Instagram Stalkerları Sorununa Nasıl Çözüm Bulunur ?

Instagram Stalkerları Sorununa Nasıl Çözüm Bulunur ?

Herkesin Başı Instagram Stalkerları İle Belada

Instagram stalkerları sosyal medya platformlarında en çok karşılaşılan, rahatsız edici insan türlerinden biri. Bu kişiler sizi rahat bırakmamakla birlikte her etkileşiminizi inceler ve günde onlarca kez profil sayfanıza girip çıkarak sizi çok yakından takip edebilir.

İnternetin ve sosyal medyanın yangınlaşması ile birlikte psikolojik bir rahatsızlık türü ortaya çıktı. Bu sosyal rahatsızlık bazen öyle saplantılı durumların yaşanmasına sebep oluyor ki ana haber bültenlerinde bile bu durumdan muzdarip olan insanların haberlerini görebiliyoruz. Bu sorunlu kişiler genellikle Instagram, Facebook ve Twitter gibi çok fazla kullanıcısı olan uygulamaları kullanıyor ancak Instagram stalkerları fotoğraf paylaşan kullanıcıları daha fazla rahatsız edebiliyor.

Psikolojik bir rahatsızlığın yanında bir de yeni tanıştığı ya da yıllardır görmediği insanlar için de aynı davranış sergilenebiliyor. Bu durumlar daha çok meraktan kaynaklanıyor ve çok ağır bir takip etme, rahatsız etme durumu bu durumlarda yaşanmıyor. Hatta yeni tanıştığınız birini daha iyi tanımak için kullanılabilecek en başarılı yöntemin, tanıştığınız kişinin sosyal medya hesaplarındaki hareketlerini izlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Stalker Ne Demek ?

instagram_stalkerlari

Diğer bir çok fazla önem arz etmeyen stalker yöntemi eski arkadaşların sosyal medya aracılığıyla takip edilmesidir. Bu durumda çok uzun süredir görmediğiniz arkadaşınızın hayatı nasıl gidiyor, ne gibi yenilikler ve sorunlar yaşıyor görebilirsiniz. Hatta bu incelemeleriniz sırasında eskiden çok sık görüştüğünüz kişilerle tekrar görüşmek için haberleşebilirsiniz ve olumlu anlamada bir stalker olmuş olursunuz.

Stalker, İngilizce dilinden dilimize takipçi, takip eden, rahatsızlık derecesinde takip eden, iz süren gibi çeşitli benzer anlamlara gelebilecek şekilde çevrilebilir. Ancak ülkemizde yaşayan genç kuşak bu ve benzeri orijinal olarak dilimizde bulunmayan kelimleri olduğu gibi kullanmayı tercih ediyor.

Bu yazıda Instagram stalkerları hakkında nelere dikkat etmeniz gerekir, onları engellemek ya da tespit etmek için neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeceğiz.

Çevirim İçi Stalking

Instagram stalkerları, genellikle sosyal medya uygulamalarında oldukça fazla zaman geçirirler. Günde en az dört ya da beş saatini Instagram’da geçiren bu kişiler gerçekten birer bağımlıdır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sürekli uygulama içerisinde diğer kullanıcıların beğenilerini ve keşfet sisteminde bulunan gönderileri takip eden takıntılı bu kişilere karşı önlem almak istiyorsanız. Çevirim içi hareketlerinizi gizleyebilirsiniz. Son çıkan Instagram direct mesajları için son görülme özelliğini kapatabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgiye daha önce “son görülme” hakkında yazmış olduğumuz makaleye göz atarak ulaşabilirsiniz.

instagram-stalkerları

Diğer bir yöntemse Instagram profilinizi gizlemektir. Bu işlem oldukça basittir, ayarlar bölümünden profilimiz gizle dediğinizde artık sizi takip etmeyen kimse sizin profilinize giremez ve sizin yaptığınız çevirim içi hareketleri takip edemez. Ancak hala size mesaj gönderebilir.

Eğer sizi rahatsız eden kişinin size direk mesaj aracılığıyla mesaj göndermesini de istemiyorsanız Instagram ayarlarınızdan ya da sizi takip etmesini istemediğiniz kişinin profiline giderek bu kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz kullanıcılar paylaşımlarınızı, çevirim içi hareketlerini kendi profilinden göremez ancak sahte bir hesap açarak yine sizin peşinize düşebilir. Bu durumlarda sizi takip etmek isteyen kişilerin gerçek mi sahte mi olduğunu profillerini araştırarak öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Bu adımları uyguladığınızda bile hala sizi sosyal medya ve Instagram üzerinden stalklayan birileri varsa ve bu kişinin kimliğini biliyorsanız yapılabilecek en mantıklı davranış adli mercilere konu ile ilgili şikayette bulunmak olacaktır.

Hikayelerinizin Görülmemesi İçin

Instagram’da paylaştığınız hikayelerinizin istemediğiniz kişiler tarafından görüntülenmemesi için onları sadece hikayelerinizden engelleyebilirsiniz. Bu engelleme için hikayenizi görmesini istemediğiniz kişiyi hikaye ayarlarına giderek engellemek yeterli olacaktır.

Siz de başkalarının hikayelerini görmek istemiyorsanız bunu sağlamak çok daha kolay. Hikaye paylaşımlarını görmek istemediğiniz kişinin hikayesine basılı durarak çıkan ayarlardan kişiyi engelleyebilir ve bir daha siz aksini isteyene kadar o kişinin hikayelerini görmeyebilirsiniz.

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.