Instagram Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya uygulamalarında en büyük sorunlardan birisi kötü niyetli kullanıcıların da sosyal medya uygulamalarını bir hayli sık kullanıyor olması. Bu noktada kimi zaman casus yazılımları yaymak adına kimi zaman kullanıcıları dolandırmak adına birçok sosyal medya hesabının açıldığını görüyoruz. Bunun dışında hesap açmanın oldukça kolay olması sosyal medya uygulamaları üzerinden sahte hesapların sayısının da bir hayli artmasına neden oluyor. Sahte hesapların sayısının giderek artması özellikle kullanıcıları rahatsız edecek durumlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu durumu sadece dolandırıcılık amacıyla açılan hesaplar ya da casus yazılım yaymak amacıyla açılan hesaplar olarak da değerlendirmek yanlış olur. Bunun dışında birçok kullanıcıyı da sırf yorumlar üzerinden rahatsız etmek adına açılan hesaplar olduğunu da biliyoruz. Bu olumsuzlukların önüne geçmek isteyen sosyal medya uygulamaları ise söz konusu olumsuzlukları ortadan kaldırmak içinse sürekli yeni özellikler yeni geliştirmeler yayınlıyor.

Instagram’da bu uygulamaların başında yer alan uygulama serilerinden birisi. Özellikle Instagram üzerinden görsel paylaşımlarının öne çıkması yorum konusunda Instagram’ın çok daha hızlı ve çok daha etkili çözümler getirmesi gerektiğini ortaya koymuştu. Instagram’da bu beklentileri karşılama adına birkaç ay önce Instagram Yorum Filtreleme özelliği adını verdiği yeni bir özellik tanıtmıştı. Doğrudan yorum sisteminde yaşanan sorunların önüne geçme adına yayınlanan Instagram Yorum

Filtreleme özelliği sayesinde kullanıcıların yorumlarla rahatsız edilmesinin önüne geçilmiş oldu. Üstelik bu kez Instagram Yorum Filtreleme sisteminde herhangi bir sınır kullanımı yapılmadı. Yani kullanıcılar isterse yorum sisteminden tamamen vazgeçebilecek hale geldi. Instagram bu konuda da gerekli tüm değişiklikleri yaptığını duyurmuş ve Instagram Yorum Filtreleme özelliğini devreye sokmuştu.

Aslında bu özelliğin çok önce yayınlanmış bir özellik olmasına karşın hala Instagram Yorum Filtreleme sistemini nasıl kullanılacağını bilmeyen kullanıcılar bulunuyor. Öyle ki tüm bu sistemde ayarları doğru yapamadığınız sürece yorum engelini kullanmanız ne yazık ki mümkün değil. Peki Instagram Yorum Filtreleme özelliği nasıl doğru bir şekilde kullanılır? Özelliği kullanarak Instagram paylaşımlarımızı nasıl yoruma kapatabiliriz?

Instagram Yorum Filtreleme İle Tüm Yorumları Engellemek

Instagram’ın son aylarda sunduğu yeni özelliklerden biri olan yorum özelliğini kullanarak paylaşımlarınızın tamamen yoruma kapanmasını istiyorsanız yapmanız gereken ayarlara geçmeden önce kelime filtreleme özelliğinden bahsedelim.

 • Hemen hemen tüm ayarlarda kullanıldığı gibi öncelikle Instagram profilinize girmeniz gerekiyor. Profilinize girdikten sonra “ayarlar” menüsüne girmeniz gerekecek.
 • Ayar sekmesinde tüm ayarların görüntülendiği gibi “yorumlar” sekmesinin de görüntülendiğini göreceksiniz. Instagram Yorum Filtreleme özelliğini kullanmak için yorumlar sekmesine giriş yapıyoruz.
 • Buradan karşınıza iki farklı seçenek çıkıyor. Yazımızda da dediğimiz gibi isterseniz sadece belli başlı kelimelerin filtrelenmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu durumda tüm yorumlar içerisinde belirlediğiniz anahtar kelimeler gözükmüyor. Bunun yerine doğrudan Instagram tarafından seçilen belli başlı anahtar kelimeleri de kapatabilirsiniz.
 • Önce “Uygunsuz yorumları gizle” ifadesini açık konuma getirip ardından ise yorumlarınızda yer almasını istemediğiniz kelimeleri “özel anahtar sözcükler” kısmının hemen altına yazmanız gerekiyor. Bu şekilde seçtiğiniz kelimeler yorumlarda yer almıyor.

Instagram Yorum Filtreleme

Gönderiyi Tamamen Yoruma Engelleme

Eğer paylaştığınız bir gönderinizi Instagram Yorum Filtreleme özelliğini kullanarak tamamen yoruma kapatmak isterseniz bu durumda da yapacaklarınız şöyle;

 • Yoruma kapatmak istediğiniz gönderinin üzerine gelmeniz gerekiyor. Ardından ise gönderinin üstünde yer alan üç nokta simgesine tıklıyoruz.
 • Daha sonra gelen ekran üzerinden “yorum yapmayı kapat” seçeneğini kullanmanız durumunda gönderi otomatik olarak yoruma tamamen kapalı hale getiriliyor.
 • Eğer gönderiyi henüz paylaşmadan yoruma kapatmak isterseniz bu durumda da paylaşıma açıklama eklenen ekranda en aşağı inip ardından ise “gelişmiş ayarlar” kısmına girmeniz gerekiyor. Buradan “yorum yapmayı kapat” dediğinizde de Instagram Yorum Filtreleme özelliği kullanılarak yorum özelliği devre dışı bırakılıyor.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hashtag Kullanımı: Takipçi ve Etkileşim Artırmanın En İyi Yolu
Instagram Hashtag Kullanımı: Takipçi ve Etkileşim Artırmanın En İyi Yolu

Çevrimiçi dünyada hashtaglerle, ya da diğer bir adıyla “konu etiketleri” ile çok sık karşılaşıyoruz. “#” sembolünün yanına içerikle alakalı anahtar ke...

Instagram Hareketlerim Gözükmüyor Çıkmıyor Hareketler Gözükmüyor Hatası
Instagram Hareketlerim Gözükmüyor Çıkmıyor Hareketler Gözükmüyor Hatası

Instagram kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu sayı her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Aynı zamanda insanların bu uygulama üzerinde olduk...

Instagram Yorum Filtreleme

Tüm bu seçenekleri kullanarak Instagram hesabınızı daha güvenli hale getirmeniz de mümkün. Zaten yayınlanma amacı da bu.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Erkan CAN
  Erkan CAN

  İnstagram yorum filtreleme yaparak tüm bilgileri indexliyoruz. Sonrasında bunun kullanımı için bazı materyalleri telefon üzerinde kayıt yapabilirmiyiz. Böyle bir sistem var mı?

 2. Ülkü TANRIVERDİ
  Ülkü TANRIVERDİ

  Instagram Yorum Filtreleme için ben program kullanıyorum. Günlük bana gelen yorumları tek tek bu uygulama sayesinde filtreledikten sonra tarata biliyorum.

 3. Yunus MİRDAN
  Yunus MİRDAN

  İnstagram Filtreleme özelliğinin gelmesi güzel oldu. Bu şekilde daha rahat bir indexleme yapabiliyoruz. Firma için önemli bir gelişme