Instagram’da Aldığımız Ekran Görüntüsü Sonucunda Bildirim Gider Mi? 2019

Instagram postlarında ekran alındığında bildirim gitmesi son zamanlarda sıkça duyduğumuz cümleler arasında yer almaktadır. Bu kulaktan kulağa duyulan, bir çok kesim tarafından duyulan bir bilgidir. Aslında bu durum akıllarda başka şüphelerde uyandırmaktadır. Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü sonucunda bildirim gider mi? bu profilin, paylaşımların ya da hikayelerin ekran görüntüsü olabilir.

Bir çok kişiyi ekran alma konusunda sınırlayan bu sorunun cevabı ise hayırdır. Yani nerede ekran alırsanız alın karşı tarafa bildirim gitmez. Hatta daha da ileri gidersek, aldığınız ekran görüntüsünü bir yerde paylaştınız diyelim. Bu durumda bile karşıdaki kişiye hiçbir şekilde bildirim gitmemektedir.

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

Hangi ekran görüntülerinde karşı tarafa bildirim gider?

Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü sonucu bildirim gitmesi ve diğer ekran alıntılarında böyle bir durumun olmadığını belirttik. Ancak sadece bir durumda ekran aldığınızda karşı taraf bu durumdan haberdar oluyor, bildirim gidiyor. Muhatabınızla Instagram DM üzerinden mesajlaştınız. Bu mesajın kaybolmaması için, ekran görüntüsü almak istediniz. Bu şekilde özel mesajlarda, ekran alma davranışı sergilediğiniz zamanlarda karşı tarafa bildirim gider. Yani Instagram DM ekran alıntısı yapmak hassas bir noktadır. Bildirim gitmesini istemediğiniz bir kişiyse, bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Ekran görüntüsü alındığında neden bildirim gittiğini düşünüyoruz?

Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü ile beraber bildirim gitmesi durumu, Instagram ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda gündemde bile değildi. Son iki yıldır, 2016 yılından beri insanlar tarafından dile getirilmeye başlayan bir konu oldu. Bunun sebebi ise yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz DM meselesi.

Direkt Mesaj üzerinden ekran aldığınızda, bu karşıdaki kişiye bildirim olarak gidiyor. Bu bildirimlerden haberdar olan kişiler, bu durumu genellediler. Bu genelleme sonucunda sadece DM değil, profil, paylaşımlarda ve hikayelerde de aynı şekilde bildirim gittiği düşünüldü. Oysa ki olayın aslı bu değildir.

Aynı zamanda Snapchat kullanıcılarının kafa karışıklığı da bu durumu etkiledi. Ya da Snapchat uygulaması hakkında bilgi sahibi olanların… Bu bahsettiğimiz uygulamada tüm hikayelerde, ekran görüntüsü aldığınız zaman karşı tarafın bundan haberi oluyor. Bildirim gidiyor. Bu özelliğin Instagram üzerinde de aynı şekilde olduğu düşünüldü. Ancak iki uygulamanın aynı özelliklere sahip olması zorunlu değil. Farklı özelliklere sahipler.

Bu Yazımızıda Okuyun:  Instagram Başlıca Gönderi Ne Anlama Geliyor Nasıl Çıkılır Güncel

Instagram üzerinde, karşıdaki kişinin paylaşımlarını ve hikayelerini görebiliyorsak, ekran alabilirsiniz. Bir yerde de paylaşabilirsiniz. Bu iki durumda da karşıdaki kişi görmediği sürece bundan haberi bile olmayacaktır.

Fotoğrafı saklamak için ekran görüntüsü yerine ne yapmalıyım?

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

 

Instagram ekran alıntı sorunu olmadığından yazıda bahsettik. Yine de fotoğrafları muhafaza etmek için ekran almak yerine farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi, fotoğrafı paylaşmak. Beğendiğiniz fotoğrafın hemen sağ üstünde üç nokta bulunuyor. Bu üç noktaya tıklayıp bağlantıyı paylaş dediğinizde, diğer sosyal medya uygulamalarını seçenek olarak gösterecektir. Facebook, Messenger gibi. Bunlardan hangisini istiyorsanız, seçip o fotoğrafı paylaşmanız mümkün. Ancak bu özel hesaplar için geçerli değil. O hesaplarda gizlilik esasına önem verildiği için bu seçenekleri bulamazsınız. Sadece herkese açık olan hesaplarda bu seçeneğe ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ya da mesajlaşma uygulamalarında link olarak göndermek istiyorsanız, aynı şekilde üç noktaya tıklayın.

