Instagram Yorumları Engelleme Sistemi

Instagram Yorumları Engelleme Sistemi

Instagram sosyal medyanın en güvenli uygulamalarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Uygulamanın yayınlandığı ilk yıllarda, görsel paylaşımı üzerinde bir uygulama olarak gösterilmesi ve bu görsellerin yeterli derece kontrolünün sağlanamaması Instagram’ın güvenliği konusunda kullanıcıları bir hayli düşündürmeye başlamıştı. Fakat Facebook tarafından satın alındıktan sonra uygulamada çok hızlı bir gelişim yaşandı. Sadece görsellerin güvenliği ya da hesap güvenliği değil, kullanıcılara gelen yorumlar konusunda bile Instagram kullanıcıları güvenceye almaya başladı.  Son olarak bu sistemde tek açık nokta olarak gösterilen saldırgan yorumlar içinde yeni bir sistem duyuruldu. Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemi olarak karşımıza çıkan yeni teknoloji, sosyal medya devinin yorum filtreleme ve yoruma kapatma özelliklerinden sonra yorum güvenliğini %100 seviyesine taşıdığı bir güncelleme olarak dikkat çekti.

Henüz çok kısa bir süre önce duyurulan yeni özellikle beraber yorum güvenliği de maksimuma taşınmış oldu. Peki yeni sistem hakkında neler biliyoruz? Bu teknolojide yer alan yapay zeka nasıl çalışacak? Özellik nasıl kullanılacak? Tüm bu detaylara ve yeni kullanıma bakalım.

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme Nedir?

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemi, yorumlara bağlı olarak çalışacak bir yapay zeka sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Algoritmik düzen değişikliği ve yeni bir yapay zeka sistemi sayesinde uygulama paylaşımlara gelen yorumları tarayabilecek. Zaten bu tarama işleminin yapıldığını biliyoruz. Yapay zekaya öğretilen dil sayesinde yapılan tarama sonrasında o dil için saldırgan ifadelerin yer aldığı düşünülen yorumlar, kötü yorum olarak algılanacak ve bu yorumlar kullanıcıları rahatsız etmemesi adına otomatik olarak doğrudan sistemle beraber kaldırılacak.

Yeni teknolojinin tarama sisteminde kullanacağı algoritma ve sistemi tabi ki bilmiyoruz. Fakat Instagram’ın sıft bu özellik için yeni bir geliştirici ekibi oluşturduğu ve Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemini bu şekilde kurduğunu biliyoruz. Yani sistemde mutlaka bir yapay zeka kullanımı karşımıza çıkacak. Tabi ki bununla da sınırlı değil. Yapay zekanın öğrenebilir olacağı düşünülüyor. Yani şöyle ki ilk etapta saldırgan ifadelerin kullanıldığı mesajların %100 olarak engellendiğini görmek mümkün olmayabilir. Dilin kullanımıyla alakalı olarak yapay zekanın bu şekilde yanılgılara düşebileceği belirtiliyor.

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme

Fakat yapay zeka öğrenebilir bir sisteme sahip olacak. Yani gün geçtikçe yeni sistem hakkında daha başarılı sonuçlar elde edilecek. Yeni sistem bu şekilde her geçen gün daha başarılı olarak çalışmaya devam edecek. Özellikle öğrenme yetisinin olmasının büyük bir avantaj olduğunu da ekleyelim. Bunun dışında yeni teknolojide daha ne gibi iyileştirmeler yapılacağı konusunda Instagram tarafından yapılacak açıklamaları takip etmek gerekecek. Öyle ki şu an için bu sistem içinde oldukça sınırlı bilgiler sunulmakta.

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme Dil Desteği?

Kullanıcıların en çok merak ettikleri bir diğer konu ise dil desteği konusu. Sistemin ve yapay zekanın tamamen dil üzerinden çalıştığını yukarı da ele aldık. Hem dili öğrenmeye hem de dili analiz etmeye çalışan bir yapay zeka durumu söz konusu. Hal böyle olunca Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemi için düşünülen dil desteği kolay kolay artmayacak gibi görülüyor. Yeni güncellemenin sadece İngilizce dilinde destek verdiğini görüyoruz.

Sadece İngilizce dilinde destek verilmesinin nedeni sistemin oldukça zor olması. Henüz İngilizce dilinde bile yeteri kadar öğrenim sunulamadığı ve sürekli olarak güncellemelerin gelmeye devam edeceği biliniyor. Özellikle dilin öğrenilmesinin sürekli devam edecek olması sunulan dilin bile kolay kolay sisteme entegre edilemediğini gösteriyor. Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme özelliğini duyururken Instagram bu konuda da açıklamalar yaptı.

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme

Şu an için sadece İngilizce dilinin desteğinin verildiği belirtilirken yeni diller için desteğinde yakın zamanda geleceği belirtildi. Fakat böyle baktığımız zaman diğer dil destekleri konusunda daha uzun süre bekleneceği düşünülüyor. Özellikle Türkçe için düşünecek olursak Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sisteminin gelmesi bir hayli zaman alacak gibi.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hashtag Kullanımı: Takipçi ve Etkileşim Artırmanın En İyi Yolu
Instagram Hashtag Kullanımı: Takipçi ve Etkileşim Artırmanın En İyi Yolu

Çevrimiçi dünyada hashtaglerle, ya da diğer bir adıyla “konu etiketleri” ile çok sık karşılaşıyoruz. “#” sembolünün yanına içerikle alakalı anahtar ke...

Instagram Hareketlerim Gözükmüyor Çıkmıyor Hareketler Gözükmüyor Hatası
Instagram Hareketlerim Gözükmüyor Çıkmıyor Hareketler Gözükmüyor Hatası

Instagram kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu sayı her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Aynı zamanda insanların bu uygulama üzerinde olduk...

Instagram’ın bu konuda düşüncesi ne? Ya da şu için Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme dil desteği konusunda nasıl bir çalışma yapılıyor? Bilmek zor. Fakat bir kez daha belirtelim Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemi için yeni dil desteklerinin kolay kolay gelmeyeceği düşünülüyor.

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme Nasıl Kullanılacak?

Her ne kadar ülkemizde Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sisteminin dil desteği nedeniyle uzun bir süre yeterli desteği veremeyeceği düşünülse de yeni sistemin, nasıl kullanılacağı ülkemiz içinde açıklandı. Instagram resmi blog sayfası üzerinden yapılan açıklamada Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sisteminin ayrıca sunulmayacağı, doğrudan yorum bölümüne ekleneceği belirtildi. Yani kullanım içinde yine yorum bölümünden yararlanmak gerekecek. Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemini kullanmak için yapabilecekleriniz ise şöyle;

Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme

 • Öncelikle Instagram profilinizden ayarlar kısmına girmeniz gerekecek. Ayarlar kısmına girdikten sonra ise buradan yorum ayarlarına girmeniz gerekiyor.
 • Yorum ayarları bölümünde “yorum engeli” kısmında yeni bir seçenek göreceksiniz. “Saldırgan yorumları gizle” şeklinde gelen bu seçeneği aktif konuma getirdiğinizde otomatik olarak yeni yorum engelleme sistemi devreye girecek. Fakat bu noktada da bilmeniz gereken bir şey var Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme sistemi şu an için test aşamasında.

Henüz yeni özellik test aşamasında olduğu için şimdilik bu özelliği kullanmanız pek mümkün değil. Bir sonraki güncellemeden sonra yeni özellik tüm kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor. Yeni güncelleme yayınlansa bile bu kez dil desteği karşımıza çıkacak. Birkaç ay içerisinde de dil desteği sunulacağı fakat Türkçe’nin içerisinde olup olmayacağının bilinmediğini de ekleyelim. Şimdilik sadece bu bilgiler mevcut. Yeni güncellemelerin ne zaman yayınlanacağını ise merakla beklemekteyiz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

2 yorum

 1. Gamze ÖZKAZAN
  Gamze ÖZKAZAN

  Yapılan yorum saldırılarını engellemek için güzel yöntemler anlatmışsınız. Ancak bunlar için bir program veya bir düzenleme var mı? O konuda bilgi almak istiyorum

 2. Elif UZUN
  Elif UZUN

  Kelime ve isim bazlı bir engelleme sistemi var mı? İnstagramda gelen yorumları engelleyince kimse yazamıyor