Instagram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Instagram İsminin Anlamı Nedir ?

Instagram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Instagram İsminin Anlamı Nedir ?

Instagram Nedir ?

Instagram nedir sorusuna cevaben; Instagram, fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen, hikaye özelliğiyle 24 saat içinde silinen gönderiler oluşturabildiğiniz aynı zamanda takip ettikleriniz ve takipçilerinizle mesajlaşabildiğiniz bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulamayı Kevin Systrom ve Mike Kreiger adında iki bilgisayar yazılımcısı icat etmiştir. Uygulama 2010 yılında ilk olarak kullanıma sunulmuş ve 2012 yılında bir diğer sosyal medya uygulaması Facebook tarafından satın alınmıştır.

instagram-isim-anlamı-nedir

Son on yıl internetin gelişmesi ise neredeyse yokuş aşağı koşarmış gibi hızlı geçti. İnternet girişimlerinin insanların hayatını kökünden değiştirdiği bir son on yılın ardından, geriye doğru baktığımızda inanılmaz ilgi çekici hikayeler görebiliyoruz. Bu hikayelerden biri bizim ilgimizi oldukça fazla şekilde çekiyor. Bu hikayenin baş aktörü Instagram adıyla bildiğimiz ve günde en az on kere kullandığımız sosyal medya uygulaması.

Polaroid Makinalar Ve Instagram İsminin Anlamı

Öncelikle uygulamanın adıyla başlayalım ancak burada Instagram‘ı etimolojik olarak incelemeyeceğiz elbette. Polaroid fotoğraf makinelerini herkes hatırlamaya bilir bu makineler çekilen fotoğrafı anında çıkartarak basılmış bir şekilde size sunardı. Yani bir diğer şekilde film rulosu teknolojisi ile çekilen fotoğrafı hemen kendi içerisinde film rulosuna değilde polaroid denilen bir fotoğraf basma kağıdına basardı. Film rulosu nedir diye soracak olan varsa maalesef konuya o kadar derin girmeyeceğiz.

Ancak onu da şöyle açıklayalım dijital fotoğraf makineleri ve kameralı telefonlardan önce insanlar fotoğraflarını içlerinde film ruloları olan fotoğraf makineleri ile çekerdi. Bu film ruloları bir nevi günümüz hafıza kartları gibi çalışmaktaydı. İçerisindeki fotoğrafları görebilmek için tab ettirmeniz gerekliydi. Tıpkı bugün bizim fotoğraf makinelerindeki fotoğrafları görmek için hafıza kartını bilgisayara bağlamamız gibi. Daha sonra da bu film rulosunda ki fotoğraflar kağıda basılarak fotoğrafçılar tarafından, rulo sahibine verilirdi.

instagram-nedir

Sosyal medya uygulamamızın adının nereden geldiğine tekrar dönecek olursak. Polaroid makinaların anında çekilen fotoğrafı vermesi durumundan ilham alan Kevin Systrom ve Mike Kreiger İngilizce’de bu makinelere “instant” dendiğini biliyorlardı. Ayrıca ikili kaydedilen bir mesajın anında iletilmesi teknolojisine telegram dendiğini de biliyordu. Bu iki kelime ve kavramın birleşiminden kısaca Instagram adını ortaya çıkardılar. Yani uygulamanın ismi esas olarak anında teslim edilen fotoğraflı mesajlar anlamına geliyor. Ayrıca polaroid makinelere bakarsanız dünyaca ünlü uygulamanın simgesinin de nereden geldiğini anlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılıyor ?

