Instagram’da Kimseyi Takip Edememe Sorunu [Çözüldü]

Instagram’da Kimseyi Takip Edememe Sorunu [Çözüldü]

Instagram’da Kimseyi Takip Edememe Sorunu Nedir ?

Instagram’da kimseyi takip edememe sorunu, fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram’ın kullanıcılarını zararlı kişilerin etkilerden korumak için geliştirdiği bir özelliktir. Ancak bazen bu özellik iyi niyetli kişilerinde takip engeli almasına neden olabiliyor. Bu nedenle bazı Instagram kullanıcıları takip engeli ve yorum engeli konusunda mağdur olabiliyor.

Neden Takip Edememe Sorunu Yaşıyoruz ?

instagram-engel-kaldırma

Mağduriyetlerin nasıl giderileceği ve neden bu engelleme işlemlerinin sizin başınıza geldiğini ayrıntıları ile yazımızda açıklayacağız. Takip engeli olarak bilinen Instagram’da kimseyi takip edememe sorunu aslında sizin yaptığınız bir şeyden kaynaklanmaktadır.

Instagram’da bazı hesap dondurma ve benzeri işlemler ne yazık ki başkalarının şikayetleri ile gerçekleşebiliyor. Ancak takip ve yorum engeli gibi engellemeler sizin aşırı derecede agresif Instagram kullanımınız yüzünden gerçekleşebiliyor.

Agresif Instagram kullanımından kast edilen çok fazla sayıda kişiyi aynı gün hatta saat içerisinde takip etmektir. Bu gibi bir davranışta Instagram sizi spam ya da zararlı kişi olarak algılıyor ve diğer kullanıcıları takip etmenizi bir süreliğine yasaklıyor. Bu yasak süresinde hiçbir şekilde Instagram kullanıcılarını takip edemiyorsunuz. Hatta bunun üzerine yorum engeli alırsanız diğer kullanıcılara yorum gönderme işlemi de gerçekleştiremiyorsunuz.

Bu yasağın mantığı kullanıcıları disipline ederek Instagram’ı kurallarına göre kullanmalarını sağlamaktır. Ayrıca bu engellemeler birçok kullanıcının Instagram’ın kurallarının ne kadar olduğunu görmesi açısından da önemli olabiliyor. Bu kuralları esnetmeye ya da yıkmaya çalışan kişiler Instagram yönetimi tarafından hesap silinme işlemine kadar bir çok yasaklama ve engellemeye tabi tutulabiliyor.

Takip Engellemesi Nasıl Kaldırılır ?

Instagram takip engellemesinin kalkmasının iki yolu vardır. Bu yollardan biri takip ya da yorum engeli aldıktan sonra karşınıza çıkan uyarı bildirimi içerisinde bulunan bizimle paylaş butonuna dokunmak ve neden engellenmemeniz gerektiğini Instagram’a anlatmaktır.

Diğer yöntemse oldukça uzun süre beklemeyi gerektiren bir süreç içeriyor. Instagram sizin başkalarını takip etmenizi engellediği zaman bu engelin kalkması bir gün ile üç gün arasında değişen süreler alabiliyor. Bunun nedeni bir daha aynı davranışta bulunmamanızı sağlamaktır. Ancak siz yine engeliniz kalkar kalkmaz seri takip ve seri yorum yaparsanız Instagram sizi tekrar belki de çok daha uzun süreli engelleyecektir. Instagram’da kimseyi takip edememe sorunu işte bu şekilde çözülebiliyor. Eğer Instagram’a masum olduğunuzu inandıramazsanız engelinizin kaldırılması için 72 saate kadar beklemeniz gerekebiliyor.

Instagram’da Birini Nasıl Engellerim ?

Instagram’ın sizi neden ve nasıl engellediği ile ilgili bilgileri sizlere sunduk. Şimdi de siz Instagram kullanıcılarını nasıl engellersiniz bundan bahsedelim.

Instagram kalabalık olmasının yanında tehlikeli bir ortam da yaratıyor. Bu tehlikeli ortamın en belirgin özelliği stalker dediğimiz tehlikeli olabilen kişilerin sosyal medya aracılığı ile diğer kullanıcıları rahatsız etmeleridir. Sosyal medya bağımlılığı gibi bir durumu bahane ederek yaptıklarının hoş görülmesini bekleyen bu kişiler genellikle kadın kullanıcıları hedef alıyor. Bu nedenle bu kişilerin Instagram dahil her ortamdan engellenmesi gerekmektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hikayeleri: Markanız İçin Etkili Kullanım Örnekleri
Instagram Hikayeleri: Markanız İçin Etkili Kullanım Örnekleri

Instagram hikayeleri neredeyse herkesin günlük hayatının bir parçası haline geldi. Birçok kullanıcı düzenli aralıklarla hikaye paylaşımında bulunuyor,...

Instagram’da İçerik Oluşturmanın 10 Yolu
Instagram’da İçerik Oluşturmanın 10 Yolu

Bilindiği üzere Instagram, içerik üreticilerinin kitleleriyle etkileşime girmek ve yeni insanlara ulaşabilmek için en çok tercih ettiği uygulamalardan...

instagram-takip-edememe-sorunu

Sizi sosyal medya üzerinden rahatsız eden kişileri engellemek için uygulamaların güvenlik kriterlerini ve nasıl kullanıldıklarını bilmeniz gerekiyor. Instagram’da birini engellemek ise oldukça kolay. Öncelikle engellemek istediğiniz kişinin gönderisini ya da direkt olarak profilini açıyorsunuz ardından da üç nokta üst üste olan ayarlar bölümünden kişiyi engelliyorsunuz.

Oldukça basit olan bu işlemin ardından Instagram ayarlar menüsüne giderek buradan engellediğiniz kişileri görebiliyorsunuz. Engellediğiniz kişiler sizin profilinizi kendi profillerini kullanarak görüntüleyemez. Mesaj yollayamaz ve alamaz. Engellediğiniz kişiye de Instagram bildirim göndermez. Engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi engellenenler menüsünden bularak engelini kolayca kaldırabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 1 Ortalama: 5 )

8 yorum

 1. Tolga
  Tolga

  İnstagram da tam 2-3 haftadır bu sorunu yaşıyorum kendimden eminim ben kimseyi takip etmedim veya istek göndermedim çokta gönderi beğenmiyorum günde 10-15 tane sorun bildirdim kaç defa ona rağmen bir değişme göremedm yardım eder misiniz ?

 2. Alp Taş
  Alp Taş

  Instagramda kimseyi takip edememe sorunu değildir o herkesi yavaş takip edin sorunudur 🙂

 3. Davut
  Davut

  Sadece arkadaşlarımı takip etmek istedim

 4. Davut ocak
  Davut ocak

  Sadece arkadaşlarimı takip etmek istedim

 5. Gökhan Göral
  Gökhan Göral

  Sadece arkadaşlarımı ekliyordum

 6. Zeynep
  Zeynep

  Takipten çikartma engelimini kaldirmasini arz ve rica ediyorum

 7. Tuğba
  Tuğba

  10 gündür kimseyi takip isteği gönderemiyorum bu işlem engellendi diyor nezaman düzelir lütfen yardım edin

  • Mehmet
   Mehmet

   Ablacım sorun bildire uzun dilekçe yaz Instagramı terk edec3gim diye o hesaba 1 hafta girme 1 haftadan sonra dene ve hemen takip etme engel yiyebilirsin 2 gün daha sabret
   Ondan sonra takipe başlayabilirsin