Instagram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Instagram İsminin Anlamı Nedir ?

instagram-nedir

Instagram Nedir ?

Instagram nedir sorusuna cevaben; Instagram, fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen, hikaye özelliğiyle 24 saat içinde silinen gönderiler oluşturabildiğiniz aynı zamanda takip ettikleriniz ve takipçilerinizle mesajlaşabildiğiniz bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulamayı Kevin Systrom ve Mike Kreiger adında iki bilgisayar yazılımcısı icat etmiştir. Uygulama 2010 yılında ilk olarak kullanıma sunulmuş ve 2012 yılında bir diğer sosyal medya uygulaması Facebook tarafından satın alınmıştır.

instagram-isim-anlamı-nedir

Son on yıl internetin gelişmesi ise neredeyse yokuş aşağı koşarmış gibi hızlı geçti. İnternet girişimlerinin insanların hayatını kökünden değiştirdiği bir son on yılın ardından, geriye doğru baktığımızda inanılmaz ilgi çekici hikayeler görebiliyoruz. Bu hikayelerden biri bizim ilgimizi oldukça fazla şekilde çekiyor. Bu hikayenin baş aktörü Instagram adıyla bildiğimiz ve günde en az on kere kullandığımız sosyal medya uygulaması.

Polaroid Makinalar Ve Instagram İsminin Anlamı

Öncelikle uygulamanın adıyla başlayalım ancak burada Instagram‘ı etimolojik olarak incelemeyeceğiz elbette. Polaroid fotoğraf makinelerini herkes hatırlamaya bilir bu makineler çekilen fotoğrafı anında çıkartarak basılmış bir şekilde size sunardı. Yani bir diğer şekilde film rulosu teknolojisi ile çekilen fotoğrafı hemen kendi içerisinde film rulosuna değilde polaroid denilen bir fotoğraf basma kağıdına basardı. Film rulosu nedir diye soracak olan varsa maalesef konuya o kadar derin girmeyeceğiz.

Ancak onu da şöyle açıklayalım dijital fotoğraf makineleri ve kameralı telefonlardan önce insanlar fotoğraflarını içlerinde film ruloları olan fotoğraf makineleri ile çekerdi. Bu film ruloları bir nevi günümüz hafıza kartları gibi çalışmaktaydı. İçerisindeki fotoğrafları görebilmek için tab ettirmeniz gerekliydi. Tıpkı bugün bizim fotoğraf makinelerindeki fotoğrafları görmek için hafıza kartını bilgisayara bağlamamız gibi. Daha sonra da bu film rulosunda ki fotoğraflar kağıda basılarak fotoğrafçılar tarafından, rulo sahibine verilirdi.

instagram-nedir

Sosyal medya uygulamamızın adının nereden geldiğine tekrar dönecek olursak. Polaroid makinaların anında çekilen fotoğrafı vermesi durumundan ilham alan Kevin Systrom ve Mike Kreiger İngilizce’de bu makinelere “instant” dendiğini biliyorlardı. Ayrıca ikili kaydedilen bir mesajın anında iletilmesi teknolojisine telegram dendiğini de biliyordu. Bu iki kelime ve kavramın birleşiminden kısaca Instagram adını ortaya çıkardılar. Yani uygulamanın ismi esas olarak anında teslim edilen fotoğraflı mesajlar anlamına geliyor. Ayrıca polaroid makinelere bakarsanız dünyaca ünlü uygulamanın simgesinin de nereden geldiğini anlayabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyun:  Twitter Profilime Kimler Baktı Görebilir miyim?

Nasıl Kullanılıyor ?

Sevilen sosyal medya uygulamasını kullanmak oldukça kolay. İlk olarak uygulamayı kullanabilmek için bir bir e-posta adresine sahip olmanız gerekiyor. Ancak eğer Facebook hesabınız varsa bu hesabınızı kullanarak uygulamaya üye olabiliyorsunuz. Facebook ile üye olmanın bir diğer avantajı da, Facebook’ta bulunan arkadaşlarınızın Instagram tarafından algılanması ve takip edilecek kişiler olarak sizlere önerilmesi. Bu şekilde daha hızlı bir şekilde takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

instagram-nasıl-kullanılır

Üye oldunuz ve birkaç kişi takip etmeye, birkaç kişi tarafından da takip edilmeye başladınız. Şimdi sıra bir fotoğraf ya da video gönderisi oluşturmaya geldi. Bu aşamada uygulamanızı akıllı telefonunuz ile açmış olmanız gerekmektedir. Telefonunuzda açtığınız uygulamanın ana sayfasında alt kısımda bir “+” işareti göreceksiniz. Bu işarete dokunarak çıkan uyarı mesajına tamam diyorsunuz ve uygulamanın kameranız ve fotoğraf kütüphanenize ulaşmasına imkan sağlamış oluyorsunuz.

Daha sonra karşınıza çıkan kütüphaneden istediğiniz fotoğrafı seçebilir ya da o anda yeni bir fotoğraf veya video çekebilirsiniz. Bu aşamadan sonra uygulama sizi gönderinizi paylaşmanız için filtreler sayfasına ve sonrasında metin ile etiketleme sayfasına yönlendirecektir. En son aşama olan metin ve etiket sayfasından gönderinize istediğiniz gibi yazı ve hashtag dediğimiz etiketler ekleyebilirsiniz.

Instagram hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için blog sayfamızı takip edebilir ve bizlere yorum gönderebilirsiniz.

Instagram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Instagram İsminin Anlamı Nedir ?
4.5 (89.36%) 312 votes

Önceki yazımızda Gereksiz Instagram Bildirimleri Nasıl Kapatılır ? başlıklı içeriğimiz instagram bildirimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ +