Bugün Instagram Shadowban Özelliği Hakkında Bilgi Edinin

Bugün Instagram Shadowban Özelliği Hakkında Bilgi Edinin

Dünya çapında tanınmış uygulamalar, müşterilerini her geçen gün daha çok mutlu edebilmek adına yeni hizmetler vermeye devam ediyor. Bu şekilde hem takipçi sayısı artmakta hem de insanlar kullandıkları uygulamalardan keyif almaktadır. Hizmetlerine her geçen gün yenisini ekleyen uygulamalardan bir tanesi de Instagram. Instagram Shadowban özelliği sayesinde, sizlere  daha konforlu ve güvenli gezinme olanağı sunuyor. Bu yazıda shadow ban nedir, neden olur ve bu banlamadan kurtulmak için neler yapmanız gerekir gibi bir çok soruya yanıt vereceğiz.

Facebook kendi uygulamasında, ne kadar titiz davranıp, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmayı amaçlıyorsa Instagram içinde aynı hassasiyeti gösteriyor. Bildiğiniz üzere Instagram uygulamasında dünya üzerinde farklı kişilerin paylaşımlarını görebilmeniz adına ‘’keşfet’’ bölümü var. Shadowban bu bölümün temiz kalması için gerekli uygulama olarak bilinmektedir.

Instagram Shadowban nedir?

Instagram Shadowban özelliğinin Türkçe karşılığı gölge yasağı olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik uygulamayı kullandığınız esnada keşfet kısmını güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için oluşturulmuş. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, Instagram uygulamasını hangi amaçla kullandığınız. Sadece kişisel olarak kendinize ait, bireysel paylaşımlar yapma gibi bir amacınız varsa bu banlama sorunu sizinle alakalı bir durum değil. Ancak büyük bir kitleye hitap ediyorsanız, tanınmış bir hesabınız varsa ya da kar amacı güden geniş kitlelere yayılan paylaşımlar yapıyorsanız dikkat edin. Instagram Shadowban özelliği sizin için dikkat edilmesi gereken bir unsur.

 

İşletmeciler ya da paylaşımlarını milyonlara göstermek isteyen kişiler için keşfet bölümü bulunmaz bir özellik. Bir paylaşım yaptınız ve keşfet bölümünde çıkarak, oldukça geniş kitlelere gösterme imkanına sahip olursunuz. Oysa ki Instagram Shadowban özelliği sizin için aktif hale geldiğinde, yani uygulama tarafından bu şekilde banlandığınızda artık keşfet bölümünün avantajlarından faydalanamazsınız.

Örneğin paylaşımınıza uygun etiket yaptınız (#güzellik)  ve bu etiket, keşfet bölümünde aratıldığında paylaşımınızın çıkmasını istiyorsunuz. #Güzellik etiketi aratıldığında hesabınız banlandığı için artık o aramada sizin paylaşımınız çıkmaz. İstediğiniz kadar etiket yapın sadece kendi takipçileriniz paylaşımlarınızı görebilir. Bu da Instagram tarafından, o hesaba verilen en büyük cezalardan bir tanesidir. Belli bir amaç için kullandığınız büyük bir hesabınız var ise bu süreçte biraz daha titiz davranmanız gerekiyor.

 

Instagram Shadowban problemi neden ortaya çıkar?

Instagram Shadowban özelliğinin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinememektedir. Ancak tahmin edilen bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların banlanmaya sebep olabileceği tahmin ediliyor. Shadowban problemi nedenleri:

 • Banlanma nedenlerinden bir tanesi bilinmeyen uygulamaları hesabınıza bağlamanızdır. Ne olduğunu bilmediğiniz güvenli olmayan sonuçlar nedeniyle, Instagram hesabınızda gölge yasağı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Etiket kullanmak oldukça faydalıdır ancak bir o kadar da tehlikelidir. Yerinde ve uygun kullanmadığınız zamanlarda başınıza büyük dertler açabilir. Bunlardan bir tanesi de shadowban sorunu. Sürekli aynı etiketleri kullandığınız zaman ya da yaptığınız paylaşımlarda alakasız etiketler kullandığınız zamanlarda bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle etiket kullanımlarına oldukça dikkate etmeniz gerekiyor.
 • Etiket noktasında diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise hangi tür etiketler kullandığınız. Örneğin müstehcen bir etiket kullanırsanız ya da Instagram tarafından yasaklı olan bir etiketi paylaşımınızda kullanırsanız, bu banlanma sorunu ile karşılaşmanız oldukça yüksektir. Amaç müşteri güvenliği ve tüm kullanıcıların konforlu kullanımı olduğu için, uygulama bu noktaları titizlikle incelemekte ve gereken yaptırımları yapmaktadır.

