Instagram Hikayeler Arşivleme Nasıl Yapılır?

Instagram Hikayeler Arşivleme Nasıl Yapılır?

Instagram, geçtiğimiz gün yeni bir güncelleme yayınladı ve artık Instagram Hikayeler Arşivleme özelliğini duyurdu. Bir süredir devam eden standart paylaşım arşivleme özelliğine oldukça benzer olan yeni özellik sayesinde, hikayeler paylaşımlarının da arşive eklenmeleri sağlandı. Bu durum tamamen hikayeler süreleriyle alakalı olarak karşımıza çıktı. Kullanıcılar Instagram hikayeler paylaşımlarını eski sisteme göre sadece 24 saat süre içerisinde paylaşımda tutabiliyordu.

Instagram Hikayeler Arşivleme özelliğinden sonra, hikayeler paylaşımlarının paylaşım alanında yer alacak süresi konusunda bir değişiklik yaşanmadı. Daha açıklayıcı olursak, yine 24 saat gösterim süresi devam ediyor. Fakat bir süredir konuştuğumuz süre artışı arşiv bölümüyle sağlanmış oldu.

Artık bu bölüm ile kullanıcılar 24 saat süresi geçen paylaşımlarının kaybolması gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacak. Bu paylaşımla beraber kullanıcılar hikayelerinin kaybolmaması için telefonlarına indirmek zorunda da kalmayacak. Doğrudan arşivleme özelliğini kullanarak paylaşımların saklanması sağlanacak. Peki, Instagram Hikayeler Arşivleme nasıl çalışıyor? Detaylara geçiş yapalım.

Instagram Hikayeler Arşivleme Özelliği

Yeni özelliğin kullanımı oldukça basit. Aslında kullanıcıların çok fazla yapabilecekleri bir ayar olmadığını belirtelim. Bu sistem otomatik olarak uygulanacak. Sürecin işletişi ise şöyle;

 • Hikayeler paylaşımlarını standart olarak yapacaksınız.
 • Paylaşımlarınız 24 saat süre içerisinde gösterimde kalacak.
 • Hikayeler paylaşımlarınızın bu süre içerisinde gösterimde olması zaten eski sistem. Burada Instagram Hikayeler Arşivleme özelliği kısmı devreye giriyor.
 • 24 saat süresi dolduğu zaman Instagram hikayeleri arşivleyecek. Hikayeleriniz direk kaybolmak yerine arşiv bölümünde saklanacak.
 • Instagram Hikayeler Arşivleme özelliğiyle beraber böylelikle gösterimden inen paylaşımlarınız doğrudan arşiv kısmına geçiş yapacak.

Instagram Hikayeler Arşivleme

Instagram Hikayeler Arşivleme Bilinmesi Gerekenler

Sistemin işleyişi bu kadar basit. Daha doğru ifade ile sistemin işleyişi biraz otomatik bir işleyişe sahip. Sistemin işleyişi bu kadar kolay olsa da kullanıcıların yeni özellik hakkında da bilmesi gereken bazı önemli detaylar var. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki paylaşımları doğrudan telefonunuza indiremiyorsunuz. Paylaşımı otomatik olarak arşivledikten sonra, tüm arşivler aynı anda telefona indirilemiyor. Fakat tek tek paylaşımların telefona indirilmesi de mümkün. Burada kullanıcı istediği arşivi seçmeli ve arşivi telefona kaydetmek adına indirmeniz gerekiyor.

İlk bilinmesi gereken detaylar bunlar. Bunun dışında arşivlenen paylaşımların daha sonra kullanılabileceğini de belirtelim. İlk olarak öne çıkanlar bölümü şeklinde yayınlanan yeni özellik üzerinden arşivlenen hikayelerinizi paylaşabileceksiniz. Öne çıkanlar bölümünden paylaşabileceğiniz arşivlenen hikayelerinizi, DM bölümünden gönderebilir veya profilinizden de anasayfa için paylaşabilirsiniz. Kısacası Instagram Hikayeler Arşivleme özelliği kullanılarak arşivlenen fotoğraflar, daha sonra kullanılabilir olarak karşımıza çıkan fotoğraflar.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Geçelim bir sonraki bilinmesi gereken detaya. Bu detayda ise sıralama özelliği karşımıza çıkıyor. Söz konusu özellik Snapchat uygulamasından alınmış olan bir özellik. Bu nedenle bu özelliğin kullanımı için “hatıralar” sisteminin kopyası demek yanlış olmayacaktır. Söz konusu hatırlar olunca kronolojik sıralamanın önemi de ortaya çıkıyor. Eğer hikayeler paylaşımlarınızda tarih çıkartmalarını kullanacak olursanız, Instagram’ın yeni özelliği bu çıkartmalara göre paylaşımlarınızı sıralayabilecek. Paylaşımlarınızı sıraladıktan sonra bu sıra ile indirme yapabileceksiniz.

Ayrıca sıralamada kullanılacak birçok farklı araç olacak. Instagram Hikayeler Arşivleme özelliğinin kullanımı ve bilinmesi gereken detayları bu şekilde. Instagram 25 sürümüyle beraber yayınlanan yeni bir özellik olmasına karşın, hala birçok kullanıcının bu özelliği kullanamadığını da ekleyelim. Yani güncellemeleri almadıysanız bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Güncelleme bölge bölge dağıtıma çıkmış durumda.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Kullanıcı
  Kullanıcı

  2 tane hesabım var. Birisinde bu özelliği kullanabiliyorken eski hesabımda kullanamıyorum.

 2. DİLARA
  DİLARA

  bEN BİR TÜRLÜ YAPAMIYORDUM SONUNDA ANLATIMIN SAYESİNDE YAPTIM. TESEKKÜR EDERİM KENDİ ADIMA

 3. Nur
  Nur

  Hayatımın en güzel haftasında instagram bir cok story atmıştım fakat hiçbiri arşivime kaydolmamış onları öne çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.