Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2019

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2019

Yeni bir sabaha uyandığımız her gün, Instagram bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Kullanıcılara en iyi imkanı sunabilmek adına, her geçen gün yeni özellikler ekliyor. Son günlerde en çok dikkat çeken özellik ise Instagram yakın arkadaş özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Amaç ise aynı. Hesabı tamamen size özel hale getirebilmek. Paylaşımlarınızı, kime göstereceğinizi belirleyerek, özgürce kullanabilmek.

Bu yazıda Instagram yakın arkadaş özelliği nedir, bu özellik nasıl listelenir ve kullanılır sorularına cevap bulacağız. Öyleyse vakit kaybetmeden yazıya geçelim.

Instagram yakın arkadaş özelliği nedir, ne işe yarar?

Instagram her geçen gün, özel kullanım imkanlarını arttırmaya devam ediyor. İlk olarak hikayelerde, istediğiniz kişiyi gizleme imkanına sahiptiniz. Gizlediğiniz kişiler dışında, herkes hikayelerinizi görebiliyordu. Bu gizleme özelliği ile beraber, hikayenizi görmesini istemediğiniz kişilerden koruma imkanına sahiptiniz.

Son özellik ise yukarıdaki özelliğin en gelişmiş hali. Sayısız takipçiniz varsa, istemediğiniz kişilere hikayeleri gizlemek tek tek zor olacaktır. Ancak bu şekilde, uğraşmanıza gerek kalmayacak. Instagram hikayelerinizi, sadece yakın arkadaşlarınızın görmesini sağlayan bir sistem. Bu şekilde, binlerce takipçiniz olsa bile sadece istediğiniz kişiler görebilecek.

Yakın arkadaş seçimi de size ait. Listenize kimleri eklerseniz, o kişileri yakın arkadaş sınıfına almış olacaksınız ve sadece bu kişiler, hikayelerinizi görme şansına sahip olacak. Instagram yakın arkadaş özelliği hakkında genel olarak bilgi sahibi oldunuz. Şimdi bu özellik nasıl kullanılır, yakın arkadaş listesine nasıl isim eklenir bu konulara geçiş yapacağız.

Instagram yakın arkadaş listesi nasıl oluşturulur?

Hikayeleri sadece yakın arkadaşlara gösterebilmek adına, ilk olarak yakın arkadaş listesi oluşturmanız gerekiyor. Bunun için neler yapılması gerektiğini aşama aşama göstereceğiz. Yakın arkadaş listesini oluşturmak için uygulamanız gereken adımlar:

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

 • İlk olarak mobil uygulama üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapın. Profil bölümüne gelin.

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

 • Profil bölümüne geldiğinizde, ekranın sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç çizgi simgesine tıklayın.

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

 • Buraya tıkladığınızda ortalarda ‘’yakın arkadaşlar’’ bölümünü göreceksiniz. Buraya giriş yapın.

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

 • Karşınıza çıkan ekranda, bir çok öneri bulunacak. Bu öneriler, sizin takip ettiğiniz kişiler. Aynı zamanda, Instagram’ın otomatik önerileri de burada yer almaktadır. Buradan istediğiniz kişileri, tek tek seçin. Bitti deyin. Bir seferliğe mahsus olarak yakın arkadaş listesini oluşturmuş olacaksınız. Yani her defasında yeniden yapmanıza gerek kalmayacak.

 

Yani her seferinde arkadaş seçmenize gerek kalmayacak. Bir seferliğine yapmanız yeterli olacaktır. İsteğe bağlı olarak zaman zaman, yeni kişiler ekleyebilir ya da listenizde olan kişileri çıkarabilirsiniz. Instagram yakın arkadaş özelliği daha samimi bir ortam ve hikayeleri göstereceğiniz kişileri seçebilmeniz adına oldukça işlevsel bir özelliktir.

Hikayeleri yakın arkadaşlarla paylaşma işlemi

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

Her zaman yaptığınız gibi, hikayeler bölümüne gelin. Aynı şekilde, paylaşacağınız fotoğraf ya da videoları seçin. Hikayeyi hazırladıktan sonra, her zamanki gibi paylaş butonu karşınıza çıkacak. Eskiden sadece bir tane paylaş butonu vardı. Şu an ise onun hemen altında, yakın arkadaşlar adında bir buton bulunmaktadır. Diğerine değil de, buraya tıkladığınızda sadece yakın arkadaşlarınız bu durumdan haberdar olacak. Hikayelerinizi sadece o kişiler görüp, yorum yapabilecek.

Ben kimlerin yakın arkadaş listesinde yer alıyorum?

Kimlerin yakın arkadaş listesine eklendiğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Peki bunu öğrenmeniz bir yolu var mı? Ben kimlerin yakın arkadaş listesinde yer alıyorum? Bu sorunun cevabı oldukça basit. Kimlerin sizi yakın arkadaş olarak eklediğini kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkün. Bunu anlamak için, arkadaşlarınızın hikaye paylaşımlarına bakmanız gerekiyor. Normalde, hikaye paylaşan kişilere baktığınızda, yuvarlağın çevresinin pembemsi bir renge sahip olduğunu görürsünüz. Bu Instagram hikayelerin normal rengidir.

