Instagram’da Aldığımız Ekran Görüntüsü Sonucunda Bildirim Gider Mi? 2019

Instagram’da Aldığımız Ekran Görüntüsü Sonucunda Bildirim Gider Mi? 2019

Instagram postlarında ekran alındığında bildirim gitmesi son zamanlarda sıkça duyduğumuz cümleler arasında yer almaktadır. Bu kulaktan kulağa duyulan, bir çok kesim tarafından duyulan bir bilgidir. Aslında bu durum akıllarda başka şüphelerde uyandırmaktadır. Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü sonucunda bildirim gider mi? bu profilin, paylaşımların ya da hikayelerin ekran görüntüsü olabilir.

Bir çok kişiyi ekran alma konusunda sınırlayan bu sorunun cevabı ise hayırdır. Yani nerede ekran alırsanız alın karşı tarafa bildirim gitmez. Hatta daha da ileri gidersek, aldığınız ekran görüntüsünü bir yerde paylaştınız diyelim. Bu durumda bile karşıdaki kişiye hiçbir şekilde bildirim gitmemektedir.

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

Hangi ekran görüntülerinde karşı tarafa bildirim gider?

Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü sonucu bildirim gitmesi ve diğer ekran alıntılarında böyle bir durumun olmadığını belirttik. Ancak sadece bir durumda ekran aldığınızda karşı taraf bu durumdan haberdar oluyor, bildirim gidiyor. Muhatabınızla Instagram DM üzerinden mesajlaştınız. Bu mesajın kaybolmaması için, ekran görüntüsü almak istediniz. Bu şekilde özel mesajlarda, ekran alma davranışı sergilediğiniz zamanlarda karşı tarafa bildirim gider. Yani Instagram DM ekran alıntısı yapmak hassas bir noktadır. Bildirim gitmesini istemediğiniz bir kişiyse, bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Ekran görüntüsü alındığında neden bildirim gittiğini düşünüyoruz?

Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü ile beraber bildirim gitmesi durumu, Instagram ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda gündemde bile değildi. Son iki yıldır, 2016 yılından beri insanlar tarafından dile getirilmeye başlayan bir konu oldu. Bunun sebebi ise yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz DM meselesi.

Direkt Mesaj üzerinden ekran aldığınızda, bu karşıdaki kişiye bildirim olarak gidiyor. Bu bildirimlerden haberdar olan kişiler, bu durumu genellediler. Bu genelleme sonucunda sadece DM değil, profil, paylaşımlarda ve hikayelerde de aynı şekilde bildirim gittiği düşünüldü. Oysa ki olayın aslı bu değildir.

Aynı zamanda Snapchat kullanıcılarının kafa karışıklığı da bu durumu etkiledi. Ya da Snapchat uygulaması hakkında bilgi sahibi olanların… Bu bahsettiğimiz uygulamada tüm hikayelerde, ekran görüntüsü aldığınız zaman karşı tarafın bundan haberi oluyor. Bildirim gidiyor. Bu özelliğin Instagram üzerinde de aynı şekilde olduğu düşünüldü. Ancak iki uygulamanın aynı özelliklere sahip olması zorunlu değil. Farklı özelliklere sahipler.

Instagram üzerinde, karşıdaki kişinin paylaşımlarını ve hikayelerini görebiliyorsak, ekran alabilirsiniz. Bir yerde de paylaşabilirsiniz. Bu iki durumda da karşıdaki kişi görmediği sürece bundan haberi bile olmayacaktır.

Fotoğrafı saklamak için ekran görüntüsü yerine ne yapmalıyım?

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

 

Instagram ekran alıntı sorunu olmadığından yazıda bahsettik. Yine de fotoğrafları muhafaza etmek için ekran almak yerine farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi, fotoğrafı paylaşmak. Beğendiğiniz fotoğrafın hemen sağ üstünde üç nokta bulunuyor. Bu üç noktaya tıklayıp bağlantıyı paylaş dediğinizde, diğer sosyal medya uygulamalarını seçenek olarak gösterecektir. Facebook, Messenger gibi. Bunlardan hangisini istiyorsanız, seçip o fotoğrafı paylaşmanız mümkün. Ancak bu özel hesaplar için geçerli değil. O hesaplarda gizlilik esasına önem verildiği için bu seçenekleri bulamazsınız. Sadece herkese açık olan hesaplarda bu seçeneğe ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ya da mesajlaşma uygulamalarında link olarak göndermek istiyorsanız, aynı şekilde üç noktaya tıklayın.

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

Karşınıza çıkan ekranda ‘’bağlantıyı kopyalayın’’ seçeneğine tıklayın. Burada fotoğrafın bağlantısı kopyalanmış olacaktır. Sonrasında bu linki istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

instagramda-aldigimiz-ekran-goruntusu-sonucu-bildirim-gider-mi-2019

Instagram üzerinde bir paylaşımı beğendiniz ve DM üzerinden birine göndermek istiyorsunuz. Fotoğrafta gördüğünüz yere tıklayın. (Bu simge uçağa benzer katlanmış kağıt gibidir.) Paylaş butonu olarak geçmektedir. Göndermek istediğiniz kişiyi kullanıcı adı yardımıyla bulun. Bu şekilde herhangi bir ekran alıntısı ya da link kopyalama işlemi yapmadan direkt paylaşımı göndermiş olacaksınız. Kişinin Instagram hesabı varsa bu yöntem oldukça pratik olacaktır. Ancak burada unutmamanız gereken nokta hesabın gizli hesap olup olmadığı.

Instagram müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak için, gizliliğe oldukça önem vermektedir. Bu nedenle hesap gizliyse, başkasına bu şekilde gönderseniz bile karşıdaki kişi bunu göremez. Karşıdaki kişi kendisine gelen mesajı ‘’bu içeriğe erişiminiz yoktur’’ şeklinde görecektir.

Sonuç

Bu yazıda Instagram’da aldığımız ekran görüntüsü sonucunda bildirim gitmediğini öğrendiniz. Sadece DM üzerinden aldığınızda bildirim gitmektedir.

Umarım yazımız faydalı olmuştur.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

33 yorum

 1. Özgür BİRATA
  Özgür BİRATA

  Aslıda tam tersi olması gerekiyormuş. Mesela benim görüntümü biri bu şekilde alsa bana bildirim gelmesini isterim. Kim ne amaçla alabiliyor ki bizim resmimizi iyi olurdu.

 2. Göksel ATEŞ
  Göksel ATEŞ

  Aslında tüm uygulamalar resim alıntılarını engelleseler ne kadar güzel olur. Herkes birbirinin paylaşımını çalıyor bu yöntemle. Ben saatlerce uğraşıp resim yapıyorum birisi gelip alıyor üstünde bir iki oynama ve paylaşı yapıyor. Haksızlık değil mi?

 3. Hasan ATA
  Hasan ATA

  Özgünlük denilen işlemler resimlede de oluyor aslında. Paylaşım yapıldıktan sonra indexlenen resimler tekrardan paylaşılsa da ilk paylaşımla anılıyor. Karşı tarafın bilip bilmemesi önemli değil, google amca tanımasın yeter 🙂

 4. Ferdi Taşkın
  Ferdi Taşkın

  Bir kere aldım başıma gelmedik şey kalmadı arkadaşlar yakınınız değilse sakın almayın sonra derdinizi anlatamazsınız valla

 5. Ayla ŞEKER
  Ayla ŞEKER

  Her sosyal medya hesabı ayrı bir sistemle çalışıyor. instagram da böyle bir uygulama yok. Kişilere bildirim gitmiyor görüntü alındı diye. Ama başka sosyal medya hesabında gidenler var. Hepsi aynı değil yani.

 6. Gena Marler
  Gena Marler

  Yazı için teşekkür ederim.

 7. Cumali
  Cumali

  Bi kere bana bildirim gelmişti ekran görüntüsü aldı diye ama dahada bayadır gelmiyor

 8. yağız
  yağız

  Konu için teşekkürler instagram fotoğraflarınının mobil ile ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmiyor diye biliyorum

 9. esin gün
  esin gün

  Size özel atılan story hariç diğerlerinde gitmiyor diye biliyorum ben

 10. Feriha
  Feriha

  Gitmiyor arkdaşlar korkmayın ya 🙂

 11. Feray Gündüz
  Feray Gündüz

  Instagram çok güzel işlevsel özellikler çıkarıyor facebook satın aldıktan sonra baya geliştirdi bence uygulamasını tek eksiği web tabanlı olmaması hala.

 12. Sevgi
  Sevgi

  Instagram bir şeyin bokunuda çıkarma be kardeşim nedir bu çektiğimi senden.

 13. Buray
  Buray

  Bildirim giderse zaten bittiğimiz gündür stalka bi saygınız olsun ya bu nedir

 14. Tuğçe
  Tuğçe

  Instagram bu özelliğide getir zaten kimse kullanmaz artık seni ona göre ayağını denk al bence!

 15. Burhan Öztürk
  Burhan Öztürk

  Snapchatta az rezil olmadık bu ekran görüntüsü belası yüzünden 🙁

 16. Edanur
  Edanur

  Gitseydi gençliğim çürümüştü kesin 🙂 o da gitmesin bir zahmet…

 17. Ada
  Ada

  Gitseydi allah belamızı vermişti heralde 🙂 erkekler çok ekran görüntüsü almaz ama kızlar arşiv çok iyi tutar..

 18. Berna Soysal
  Berna Soysal

  O kadar durum kötü ki ekran görüntüsü alınıcak bir şey yok üzdü…

 19. Baran
  Baran

  Giderse gitsin artık ya bu ne, nere elimizi atsak acaba duyar mı görür mü hep bi gizem içinde yaşıyoruz!!

 20. Tekin
  Tekin

  herşeyde bildirim gidiyor madem görüntüsünü yasaklama var kaldirin telefonlardan ne anlamı varki.

 21. Gizem
  Gizem

  Instagram hesabımından birinin görüntü alması ve bana bildirim gelmesi bence güzel bir uygulama olur. Resimlerimizi veya hikayelerimizi izinsiz yayınlayamazlar bu şekilde

 22. Yunus
  Yunus

  Ekran görüntüsünün bildirim ile ne alakası var iyice saçmaladılar. Daha öncede bildirim gidileceği söylenmişti yapılmadı. Buda yapılmaz kimse kabul etmez.

 23. Remzi
  Remzi

  Ekran görüntüsü alındığında bildirim sadece hikaye kısmında gidiyor diye biliyorum. Güncelleme sonrası görecez.

 24. Ozan
  Ozan

  Sadece ınstagram hikaye bölümünden ss alındığı takdirde bildirim gidecekmiş. Henüz aktifmi bilmiyorum yakında yeni bir güncelleme yayınlanır

 25. Ersin
  Ersin

  Instagram geçenlerde bir açıklama yaptı. Evet bildirim gidiyormuş ama sadece hikaye bölümünden alınan ss ler için geçirli olacakmış

 26. Murat
  Murat

  Sadee hikaye bölümden ss alındığında bildirim gideceği söyleniyordu. Profil sslerinde bildirim gitmez ya

 27. Necip
  Necip

  Eğer böyle bir özellik gelir ise hiç iyi olmaz düşünsenize görüntü alıyorsunuz ve bildirim gidiyor.

 28. Rıza
  Rıza

  Yok be olamz öyle birşey . Ekran görüntüsü aldığımda neden karşı tarafa bildirim gitsinki çok saçma

 29. Gizay
  Gizay

  Instagram böyle bir algoritma yaparsa cidden sınıf atlar facebook bu özelliklerinin yarısını kendi sisteminde yapsa bu kadar düşüş yaşamazdı..

 30. Selin Türkyılmaz
  Selin Türkyılmaz

  Gitsinde rahatlayalım valla ne çektik bu stalkerlardan kardeşim ya

 31. Damlanur
  Damlanur

  Benim başıma böyle şeyler gelir çıksın şansa ilk uygulanan kişide ben olurum 🙁

 32. Buray S
  Buray S

  Ekran görüntüsü almayın aklınıza kazıyın daha kalıcı arkadaşlar…

 33. Bahadır
  Bahadır

  Bunun olması şuanlık zor anasyafada fotoğrafın yarısı başkasının yarısı diğerinin ekran görüntüsü alsam hangisine gitcek bildirim meselaa 🙂