Instagram Yeni Güncellemeyle Gelen IGTV Rehberi

Instagram Yeni Güncellemeyle Gelen IGTV Rehberi

Adını her geçen gün yeni güncellemelerle duyuran Instagram, her hizmetinde müşterilerine farklı olanaklar sunmayı amaçlıyor. Diğer uygulamalardaki bir çok özelliği bünyesinde toplayarak, konforlu kullanıma imkan veriyor. Son güncellemesi sonucu ortaya çıkan, IGTV hizmetiyle ilk bakışta Youtube videolarını sezdiren bir görüntü ortaya koyuyor. Özellikle pazarlama alanında oldukça işlevsel olan Instagram IGTV özelliği hakkında, yazıda tüm detaylara yer verilecek.

Instagram, ilk olarak sürekli fotoğraf paylaşımına olanak veren bir platform olarak ortaya çıktı. Sonrasında hikayeleriyle ve en son güncellemesiyle gelen IGTV özelliğiyle, farklı deneyimleri bir arada yaşatmaya devam ediyor. O zaman tüm detayları öğrenmek için, buyurun başlayalım.

Instagram IGTV nedir?

Instagram ana sayfanıza geldiğinizde mesajların hemen yanında, televizyon anteni logosuna benzer bir işaret göreceksiniz. Bu işaret, Instagram IGTV logosudur. Bu bölüme girdiğinizde tanınmış ya da fenomen olan kişilerin videoları ile karşılaşırsınız. Bu görüntüsü biraz Youtube kanallarını andırsa da, daha farklı bir hizmet. Hem eğlenmek, yeteneklerinizi sergilemek için hem de gerektiğinde tanıtım, reklam yapmak için bu hizmeti kullanabileceksiniz. Instagram bu güncellemeyle gelen IGTV özelliği için genel bir rehber ayarlasa da, kullanıcıların daha somut anlaması adına aynı şekilde bu konuda rehberlik yapacağız.

Instagram pazarlamaları için IGTV ne işe yarar?

Pazarlama sektöründesiniz ya da bir markanız var. Marka ya da ürün tanıtımı için bu platformu aktif olarak kullanıyorsanız, IGTV sizin için yaratılmış demektir. Youtube gibi kanal oluşturarak bu hizmeti kullansanız da farklı uygulamalar, farklı deneyimler ve farklı kitleler.

Instagram’ın en büyük eksisi, video paylaşımlarındaki süre sıkıntısı. Anlatmak istedikleriniz daha uzunken, o süreye sığdırmak durumunda kalıyorsunuz. Instagram IGTV bu sınırları genişleterek, uygulamayı daha özgür kullanmanız noktasında yardımcı oluyor. Bu şekilde videolarınızı kesmek zorunda kalmadan, anlatmak istediğinizi ya da tanıtmak istediğiniz ürünü keyfinize göre açıklayın.

Peki IGTV nasıl kuruluyor?

 

Yazının bu kısmına kadar, Instagram IGTV hizmetinin ne işe yaradığını genel hatlarıyla öğrendiniz. Ne amaçla kullanacağınızı ve avantajlarını biliyorsunuz. Herkesin aklındaki o soru… Peki bunu nasıl kurabilirsiniz, bunun için neler gerekiyor? Aşama aşama bahsedilecek.

 

Yukarıda okla gösterilen yere tıklayın.

-İlk olarak Instagram üzerinden hesabınıza giriş yapın. ( Girişin mobil uygulama üzerinden değil, masa üstü üzerinden olması gerekiyor.)

-Hesaba giriş yaptınız. Şimdi ana sayfa olduğu bölümüne gelin.

-IGTV sekmesine giriş yaptığınızda karşınıza boş bir ekran çıkacak. Burada ‘’başla’’ butonunu göreceksiniz. Eğer bulma noktasında sorun yaşıyorsanız, ana sayfadaki IGTV logosuna girdikten sonra aşağıdaki yerden girip kanal oluştur deyin.

-Bu kısımda başla deyip, sonrasında kanal oluştur deyin. Kanalınızı oluşturduktan sonra artık gerisi çok kolay.

 

Instagram IGTV sistemi üzerinden kanalınızı oluşturdunuz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, videolarınızı çekerek, takipçilerinizle buluşturmak. İlk baştaki gibi, profil bölümünden IGTV kısmına giriş yaptığınızda artık karşınıza ‘’video yükle’’ yazısı çıkacak. Buradan yükle dediğinizde, videolarınız ilgili bölüme yüklenecek.

Video çekimi yaparken, eskisi gibi saniyeleri saymak zorunda değilsiniz. Bu hizmet sayesinde, 15 saniyeden başlayarak 10 dakikaya kadar, istediğiniz uzunlukta video çekebilirsiniz. Bu Instagram güncellemesiyle bugüne kadar gelen, en büyük avantajlardan bir tanesi olarak görülüyor. Ayrıca ekrandaki yazıya da bakınca anlayacağınız üzere, videoların dikey olarak yüklenmesi gerekiyor.

IGTV videoları yüklenirken, Instagram sizden aynı zamanda ön izleme de isteyecek. Burada uygun bir görsel bulmanız gerekiyor. Aynı zamanda başlık ve açıklama bölümünü girmeniz gerekecek. Bu bilgileri de girdikten sonra, videonuzu paylaşabilir ya da sonradan paylaşmak üzere taslak olarak kaydedebilirsiniz.

Sadece Instagram üzerinden mi girmem gerekiyor?

Hayır. Sadece Instagram üzerinden değil mobil uygulama üzerinden de kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Mobil uygulama seçeneğinin olması, kullanımınızın kolaylaşmasına yardımcı oluyor. İndirmek için Android işletim sistemine sahip cihazlar için Google Play, IOS işletim sistemine sahip cihazlar için ise App Store markete giriş yaparak kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde tamamen Instagram IGTV amaçlı bir uygulama olduğu için daha rahat kullanıp, takip edebileceksiniz.

Bu sanal marketler üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. İndirdikten sonra, uygulamayı açtığınızda ilk olarak bunu, Instagram hesabınıza bağlamanız istenecek. Instagram bilgilerinizle giriş yaparak, uygulamaya Instagram ve IGTV bilgilerini bağlama yetkisi vermiş olacaksınız. Bu kısımda Instagram’a yetki verdiğiniz gibi Facebook’a da aynı şekilde yetki verebilirsiniz. Bu şekilde veri aktarımı otomatik olarak gerçekleşir. Mobil uygulamada da video yükleme işlemi benzer olarak gerçekleşiyor. Sadece mobil uygulamada, artı butonuna basıp, istediğiniz videoyu yükleyebiliyorsunuz. Oldukça kolay bir işlem!

IGTV kanalı oluşturmanın en büyük avantajlarından bir tanesi, takipçi arttırma olanağının yüksek olması. Bu keşfet kısmıyla doğru orantılı. Videolarınız, keşfet kısmında çıktığında ve ilgi çektiğinde insanlar bunu izlemek isteyecek. Beğenmeleri durumunda gelsin takipçiler. Sizi kolay bir şekilde takip edebilecekler. Bu takip etme işlemi otomatik oluyor ancak paylaşımlarınızı beğenmemeleri durumunda, takibi bırakabileceklerini göz ardı etmeyin.

IGTV video yükleme kriterleri neler?

IGTV uygulaması üzerinden ya da Instagram IGTV bölümünden video yüklemeniz için, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda belli başlı noktalardan bahsetsek de, detaylı olarak ele alalım. Instagram IGTV video yükleme aşamasında dikkat edilmesi gereken kriterler:

 • Videolarda süre sınırı vardır. Bu nedenle video çekerken süre uzunluğunun 15 saniye ve 10 dakika arasında olmasına dikkat edin. Yoksa videolarınızı yüklerken kesmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da profesyonellik ve verilmek istenen mesajın eksik olması nedeniyle problem olacaktır.
 • Videoların dikey olarak yüklenmesi isteniyor. Bu aşamada, çözünürlüğün yataydan dikeye çevirirken bozulmaması adına, çekimi de dikey olarak yapmanız önerilmektedir. Bu şekilde videoları çevirmek zorunda kalmazsınız. Ve görüntü bozulması sorununu yaşamadan paylaşabilirsiniz.
 • İdeal video boyutları vardır. Bunlar öncelikli olarak 9:6 iken, kare olanda 4:5 ebatlarında olabilir. Bunlar önerilen ideal boyutlar olsa da bazen bu kalıba uydurmak zordur. Bu durumlarda Instagram IGTV uygulamasının, yönlendirmelerine göre düzenleme yaparsınız.