Shadowban sorunu nasıl çözülür?

Instagram Shadowban sorunu tamamen müşterilerin güvenliğini sağlamak için ortaya çıkmıştır. Bu sorundan kurtulmak istiyorsanız, banlanma sebebine neden olan sorunları ortadan kaldırmanız gerekiyor. Ancak burada bir noktaya değinelim. Bu sorunun kesin çözümü yoktur. Aşağıda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu maddeleri tek tek yerine getirdiğinizde sorunun çözülme olasılığı artacaktır. Ancak dediğimiz gibi kesin çözümü yoktur ve banlanmanın kalkıp kalkmayacağına Instagram uygulaması karar verecektir. Instagram shadow ban sorunu çözüm yolları:

 • Telefonunuzda Instagram için kullandığınız ne kadar farklı uygulama varsa bunların hepsini kullanmayı bırakın ve silin. Bu uygulamalar hesabınıza yarardan çok zarar sağlamaktadır. Örneğin uygun etiketleri bulması için kullandığınız bir program var. Bunun oldukça faydalı olduğunu düşünüyorsunuz. Yanlış bir düşünce! Bu ve buna benzer ne kadar uygulama varsa hepsini silin ve kullanmayı şu andan itibaren bırakın.
 • İkinci olarak yapmanız gereken işlem, yaptığınız tüm paylaşımlardaki etiketleri tek tek incelemek. Yasaklı ya da müstehcen etiketler var mı, aynı etiketler çok fazla kullanılmış mı gibi soruları inceleyin. O tür sorunlar olduğunu düşünüyorsanız, etiketleri silin ya da yenileriyle değiştirin. Ve bundan sonraki paylaşımlarınızda daha farklı ve güvenilir etiketler kullanmaya özen gösterin. En azından bir dahaki incelemede Instagram’ın gözüne batmamış olacaksınız.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

 

 • Ve son. Bunları yaptıktan sonra sıra geldi bekleme dönemine. Instagram’ı bu işlemleri yaptıktan sonra belli bir süre hiçbir şekilde kullanmayın. Üç dört gün hiçbir şekilde giriş yapmamak ve kullanmamak en garanti yöntem olacaktır. Üç dört gün sonra özgün ve kaliteli bir etiketle yeni bir paylaşım yapmayı deneyin. Büyük ihtimalle bu sorun ortadan kalkmış olacak ve keşfet bölümünde sizin de paylaşımlarınız sergilenmeye başlayacaktır. (Yukarıda dediğimiz gibi kesin çözüm olmasa da bunlar olası çözüm yolları.)

ÖNEMLİ NOT: Kullanılan yabancı uygulamalarla, kullanıcıları ve Instagram’ı kandırdığınızı düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu uygulama kendini oldukça geliştirmiş ve kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutmak için tüm önlemleri almış durumda. Yaptığınız her işlemi fark edecekler, bu durumlar gözlerinden kaçmayacaktır. Bu nedenle siz siz olun doğallıktan ve hesabınızda farklı yollar gitmeden paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Bu şekilde Instagram Shadowban sorunu  ne de diğer sorunlarla karşılaşmazsınız.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Turhan CENGİZ
  Turhan CENGİZ

  Instagram shadowban özelliği ile gerçekten gezinmelerimiz daha rahat oldu. Böyle uygulamalar yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

 2. Rasim KAPLAN
  Rasim KAPLAN

  Takipçi sayımı arttırmak istiyorum. Bu program sayesinde bir kaç takipçim oldu ama daha fazla istiyorum ne yapmam lazım.

 3. çiğdem KARA
  çiğdem KARA

  Yazılar için öncelikle teşekkürler. Benim merak ettiğim şu takipçi sayımızı arttırıyoruz ancak ilerleyen günlerde düşüşler oluyor. Bunların önlemi için neler yapabiliriz