Sevilen sosyal medya uygulamasını kullanmak oldukça kolay. İlk olarak uygulamayı kullanabilmek için bir bir e-posta adresine sahip olmanız gerekiyor. Ancak eğer Facebook hesabınız varsa bu hesabınızı kullanarak uygulamaya üye olabiliyorsunuz. Facebook ile üye olmanın bir diğer avantajı da, Facebook’ta bulunan arkadaşlarınızın Instagram tarafından algılanması ve takip edilecek kişiler olarak sizlere önerilmesi. Bu şekilde daha hızlı bir şekilde takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

instagram-nasıl-kullanılır

Üye oldunuz ve birkaç kişi takip etmeye, birkaç kişi tarafından da takip edilmeye başladınız. Şimdi sıra bir fotoğraf ya da video gönderisi oluşturmaya geldi. Bu aşamada uygulamanızı akıllı telefonunuz ile açmış olmanız gerekmektedir. Telefonunuzda açtığınız uygulamanın ana sayfasında alt kısımda bir “+” işareti göreceksiniz. Bu işarete dokunarak çıkan uyarı mesajına tamam diyorsunuz ve uygulamanın kameranız ve fotoğraf kütüphanenize ulaşmasına imkan sağlamış oluyorsunuz.

Daha sonra karşınıza çıkan kütüphaneden istediğiniz fotoğrafı seçebilir ya da o anda yeni bir fotoğraf veya video çekebilirsiniz. Bu aşamadan sonra uygulama sizi gönderinizi paylaşmanız için filtreler sayfasına ve sonrasında metin ile etiketleme sayfasına yönlendirecektir. En son aşama olan metin ve etiket sayfasından gönderinize istediğiniz gibi yazı ve hashtag dediğimiz etiketler ekleyebilirsiniz.

Instagram hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için blog sayfamızı takip edebilir ve bizlere yorum gönderebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

İnsanlar sosyal medyayı hızla kullanarak önemli bir haberleşme ağı olarak kullanmakta. Aynı zamanda da hikaye paylaşarak ne yaptıklarını takipçilerine an be an göstermektedir. Önemli bir sosyal ağ olan Instagram bu ölçüde internet kullanıcılarının büyük ölçüde dikkatini çekmekte olup; internet sektöründe önemli bir pay sahibi olmaktadır. Genel olarak mobil cihazlar aracılığı ile kullanılan bir sosyal medya aracı olan Instagram; genel olarak fotoğraf ve video ağırlıklı olan bir platform olarak gündemde yer almaya devam etmektedir. Her geçen gün yeni güncellemeler ile de kullanıcılarına kapsamlı bir şekilde hizmet sağlamaya da devam etmektedir. Son zamanlarda gelen görüntülü arama seçeneği ile de bunu kanıtlayacak nitelikte olan bir faaliyet içerisinde olmaya da devam ettiğini göstermektedir.

Instagram’ın Firmalara Katkısı

Instagram kişisel hesapların yanı sıra aynı zamanda da firmaların da önemli bir reklam aracı olarak tercih ettikleri bir uygulama olarak da bilinmektedir. Herhangi bir ürünü pazarlama aracı güden firmalar Instagram üzerinden de tanıtım işlemlerini gerçekleştirerek; hedef kitlesine daha çabuk ve daha maliyetsiz bir biçimde ulaşmayı amaç haline getirmişlerdir. Önemli bir sosyal medya platformu olan Instagram dahilinde de daha fazla kişiye daha kısa süre içerisinde ulaşarak piyasadaki ürünlerinin özelliklerini tanıtan projeler içerisinde yer alabileceklerdir. Bu sayede de her kulvarda önemli bir konumda yer alan Instagram; önemli ölçüde yarar sağlayan bir uygulama olarak kabul gördüğünü de göstermektedir.

Instagram Gelişmeye Devam Edecek!

Instagram kullanıcılarının birbirleriyle haberleşme ya da medya paylaşımında bulunma fırsatıyla an be an karşı karşıya kaldıklarından dolayı fazlasıyla rağbet gören bir uygulama olarak bilinmektedir. Bu ilgiden dolayı da an be an gerek bireysel gerekse de kurumsal kullanıcıları da bünyesinde barındıracak türde tanımlanan bir uygulama olacaktır.

Instagram kullanım amaçları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram video görüntüleme satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram kullanım amaçları konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.