  IGTV Uygulamasında Canlı Yayın Yapılması

 • Bazı durumlarda canlı yayın yüklemesi yapmak isteyebilirsiniz ancak aynı şekilde çekip yükleyerek bunu yapabilirsiniz. Çünkü canlı yayın kaydedilmiyor ancak bunu Google fotoğraflar bölümüne kaydedebilirseniz, canlı yayınları da uygulamada paylaşmanız mümkün.
 • Video türü olarak mp4 olanı desteklemektedir. Bu formata çevirerek,videoları yükleyebilirsiniz.
 • Video özellikleri noktasında çözünürlük ve FPS noktasında belli kriterler var. Yayınlayacağınız videonun 30 FPS olması gerekiyor. Aynı zamanda çözünürlük olarak 720 p olması gerekmektedir.
 • Videoların kapasitesi de yükleme noktasında bir etken. 650 MB sınır olarak belirlenmiş. Bundan fazla yer kaplayan videoları uygulamaya yüklemeniz mümkün değil.
 • Dikkat çekici bir IGTV kanalı videoları için iyi bir kapak fotoğrafı şart. Kapak fotoğrafının kendisi kadar, görüntü kalitesi de önemli bir rol oynuyor. İdeal bir görüntü için, 420 x 654 boyutlarına sahip bir kapak fotoğrafı yüklemeniz gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı var. Kapak fotoğrafını yükledikten sonra değiştiremezsiniz. Bu nedenle yükleme yaparken, emin olun.
 • Yukarıdaki yazıda, videoları hem paylaşabildiğinizden hem de taslak olarak kaydedebilme imkanınızın bulunduğundan bahsetmiştik. Her yerden paylaşabilsenizde taslak olarak kaydedebilmek için, bilgisayardan giriş yapmış olmanız şart. Yani bilgisayar dışında girdiğiniz yerlerde, taslak olarak kaydetme özelliğini kullanamazsınız.
 • Başlık metni ve açıklama kısmı videolarınız hakkında genel bilgi verir ve belli bir karakterle sınırlıdır. Başlık ve açıklama kısmı için ayrı ayrı 20-25 karakter arası yazmanız gerekiyor.
 • Yükleme yapmak için sizden istenenler: video, başlık kısmı, açıklama kısmı, kapak fotoğrafı. Bunları tamamladığınızda, yayınlama aşamalarını takip ederek videonuzu paylaşabilirsiniz.

Size güzel bir haberimiz var. Çok büyük, doğrulanmış ve yüksek takipçiye sahip bir hesabınız varsa, durum biraz daha farklı. Diğer Instagram IGTV kanalına sahip kişilerin aksine, süre durumunuz biraz daha özgürleşiyor. Yaklaşık 60 dakikaya kadar video yüklemeniz mümkün! Sadece kapasitesinin 3.6 GB’ı geçmemesine dikkat edin.

Başarılı IGTV paylaşımları için bazı bilgiler

IGTV kanalı açtınız. Videoları çekip, istenen bilgileri girerek videolarınızı yayınladınız. Bundan sonraki aşama nasıl takipçi arttırıp, geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Yapılması gerekenler:

 Kendinizi tanıtın

Tanıtım videosu çekmek oldukça önemlidir. Sizi insanlar neden takip etsin, onlara ne gibi faydalarınız olacak, neler satmayı planlıyorsunuz gibi sorulara cevap bulan videolar çekin. İnsanlar IGTV kanalınıza geldiğinde, neyle karşılaşacağını tam olarak bilsin.

 

Özgün içerikler olmasına özen gösterin

 

Instagram canlı yayınların yüklenmesi taraftarı değil. Bu nedenle canlı yayınlar yerine, kaliteli ve özgün içerikler üretme konusunda dikkatli olun.

 

Youtube kanallarından sonra benzer şekilde ortaya çıkan Instagram IGTV, aynı şekilde kanal hesabı açma şeklinde yapılmış. Ve uygulama üzerinde sayısız video mevcut. Özgün olmayan ve dikkat çekici olmayanların sonu belli. Başlamadan yok olmak. Bu nedenle video çekerken amacınız şu olmalı: diğerlerinden farklı bir şey yapmak ve izlediğinde insanların gerçekten bilgilenmesi.

Yüksek sesli müzikleri kullanırken dikkatli olun

Video girişlerinde çalınan yüksek müzikler büyük eksi. İnsanlar bu şekilde videolardan rahatsız oluyor. Bu nedenle müziklerin ses ayarının iyi yapılması gerekli. Videolarınızı çekerken bu noktaya özen gösterin.

Videolarda link paylaşmayı deneyin

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

İlk zamanlar Instagram üzerinden, profil dışında hiçbir yerden link paylaşımı yapılmıyordu. Son güncellemeyle iş hesaplarında 10 bin takipçi üzerine çıkan kişiler, hikayelerine de link ekleyebiliyor. Bu avantajlı özellik aynı şekilde, IGTV’de mevcut. İstediğiniz şekilde videolara link ekleyebilirsiniz. Markanız, web siteniz ya da üğrün tanıtım linkiniz varsa bunu ekleyerek, insanları linkteki bilgilere yönlendirebilirsiniz. Oldukça işlevsel bir özellik!

