Instagram İki Faktörlü Doğrulama Sistemi Nasıl Kullanılır?

Instagram İki Faktörlü Doğrulama Sistemi Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada güvenliği sağlamak hemen her uygulamanın ana gündem konularından biri haline gelmeye başladı. Özellikle artan güvenlik riskleri ve internet dünyasında yaşanan hacklenme olaylarından sonra daha da önemli hale gelen konu için birçok uygulamada yeni adımlar atmaya başladı. Bu uygulamalardan birisi de en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Instagram. Özellikle fotoğraf paylaşımı göz önünde olduğu için Instagram’ın güvenliği daha da önemli hale geliyor. Tüm güvenlik önlemleri için ise uygulama ilk olarak giriş kısmında güvenliği sağlayarak bu alanda en büyük sorunu çözmüş oluyor. Giriş ekranında güvenlik ise Instagram İki Faktörlü Doğrulama sistemi sayesinde sağlanıyor. Peki nedir bu sistem? Nasıl kullanılır? Bakalım

Instagram İki Faktörlü Doğrulama Sistemi

Söz konusu iki faktörlü doğrulama sistemi Instagram’a giriş yaparken kullanılan bir ekstra güvenlik. Eğer iki faktörlü korumayı açık hale getirirseniz bu durumda hesabınıza giriş ekranında şifre ve kullanıcı adınızı girdikten sonra bir de kayıt olurken kullandığınız numaraya gelen SMS onayından yararlanmanız gerekiyor.

Kısacası hem şife hem de her seferinde değişen bir onay SMS sistemi kullanılıyor. Söz konusu sistemi kullanmanız durumunda şifreniz ve kullanıcı adınız ele geçirilmiş olsa bile hesabınıza izinsiz giriş yapılamıyor. Instagram İki Faktörlü Doğrulama bu kadar önemli bir sistem. Şimdi geçelim nasıl kullanım yapacağımıza.

Instagram İki Faktörlü Doğrulama Kullanımı

  • Instagram İki Faktörlü Doğrulama sistemi hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabiliyor. Öncelikle özelliği açmanız gerek.
  • Bunun için Android işletim sisteminde profil menüsünden üç nokta simgesine girerek, iOS işletim sisteminde ise çark sekmesine basarak ayar menüsüne giriş yapıyorsunuz.
  • Açılan ayar menüsünden ise en alt kısma inerek buradan “iki faktörlü doğrulama” sekmesine girmeniz gerekiyor.
Instagram İki Faktörlü Doğrulama
Instagram İki Faktörlü Doğrulama nasıl yapılır
  • Ardından yapmanız gereken ise “güvenlik kodu gereksin” sekmesini aktif hale getirmek.
  • Şimdi son olarak hesabınızda olan telefon numarasının kontrolü yapılacak. Eğer doğrulanmış telefon numaranız varsa ve sizde onaylıyorsanız bu durumda Instagram İki Faktörlü Doğrulama sistemi kullanıma girmiş oluyor. Bunun dışında eğer telefon numaranız yoksa kısa bir doğrulama gerekiyor.
Instagram İki Faktörlü Doğrulama
Instagram İki Faktörlü Doğrulama nasıl yapılır
  • Öncelikle telefon numaranızı gelen ekrana giriyorsunuz. Ardından ise ileri sekmesine tıklamanız ve hemen sonrasında da gelen kodu doğrulama için kullanmanız gerekiyor. Doğrulamanızı da yaptıktan sonra artık iki aşamalı doğrulamayı kullanmış oluyorsunuz.

Söz konusu sistemin son olarak ne kadar işe yaradığından bahsedelim. Kullanıcılara gönderilen doğrulama kodları sürekli olarak değişmekte. Yani izinsiz bir giriş bu sistemle çok daha düşük ihtimaller dahilinde kalıyor. Yani en azından şifre güvenliği konusunda iki kademeli doğrulama çok daha mantıklı bir kullanım olacaktır. Zaten bu doğrulama yöntemini Instagram’da hesap güvenliği adına her seferinde önermekte. Buna rağmen doğrulamayı kapatmak isterseniz de yine aynı şekilde güvenlik kodu gereksin ekranına gelip, aktif yaptığınız özelliği kapatmanız yeterli.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hashtag Kullanımı: Takipçi ve Etkileşim Artırmanın En İyi Yolu
Instagram Hashtag Kullanımı: Takipçi ve Etkileşim Artırmanın En İyi Yolu

Çevrimiçi dünyada hashtaglerle, ya da diğer bir adıyla “konu etiketleri” ile çok sık karşılaşıyoruz. “#” sembolünün yanına içerikle alakalı anahtar ke...

Instagram Hareketlerim Gözükmüyor Çıkmıyor Hareketler Gözükmüyor Hatası
Instagram Hareketlerim Gözükmüyor Çıkmıyor Hareketler Gözükmüyor Hatası

Instagram kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu sayı her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Aynı zamanda insanların bu uygulama üzerinde olduk...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.