosyaların silinmesi için Clean Master benzeri bir uygulama ile telefonunuzu taratmalısınız. Tarama işleminden sonra emin olmak için telefonunuzun uygulama yöneticisi kısmına gidin ve com.instagram.android adındaki klasörü aratın. Eğer bulunursa manuel olarak silin. Bu işlemden sonra Instagram uygulamasını indirebilir ve giriş yapabilirsiniz. Sorununuz büyük olasılıkla çözülmüş olacaktır.

 1. Yöntem

Arama kısmında özellikle görünmesini istemediğiniz biri varsa arama geçmişinde üzerine gelin ve uzunca basılı tutun. Burada çıkan seçeneklerden Gizle’ye tıklayarak bu kişiyi görünmez hale getirebilirsiniz. Bir daha bu kişiyi aratmazsanız arama geçmişinde görünmeyecektir.

Instagram arama geçmişi ve harf geçmişini silme konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

2 yorum

 1. Ayhan
  Ayhan

  Hay Allah sizden razı olsun. Aradığım tüm her şey arama ekranına girdiğimde hemen karşıma çıkıyordu. Bazı durumlarda bunları silmek icap edebiliyordu fakat bunların silinebileceğini bilmediğim için öylece kalıyorlardı. Artık gönül rahatlığı ile arama yapıyor ve sonrasında hepsini silebiliyorum.

 2. Adem SERT
  Adem SERT

  Aramaları komple kapatmak istesek böyle bir sistem var mı? Kayıt yapmasa aramalar görünmese olur mu?