Etiketleri sık kullanın

Her defasında önemle anlattığımız madde: etiketler. Konunuzla alakalı etiket paylaşımı yaptığınızda, etkileşim bir o kadar çok oluyor. Botlar bu konuda hassas ve ilk olarak etiketlere bakıyor. İnsanlar o konuları arattıklarında ve keşfet bölümünde, etiketleri yazmanız işe yarıyor. Bu nedenle açıklama ve başlık bölümüne eklemeyi unutmayın.

Verileri incelemeniz önemli

Tüm işlemlerden sonra Instagram IGTV verilerini incelemek önemli. Bu sizin başarınızı öne seriyor. Verileri sadece mobil uygulama üzerinden görebilirsiniz. Paylaştığınız videonun üzerindeki, üç noktaya tıklayın, buradaki analize kısmına girin. Tüm veriler ve etkileşimler bu kısımda yer alıyor.

Bu kısma girdiğinizde tüm etkileşimleri, beğenmeleri, takipçi sayısındaki düşüş ya da yükselme gibi tüm bilgileri görebilirsiniz.

Yapılan yorumlara karşılık vermeyi unutmayın

Yorumlara karşılık vermek, takipçilerinize değer verdiğinizi gösterir. Bazı Instagram IGTV yayıncıları, sadece videolarına ağırlık vererek takipçi yorumlarını ihmal etmektedir. Bu sizin takipçi kaybetmenize neden olur ve aradaki güven bağını engeller. Bu nedenle sorulan sorulara ve yapılan yorumlara karşılık vermeye özen gösterin. Böyle yapmanız durumunda, insanların size olan güveni artar, sıkı takipçiler kazanırsınız. Ve en önemlisi sizi, çevrelerindeki kişilere önerdiklerinde daha geniş kitlelerde izlenme olanağına da sahip olursunuz.

Rakiplerinizi takip edin

Alanınıza hitap eden rahipleri tespit ettiniz. Rakiplerinizi ne kadar tanırsanız ve takip ederseniz, gücünüz o kadar artar. Rakiplerinizi takip ederek, neler paylaştığından haberdar olun. Bu şekilde hem gözünüzden kaçan konulardan haberdar olursunuz hem de onların yöntemleri hakkında bilgi sahibi olursunuz.

 

Onların yayınlamadıkları video konularını analiz edip, acele ederek ilk yayınlayan siz olabilirsiniz. Bu nedenle seçenek az olduğu için, insanların sizin videonuzu izleme olasılığı artacaktır.

Uzmanlarla etkileşim halinde olun

Sizin alanınıza uygun, kendini kanıtlamış kişilerle etkileşim halinde olun. Onların paylaşımlarını beğenip, özgün yorumlar yapın. İletişime geçerek röportaj teklifinde bulunun. Uzman bir kişiyle röportaj yapabilirseniz, bu sizin için büyük bir artı olur. Hem takipçileriniz profesyonelliğinizden emin olur hem de röportaj yaptığınız kişinin takipçilerini de kazanmış olursunuz. Böyle bir olanağınız varsa deneyin ve gelen izleyicilerin tadını çıkarın.

Yazılarınızı videolarla destekleyin

Instagram ve diğer sosyal medya hesabınızda yazılarınızı ya da makalelerinizi paylaşıyorsunuz. Desteklenmeye ihtiyacınız var. Hemen Instagram IGTV hesabı açarak, yazılarınızı buradan tanıtmaya başlayabilirsiniz. Yazılarınızın olduğu web site ya da linki videoya ekleyerek, daha çok görüntüleme olanağına sahip olabilirsiniz. Tanıtım yapmak isteyen kişiler için büyük bir avantaj.

 

https://www.youtube.com/watch?v=jUOTX04fYJ0

 

 

 

 

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

4 yorum

 1. Ceyda İNCE
  Ceyda İNCE

  Instagram IGTV yüklemesini ve kurulumunu yaptım. Ancak bunun ilerlemesi için ayrı bir program yükleniyor muş. aslı var mı bu şekilde mi yapıyoruz

  • Hümeyra Ö.
   Hümeyra Ö.

   Yazıda bahsettiğim gibi uygulamasını yüklerseniz daha pratik kullanabilirsiniz. Size kalmış.

 2. Mesut ŞENSOY
  Mesut ŞENSOY

  Yorumlara yapılan cevaplamalarda kişi etiketlemeler önemli mi? Yoksa yazıda belirttiğiniz gibi yorum yapanlara geri dönüş yapsak olur mu?

 3. Ömer TELPE
  Ömer TELPE

  İnstagram IGTV sorunu bence videoların kısıtlı saatlerde olması. Süre uzatılması yapılır ise süper olacak