Instagram Son Görülme Özelliği Açma ve Kapatma

Instagram Son Görülme Özelliği Açma ve Kapatma

Instagram son dönemde yapmış olduğu güncellemelerle adeta kendisini yeniliyor. Bazen tasarımda radikal olmayan küçük değişiklikler bazen ise Instagram son görülme gibi özellikler sayesinde kendini yenileyen sosyal medya platformu böylece kullanıcı kitlesini daha da arttırmayı hedefliyor.

Instagram Son Görülme Özelliği Nedir?

Sosyal medya ve akıllı telefon kullanıcılarının birçok uygulamadan bildiği son görülme özelliği en basit ifade ile kişilerin söz konusu uygulamaya en son ne zaman giriş yaptığını gösteriyor. Instagram’a yakın zamanda gelen bu özellik sayesinde kullanıcıların en sonra ne zaman giriş yaptıkları sistem üzerinden görülebiliyor.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Instagram son görülme özelliği sadece direct üzerinden mesajlaşan kişiler arasında çalışmaktadır. Yani herhangi bir kişinin profiline giriş yaparak ne zaman aktif olduğunu öğrenmek mümkün değildir. Birbiriyle mesajlaşan kişiler için geliştirilen bir özelliktir. Bu özellikle bazı kişilerin hoşuna gitmişse de bazı kişilerin rahatsız olmasına neden olmuştur.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bu özellikten rahatsız olan kişilere Instagram tarafından kapatma hakkı verilmiştir. Yani isteyen kişiler son görülme özelliğini kapatarak sistemde böyle bir bilginin yer almasını engelleyebilir. Bunun için izlenmesi gereken yol işe şu şekildedir:

  • Instagram hesabına giriş yapan kullanıcılar seçenekler bölümüne geçiş yapmalıdır.
  • Dişli çark simgesine tıklayarak seçenekler bölümüne geçiş yapan kullanıcılar buradan yapabileceklerinin listesini görecektir.
  • Listede yer alan “Hareket Durumunu Göster” seçeneği üzerinden son görülme özelliği açık ya da kapalı hale getirilebilir.

Instagram Son Görülme Özelliği ile İlgili Diğer Hususlar

Instagram tarafından sunulan bu özelliğin telefonlarında olmadığını söyleyen kişilerin mutlaka güncelleme yapması gerekiyor. Eğer telefonlarda yer alan Instagram uygulaması güncellenirse sorun halledilmiş olacaktır.

Instagram son görülme özelliğini açma ve kapatma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram son görülme özelliğini açma ve kapatma konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram Son Görülme Güncellemesi Ne Gibi Değişiklikler Getirdi ?

Instagram’ın en son güncellemesi, sosyal medya ve diğer mecralarda konuşulmaya başlandı. Son güncellemeyle birlikte Instagram son görülme özelliğine sahip oldu. Bu özellik kullanıcıların önüne, Instagram’a her giriş yaptıklarında çıkacak.

Instagram ve Whatsapp uygulamaları bilindiği gibi Facebook tarafından satın alınmıştı. Bu satın almanın ardından Facebook diğer uygulamalara benzer güncellemeleri getirmeye başladı. İlk olarak Whatsapp’ta gördüğümüz son görülme özelliği sonradan mavi okundu işaretiyle kendini geliştirdi. Aynı özellikler şu an Instagram ve Facebook’ta da kullanımda. Instagram son görülme özelliği de bunlardan biri.

Benzer özellikler bunlarla da sınırlı kalmadı. Snapchat ile rekabet edebilmek için hikaye özelliğini hem kendi uygulamasına hem de Instagram’a ve Whatsapp’a getiren Facebook son olarak, son görülme özelliğini de Instagram için yayınladığını duyurdu.

Yeni Özellik Ne İşe Yarıyor ?

instagram-son-görülme

Instagram son görülme özelliğinin ne işe yaradığı aslında herkes tarafından biliniyor. Yeni özellik sayesinde Instagram kullanıcıları birbirlerine mesaj attıkları direk mesaj veya doğrudan mesaj özelliklerinde, arkadaşlarının çevirim içi olup olmadıklarını görebilecek.

Diğer bir yandan sizi takip etmeyen kişiler de eğer bir mesaj geçmişiniz varsa sizin anlık çevirim içi olup olmadığınızı görebilecek. Bu bazı kişiler için sorunlara neden olabilir. Eğer Instagram’da sizi takip etmeyen kişilerin, son görülme tarihinizi görmesini istemiyorsanız hesabınızı kilitleyebilirsiniz.

Çevirim içi gözükmenin önemi, kişinin müsait olup olmadığının kontrol edilebilmesine olanak sağlaması. Ancak aynı zamanda müsait olup da cevap veremeyenler için yeni özelliğin bazı sakıncaları var. Sevgililer arasında ve aile içinde “neden görüp cevap vermiyorsun?” şeklinde tartışmalara neden olabilecek son güncelleme, kullanılmak istenilmediği zamanlarda kapatıla da biliyor.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılıyor ?

Instagram son görülme, çok basit birkaç ayarla kapatılabiliyor. Öncelikle bu özelliği kapatırsanız artık başka hiç kimsenin son görülme zamanını göremeyeceğinizi bilmelisiniz.

Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ayarlara gidebilmek için sağ üst köşedeki üç nokta işaretine tıklayın. Daha sonra açılan ayarlar menüsünden “Hareket Durumunu Göster” başlığının yanındaki butona tıklayarak özelliği kapalı konuma getirin.

instagram-son-görülme-kapatma

İşlem bu kadar basit, artık başkaları sizin Instagram doğrudan mesajlara giriş yapıp yapmadığınızı görüntüleyemeyecek.

Ekran Görüntüsü Bildirimleri

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Bazı kesin olmayan bilgilere göre, bir sonraki Instagram güncellemesiyle bambaşka bir güne uyanabiliriz. Takip ettiğiniz ya da takip etmediğiniz kişilerin Instagram postlarının ekran görüntüsünü aldığınızda artık ekran görüntüsü aldığınız gönderinin sahibine bir uyarı bildirimi gidebilir.

Bu uyarı bildiriminde kullanıcı adınız ve profil bilgilerinize yer verileceği tahmin ediliyor. Eğer özellik yeni güncellemelerle birlikte gelirse stalker dediğimiz, sosyal medya sapıklarına da önlem alınmış olunabilir.

Instagram son görülme özelliği şimdilik bu şekilde kullanıcıların hizmetinde. İlerleyen günlerde Instagram hesabıma kim bakmış tarzında uygulamaları devre dışı bırakacak yeni özellikleri Instagram’ın kendisi de devreye sokabilir.

 

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

  1. Gül ATICI
    Gül ATICI

    Hareket durumunu aktif halde devamlı tutursak, karşıdakiler de bizim neler yaptığımızı görebilir mi? yoksa sadece biz mi görebiliyoruz.