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

Karşınıza çıkan ekranda ‘’bağlantıyı kopyalayın’’ seçeneğine tıklayın. Burada fotoğrafın bağlantısı kopyalanmış olacaktır. Sonrasında bu linki istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

 

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

Instagram üzerinde bir paylaşımı beğendiniz ve DM üzerinden birine göndermek istiyorsunuz. Fotoğrafta gördüğünüz yere tıklayın. (Bu simge uçağa benzer katlanmış kağıt gibidir.) Paylaş butonu olarak geçmektedir. Göndermek istediğiniz kişiyi kullanıcı adı yardımıyla bulun. Bu şekilde herhangi bir ekran alıntısı ya da link kopyalama işlemi yapmadan direkt paylaşımı göndermiş olacaksınız. Kişinin Instagram hesabı varsa bu yöntem oldukça pratik olacaktır. Ancak burada unutmamanız gereken nokta hesabın gizli hesap olup olmadığı.

Instagram müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak için, gizliliğe oldukça önem vermektedir. Bu nedenle hesap gizliyse, başkasına bu şekilde gönderseniz bile karşıdaki kişi bunu göremez. Karşıdaki kişi kendisine gelen mesajı ‘’bu içeriğe erişiminiz yoktur’’ şeklinde görecektir.

Sonuç

Bu yazıda Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü sonucunda bildirim gitmediğini öğrendiniz. Sadece DM üzerinden aldığınızda bildirim gitmektedir.

Umarım yazımız faydalı olmuştur.

Instagram’da Aldığımız Ekran Görüntüsü Sonucunda Bildirim Gider Mi? 2019
5 (100%) 7 votes

Önceki yazımız Whatsapp Webe Giriş Yapma qr Kodu Okumuyor Hatası Çözümü isimli içeriğimize de göz atmanızı öneriyoruz.

 1. Özgür BİRATA diyor ki:

  Aslıda tam tersi olması gerekiyormuş. Mesela benim görüntümü biri bu şekilde alsa bana bildirim gelmesini isterim. Kim ne amaçla alabiliyor ki bizim resmimizi iyi olurdu.

 2. Göksel ATEŞ diyor ki:

  Aslında tüm uygulamalar resim alıntılarını engelleseler ne kadar güzel olur. Herkes birbirinin paylaşımını çalıyor bu yöntemle. Ben saatlerce uğraşıp resim yapıyorum birisi gelip alıyor üstünde bir iki oynama ve paylaşı yapıyor. Haksızlık değil mi?

 3. Hasan ATA diyor ki:

  Özgünlük denilen işlemler resimlede de oluyor aslında. Paylaşım yapıldıktan sonra indexlenen resimler tekrardan paylaşılsa da ilk paylaşımla anılıyor. Karşı tarafın bilip bilmemesi önemli değil, google amca tanımasın yeter 🙂

 4. Ferdi Taşkın diyor ki:

  Bir kere aldım başıma gelmedik şey kalmadı arkadaşlar yakınınız değilse sakın almayın sonra derdinizi anlatamazsınız valla

 5. Ayla ŞEKER diyor ki:

  Her sosyal medya hesabı ayrı bir sistemle çalışıyor. instagram da böyle bir uygulama yok. Kişilere bildirim gitmiyor görüntü alındı diye. Ama başka sosyal medya hesabında gidenler var. Hepsi aynı değil yani.

 6. yağız diyor ki:

  Konu için teşekkürler instagram fotoğraflarınının mobil ile ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmiyor diye biliyorum

 7. Feray Gündüz diyor ki:

  Instagram çok güzel işlevsel özellikler çıkarıyor facebook satın aldıktan sonra baya geliştirdi bence uygulamasını tek eksiği web tabanlı olmaması hala.

 8. Gizem diyor ki:

  Instagram hesabımından birinin görüntü alması ve bana bildirim gelmesi bence güzel bir uygulama olur. Resimlerimizi veya hikayelerimizi izinsiz yayınlayamazlar bu şekilde

 9. Yunus diyor ki:

  Ekran görüntüsünün bildirim ile ne alakası var iyice saçmaladılar. Daha öncede bildirim gidileceği söylenmişti yapılmadı. Buda yapılmaz kimse kabul etmez.

 10. Remzi diyor ki:

  Ekran görüntüsü alındığında bildirim sadece hikaye kısmında gidiyor diye biliyorum. Güncelleme sonrası görecez.

 11. Ozan diyor ki:

  Sadece ınstagram hikaye bölümünden ss alındığı takdirde bildirim gidecekmiş. Henüz aktifmi bilmiyorum yakında yeni bir güncelleme yayınlanır

 12. Ersin diyor ki:

  Instagram geçenlerde bir açıklama yaptı. Evet bildirim gidiyormuş ama sadece hikaye bölümünden alınan ss ler için geçirli olacakmış

 13. Gizay diyor ki:

  Instagram böyle bir algoritma yaparsa cidden sınıf atlar facebook bu özelliklerinin yarısını kendi sisteminde yapsa bu kadar düşüş yaşamazdı..

 14. Bahadır diyor ki:

  Bunun olması şuanlık zor anasyafada fotoğrafın yarısı başkasının yarısı diğerinin ekran görüntüsü alsam hangisine gitcek bildirim meselaa 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ +