Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması Nasıl Yapılır?

Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması Nasıl Yapılır?

Instagram çevrim dışı kullanım özelliği için çalışmalarını sürdürüyor. Tam olarak çevrim dışı özelliğinin kullanımı pek mümkünmüş gibi gözükmese de internete olan ihtiyacın en aza indirilmesi amaçlanıyor. Bunun için yeni güncellemelerinde çalışmalarına devam eden uygulamanın, mevcut sistemde internet tüketimini kontrol altına almak içinde denenebilecek bazı yöntemler yok değil. Bu yöntemlerden birisi de veri kullanımını sınırlamak. Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması sayesinde kullanıcıların ekstra mobil veri tüketiminin önüne geçilmesi sağlanıyor. Böylelikle Instagram uygulamasının daha az mobil veri kullanımı sağlanırken, kullanıcıların daha fazla profil görüntülemeleri sağlanıyor. Peki, Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması nasıl yapılır? Şimdi detaylarıyla buna bakalım.

Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması Ayarları

Sistemin nasıl işlediğinden bahsederek işe başlayalım. Mevcut sistemde Instagram profillerine girdiğiniz zaman yapılan video paylaşımları, arka planda doğrudan yüklenmeye başlıyor. En azından ilk sayfa için tüm videoların yüklenmesi sağlanıyor. Bunun nedeni ise kullanıcıların video görüntülemelerin de hız sorunu yaşamamasını sağlamak.

 Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması

Varsayılan özellik olarak gelen ve ön bellek yüklemesi yapan sistem mobil veri tüketimini de bir hayli arttırmakta. Kullanıcıların sadece profili görüntülemelerinde bile beklenen rakamların çok daha üzerinden mobil veri tükenmesi sorunuyla karşı karşıya kalmasının nedeni de tam olarak bu. Sadece sayfaları açmanız durumunda bile böyle bir sorun yaşana biliyor. Instagram bu sorunu çözmek adına sunduğu veri kullanımı sınırlaması sistemi sayesinde kullanıcıların sıkıntılar yaşamasının da önüne geçiyor. Sistemin ayarlarının yapılması içinse şu adımları izlemeniz gerekiyor.

  • Instagram profilinize giriş yapın.
  • Instagram profilinize giriş yaptıktan sonra, uygulamanın ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Ardından ise “hücresel veri kullanımı” sekmesine girmeniz gerekecek.
  • Burada istediğiniz herhangi bir ayarı seçmeniz mümkün. Eğer “varsayılan” ayarını seçerseniz yazıda anlattığımız sistem olduğu gibi uygulanacaktır.
  • Fakat “Daha az veri kullan” derseniz bu durumda da videoların önceden yüklenmesinin önüne geçiliyor. Siz görüntülemek istediğinizde videolar yükleniyor.
Bu Yazımızıda Okuyun:  Instagram Hikayedeki Fotoğrafı Akışta Paylaşma Nasıl Yapılır?

WİFİ üzerinden bağlantı yaptığınızdaysa bunun bir önemi yok. WİFİ üzerinden Instagram Veri Kullanımı Sınırlaması sistemi çalışmıyor. Daha doğrusu Instagram bunun için ihtiyaç duymuyor. Hal böyle olunca mobil veri için en mantıklısının veri sınırlaması olduğunu da belirtelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Satın Al Nedir?

 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Takipçi Satın Al Nedir?

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Önceki yazımızda Apple Watch Instagram Akışını Görüntüleme başlıklı içeriğimiz akıllı saat instagram, Apple Watch Instagram ve Apple Watch Instagram akışı görüntüleme hakkında bilgiler verilmektedir.

25 Yorum

  1. Çok fazla mobil veri harcadığını düşünüyordum instagramın. Demek ki bunun sebebi otomatik yüklenen videolarmış. Anlattığınız gibi yaptım umarım veri kullanımında ciddi bir azalma yaşanır. Bu arada bir şey sormak istiyorum bu konu hakkında düşündüğüm. Uygulama kapalı olsa dahi sürekli bildirimler geliyor x kişi canlı yayında, x kişi şunu beğendi, paylaştı ve benzeri gibi. Bundan da anlıyorum ki bu uygulama arkaplanda da sürekli aktif olarak çalışıyor. Bu işlemde gerçekten veri kullanımını çok fazla etkiliyor olabilir mi. Etkiliyorsa eğer bunun önüne nasıl geçebiliriz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir