Instagram Gönderilen Mesajı Geri Alma Adım Adım (Güncel)

Instagram Gönderilen Mesajı Geri Alma Adım Adım (Güncel)

Son zamanlarda, internet üzerinden yapılan mesajlaşmalar git gide artmaya başladı. Instagram da aynı şekilde, diğerlerinin gerisinde kalmayarak, uygulamada mesaj gönderme ve alma olanağı sunuyor. Bu özelliklerin yanı sıra farklı hizmetleriyle, bu alanın daha aktif kullanılmasını sağlıyor. Özellikle son zamanlarda daha sık kullanılmaya başlayan ise, hikayeye yanıt olarak gönderilen mesajlar. Ve diğerlerinde bulunmayan en cezbedici özelliği, mesajı gönderseniz bile geri alabilmeniz. Gönderilen mesajı geri alma imkanı nedeniyle, sürekli olarak aktif kullanıcı oranını arttırmaya devam ediyor.

Bazı zamanlarda, DM yoluyla mesajlaşırken yanlış bir yazı gönderebiliriz. Bazen de gönderdikten sonra mesajı ya da fotoğrafı silmek isteyebiliriz. Gerçekten bunu yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Yazıyı sonuna kadar okuyarak, tüm aşamalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda, Instagram büyük bir kurtarıcı. Çok basit bir şekilde, gönderilen mesajı geri alma işlemini yapabileceksiniz. Bu özellik son zamanlarda popülerleşerek, Instagram’dakine benzer olarak WhatsApp uygulamasında mesajı silme özelliği olarak kendini gösteriyor. Bu yazıda Instagram mesajı nasıl geri alınır, geri alınması durumunda bildirim gider mi ya da herhangi bir sıkıntı olur mu gibi tüm sorulara değinilecek. O zaman başlayalım.

Instagram gönderilen mesajı geri alma işlemi nasıl yapılır?

Birine yanlışlıkla mesaj gönderdiniz ya da gönderdiğiniz mesajı silmek istiyorsunuz. Gönderilen mesajı geri alma işlemi oldukça basit. Birkaç adım uygulayarak, bu mesajlardan tamamen kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenler:

 

-İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapın. ( Instagram’a masaüstünden değil, mobil uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekiyor.)

 

-Giriş yaptıktan sonra Instagram ana sayfanıza gelin. Bunun için uygulamanın sol alt kısmındaki bu yere tıklamanız gerekiyor. Mesajlar bölümüne buradan ulaşabiliyorsunuz. O yüzden ana sayfa ekranına gelmek gerekli.

 

-Ana sayfa kısmına geldiniz. Şimdi ise sağ üst köşede bulunan üçgen şeklindeki oka giriş yapın. Bu ok sizi mesajlar bölümüne ulaştıracak.

-Şimdi sıra geldi mesajları silmeye. Mesajları silmek için, öncelikle hangi konuşmayı sileceğinize karar verin ve o konuşmanın üzerine tıklayarak, konuşmayı açın. Konuşmayı açtıktan sonra, silmek istediğiniz mesajın üzerine gelip basılı tutun. Bunun üzerine ekranda yazılar görürsünüz. Bir tanesi kopyala seçeneği, diğerleri ise gönderimi iptal et ve hızlı yanıtı kaydet  seçeneği. Mesajı silmek istiyorsanız, ekrana çıkan bu yazılardan gönderimi iptal et demeniz yeterli. Artık gönderdiğiniz mesajı geri aldınız ve karşı tarafın telefonunda görünmeyecek.

Mesajları silme işlemini geri almak

Gönderilen mesajı geri alma işlemini yaptınız. Artık mesajınız karşı tarafta görünmüyor. Ancak sonrasında yaptığınız işlemden pişman oldunuz ve bu işlemi geri almak istiyorsunuz. Böyle bir seçenek mevcut değil, çünkü siz mesajı geri al dediğinizde işlem çoktan yapıldı. Bu nedenle aynı mesajı tekrardan yazarak, o kişiye yeniden göndermeniz gerekiyor.

Gelen mesajları silme

 

Instagram hesabınıza mesaj geldi ve mesaj bölümünüzde durmasını istemiyorsunuz. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz şekilde mesaj bölümünü açarak, silmek istediğiniz konuşmayı bulun. (Mesaj metnine giriş yapmayın.) Bu konuşmanın üzerine basılı tuttuğunuzda karşınıza seçenekler çıkacak. Bu seçenekler sil, mesajları sessize al ve görüntülü sohbetleri sessize al, okunmadı olarak işaretle, mesajları sessize al. Mesajı silmek istiyorsanız sil butonunu seçerek, işlemi tamamlayabilirsiniz.

Takip etmeyen kişilerin mesajlarını geri çevirme

 

Birisi sizi takip ediyorsa mesajlar, normal mesaj bölümünde görünür. Ancak takip etmemesi durumunda mesajlar bölümüne girdiğinizde hemen ekranın sağ üst köşesinde istekler diye görünür. Bu kısma tıkladığınızda diğer kişilerden gelen mesajları görürsünüz. Mesajı açtığınızda izin ver ve reddet uyarılarıyla karşılaşırsınız. İzin vermeniz durumunda bu kişi, bundan sonraki süreçte sizinle irtibata geçebilir ve size mesaj atabilir. Zaten onay vermeniz durumunda mesajlar, normal mesaj bölümüne düşecektir. Gönderilen mesajı geri alma işlemini aynı şekilde burada da uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde reddet demeniz durumunda, karşıdaki kişi size mesaj atsa bile, mesajlar size hiçbir şekilde ulaşmaz.

Geri çevrilen mesajlar görülebilir mi?

Instagram üzerinde yukarıda bahsettiğimiz gibi, tanımadığınız kişilerden gelen mesajlar reddedilerek geri çevrilebiliyor. Peki bu mesajlara ne oluyor? Instagram bunları tutuyor mu? DM ile gönderilen mesajları geri alma işlemi yaptığınızda, mesajlar hem her iki taraftan hem de uygulama hafızasından siliniyor. Ancak bu şekilde geri çevrilen o anlık atılmış mesajlar, sadece atan kişinin hesabınızda görülebiliyor. Bu durumda reddedilen mesajlar ne Instagram’ın kendisinde kalıyor ne de mesaj gönderilen kişiye ulaşıyor.

Instagram mesajları her iki taraftan da silinir mi?

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

 

Instagram DM yolu ile atılan mesajların, gönderilen mesajları geri alma işlemi sonrasında her iki taraftan da silindiğinden bahsetmiştik. Burada iki tür başlık var. Mesajı gönderip, geri alma işlemi yaptıysanız mesaj her iki hesaptan da silinir. Bu durumda karşı taraf mesajı okumamışsa, sonrasında hiçbir şekilde okuma şansı olmayacaktır. Ancak mesajı gönderen diğer tarafsa durum farklı. Mesajlar bölümüne girip, mesajları sil dediğinizde sadece gönderilenler, sizin mesaj bölümünüzde yok olacaktır. Oysa ki diğer tarafta aynı şekilde görünecektir. O kişiden ve sizden tamamen silinmesi için, karşı tarafında aynı şekilde mesaj gönderme işlemini geri alması gerekiyor.

Gruplarda gönderilen mesajı geri alma yapılır mı?

Grup konuşmaları ya da bireysel konuşmalar diye bir ayrım yok. Aynı şekilde bireyseldeki işlemleri takip ederek, grup konuşmalarınızda gönderdiğiniz mesajları da kolay bir şekilde geri alabilirsiniz.

DM yoluyla gelen mesajların silinmemesi isteği

Instagram gönderilen mesajları geri alma, oldukça sık kullanılıyor ve bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Ancak bazen karşıdaki kişiye verdiğimiz değerle de doğru orantılı olarak, mesajların silinmesini istemeyiz. Bu gibi durumlarda bu mesajları karşı tarafın geri almasını engelleyebilir miyiz? Karşı tarafın mesajları geri almasını hiçbir şekilde engelleyemeyiz. Burada yapılacak tek şey, bu yazışmaların ekran görüntüsünü alıp saklamak. Hatta e-mail adresinize kaydederseniz, sizin yanlışlıkla silme ihtimalinizi de ortadan kaldırmış olursunuz. Tek garanti yöntem budur. Çünkü her an karşı tarafın mesajları silebilme durumu vardır.

Gönderilen mesaj geri alındığında bildirim gidiyor mu?

Gönderilen mesajı geri alma durumunda bazı zamanlar bildirim gitmezken, bazen geç olabiliyor. Mesajı yanlışlıkla gönderdiniz ve anında geri aldınız. Böyle bir durumda karşıya henüz bildirim gitmeden sildiğiniz için, karşı tarafın bundan hiçbir şekilde haberi olmayacaktır. Ancak mesajı bekletip sonra silerseniz, karşıdaki kişi mesaja tıkladığında açılmasa bile, üst kısımdan baktığında mesaj gönderdiğinizi anlayacaktır. Bu durumda bu, sizin dakikliğiniz ve birazda o kişinin dikkatiyle alakalı bir durum. Bir çok mesaj atmışsanız ve birini silmişseniz, diğer bildirimler arasından silineni fark etmeyebilir.

İkinci durum ise, takipçiniz olmayan birinden mesaj gelmesi. Diğer bölüme düşen bu mesajı direkt geri çevirdiğinizde, bu noktada karşı tarafa bildirim gitmez. Ancak mesajı açıp, okuyup sonrasında bu işlemi yapıp, geri çevirirseniz karşı taraf bunu okuduğunuzu anlar. Unutmayın ki, Instagram uygulaması üzerindeki tüm mesajlarda, mesaj açıldığında ve okunduğunda görüldü yazısı çıkar. Bu nedenle yazıda bahsettiklerimizi yapacaksanız, bunların hepsini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

 

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

6 yorum

 1. Elvan KÖK
  Elvan KÖK

  Çok teşekkürler böyle bir yazı arıyordum. Gerçekten makbule geçti. Attığım mesajları nasıl geri alabilirim diye aranıp duruyordum.

 2. Ali SERTA
  Ali SERTA

  İnstagramda gönderdiğim mesajları geri alma için adım adım ilerledim. Geri alım için bildirim geldi ancak daha sonra tıkandı. Nerede yanlış yapıyoruz ki

 3. Halil SAYGIN
  Halil SAYGIN

  Masa üstünden giriş yapıyorum ama bir türlü beceremedim. Lütfen yardım edermisiniz. İnstagramda geri mesaj alımı nasıl oluyor?

  • Hümeyra Ö.
   Hümeyra Ö.

   Bunu yazıda belirttim parantez içinde. Mobil uygulamadan giriş yapmanız gerekiyor diye.

 4. Selda YALNIZ
  Selda YALNIZ

  Grupla yaptığımız mesajlar bir türlü geri alınmıyor. Deniyorum yazılanları ancak sistem kapanıyor. Bende mi hata var yoksa gruplara atılan mesajlar silinmiyor mu_?

 5. Bülent ŞİMŞEK
  Bülent ŞİMŞEK

  İnstagramda mesajları geri alsak bile karşı taraf yazdığımızı görüyormuş. Geri almanın bir anlamı kalmıyor ki o zaman. Gerçi yazı değilde bildirim gidiyormuş diye duydum.