Yakın arkadaş listesine ekleyen kişiler de ise durum farklıdır. Diyelim ki A kişisi sizi yakın arkadaşlar listesine ekledi. Instagram hikayesinin çevresindeki renk yeşil olursa, o kişi sizi bu listeye eklemiş demektir. Yani Instagram hikayesinin çevresindeki renkten bunu kolay bir şekilde anlamanız mümkün.

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

Yakın arkadaş listesi oluşturulduğunda karşı tarafın haberi olur mu?

Karşıdaki kişi, yakın arkadaşlar listesine eklendiğinde hiçbir şekilde bildirim gitmez. Bunu anlayabilmesi için yukarıda ki yazıda bahsettiğimiz gibi, renklere bakması gerekmektedir. Yeşil rengi gördüğü zaman, listeye eklenmiş olduğunu anlayacaktır. Instagram yakın arkadaş özelliği henüz yeni olduğu için çoğu kişi kullanmıyor. İleriki zamanlarda daha çok kullanılacağını ve hikaye renklerinde belirgin bir fark olacağını düşünüyoruz.

Kimleri yakın arkadaşlar listesine aldığım belli olur mu?

Kimleri yakın arkadaşlar listesine eklediğim belli olur mu? Yakın arkadaşlar listesine kişi ekleme sürecine değinmiştik. Akıllardaki bu sorunun cevabı işe hayır. Yani birini bu listeye eklemediğinizde, karşı taraf bunu anlayamaz. Arada bu özel hikayelerinizden paylaştığınızda, yakın arkadaşlar grubuna eklediğiniz kişiler bundan haberdar olacaktır. Diğer türlü kimsenin bunu bilme olanağı yoktur.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

instagram yakin arkadas ozelligi hakkinda bilmeniz gerekenler 2019

Instagram, yaptığı anketlerle ya da araştırmalarla sürekli kullanıcılarını takip ediyor. Onların isteklerini ve ihtiyaçlarını ön planda tutuyor. Bu şekilde kullanıcı memnuniyetini üst düzeyde tutmayı amaçlıyor. Yapılan son araştırmalara göre, kullanıcılar insanlarla özel olarak paylaşabileceği bir alana ihtiyaç duyuyordu. Bu istek öncelikli olarak Amerika’dan çıktı. Bu ülkede ki insanlar, özel paylaşımlar yapabilmek adına FInstagram sistemini kullanıyorlardır.

FInstagram sistemi, sadece belli kişilerin görmesini sağlamak için, sahte hesaplar açılıyordu. Bu sahte hesaplara sadece o kişiler eklenerek, hikayelerin sadece o kişiler tarafından görüntülenmesi sağlanıyordu. Tüm bu sorunları fark eden Instagram, bunun bir ihtiyaç olduğunu fark ederek çözüm üretmeye karar verdi. Bunun sonucunda Instagram yakın arkadaş özelliği ortaya çıktı. Bu şekilde artık insanlar, fake (sahte) hesaplar açarak, bu şekilde uğraşmak durumunda kalmayacak.

Son yapılan özellikler Instagram uygulamasına büyük artılar getiriyor. Bunun sonucunda da kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Bu özellik sayesinde, sadece istediğiniz kişilerin hikayelerinizi görmesini sağlıyorsunuz. Aynı zamanda Instagram’ın sona al özelliği sayesinde, istemediğiniz kişilerin hikayelerini görmek zorunda kalmıyorsunuz. Gördüğünüz üzere her geçen gün daha kişisel bir uygulama karşımıza çıkıyor.

Bu yazıda yakın arkadaş özelliği hakkında tüm bilgilere değindik. Bu bilgiler sayesinde Instagram’ı kişiselleştirmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

 

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

6 yorum

 1. Uğur ÇAKIR
  Uğur ÇAKIR

  Instagram yakın arkadaş özelliği bundan hiç haberim yoktu. Her paylaşım herkese açıkmış bende kontrol ettim. Teşekkürler artık bu şekilde paylaşımlar yaparım.

 2. Kadir TARTAR
  Kadir TARTAR

  Ben bu tür uygulamaları çok seviyorum. Paylaşımlarını sadece arkadaşlarım ve tanıdıklarım görsün istiyorum zaten. Sonra bir çok arkadaşlık takip vs. istekler bitmiyor.

 3. İdris KAZANCI
  İdris KAZANCI

  Takipçilerimiz arasında paylaşımlar ikiye bölünecek o zaman. Ben paylaşım yapıp istedikerime gösterebilme imkanım var ise o zaman yakın arkadaşları tek tek işaretlemek gerekiyor öyle mi?

 4. Recep ÖZSOY
  Recep ÖZSOY

  İnstagram yakın arkadaş listesi güzel bir uygulama ben devamlı kullanmaya çalışıyorum. Ama bazen karıştrımıyor değilim. Biraz daha kolay olsa iyi olurdu

 5. Buse
  Buse

  Yakın arkadaşlar bölümünde paylaştığımız hikayeyi duvarınıza sabitlenmis hikaye yaptıgımızda da mi hala yakin arkadaş bolumundekiler görebilecek

 6. Ayse Gunes
  Ayse Gunes

  Merhaba size çok öenmli bir sorum olacak. Peki resim koyduğumuz da istemediğimiz kişinin görmemesi için ne yapabiliriz.? bilgi verirseniz çok sevinirim.