Snapchat Filtre Önerme Sistemiyle Instagram’a Rakip Olacak

Snapchat Filtre Önerme Sistemiyle Instagram’a Rakip Olacak

Instagram ile rekabetin boyutunu arttırmak isteyen Snapchat, uzun bir aranın ardından güncellemeler serisine Snapchat Filtre Önerme sistemiyle devam edeceğini açıkladı. Açıkçası hikayeler özelliğinin Instagram uygulamasına da getirilmesinden bu yana Snapchat için işler iyi gitmiyor. Uygulamanın bu kez rakip olarak gördüğü uygulama Instagram olmuş ve yeni bir yarış dönemi başlamıştı. Buna rağmen işlerin iyi gitmemesi nedeniyle yeni güncellemeler devam ediyor ve bu kez Snapchat Filtre Önerme sisteminin kullanıcıları çekmesi bekleniyor. Yeni sistemin bir süredir kullanıma alındığını ve denenmeye başladığını belirterek detaylara geçelim.

Snapchat Filtre Önerme Nasıl Çalışıyor?

Sistemin temeli yapay zekaya dayanıyor gibi gözüküyor. Uygulama yetkilileri bu konuda bir açıklama yapmış değil ancak daha önce kullanılan yapay zekaya oldukça benzer bir sistem kullanıldığını görüyoruz. Sosyal medya devinin kullanacağı yeni algoritma resim tanıma özelliğini doğrudan tanıyabilecek. Bir fotoğraf çektiğiniz zaman, Snapchat Filtre Önerme sistemi fotoğraftaki nesneleri algılıyor ve buna göre yeni filtreler ve etiketler öneriliyor.

Mesela bir evcil hayvanın fotoğrafını çektiğiniz zaman filtreler bölümünde de evcil hayvanların sunulduğunu görüyorsunuz. Bunun için etiketlerde de öneriler yapılıyor. Oldukça başarılı bir filtreleme düzenine geçiş yaptığı görülen Snapchat’in bu sistemde oldukça kolay bir sistem sunduğunu da görüyoruz. Fotoğrafı çekip, önerilerin filtreleri görmek için sadece ekranı sağa sola kaydırmak yeterli olacak. Sistem zaten önerilen filtreleri otomatik olarak kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Snapchat Filtre Önerme

Daha eğlenceli paylaşımlar oluşturmak ve daha iyi bir kullanım açısından önemli bir adım olan filtre öneri sisteminde tek sorun ise sınırlı kullanım. Kullanıcıların Snapchat Filtre Önerme sisteminde şu an için çok fazla nesne desteği kullanabildiği görülmüş değil. Şimdilik çok bilindik nesnelerde tanıma özelliğinin kullanıma sunulduğu görülüyor. Mesela evcil hayvan kategorileri, ev, araba gibi çok genel nesneler tanınabiliyor.

Zamanla sistemin tüm nesneleri öğrenmek üzerinde çalışacağını göreceğiz. Uygulamanın uzun vadede nesne öğrenme sistemini biraz daha geliştireceği açıklandı. Her geçen gün biraz daha fazla bilgi öğrenmeye başlayacak olan Snapchat Filtre Önerme sisteminde, kısa süre sonra çok daha fazla nesne tanımanın mümkün olması gündemde. Üstelik tek yenilik de bu sistem ile sınırlı kalmış değil. Bunun dışında da uygulamanın gidişatını değiştirecek olan bazı önemli değişiklikler yapılmış durumda.

Snapchat Yeni Reklam Sistemine Geçiş Yaptı ve Aktiflik Arttı

Snapchat Filtre Önerme sistemi kullanıcılar için gelen güncellemelerden bir tanesi ve Instagram’a karşı olarak önemli bir adım. Bunun dışında uygulamanın finansı açısından da önemli kararlar aldığını görüyoruz. İlk olarak reklam sisteminde değişiklikler yapıldığını görüyoruz. Bunun için öncelikle mevcut hikaye düzeninin değiştirildiği açıklandı. Instagram’a karşı düşlen aktiflik oranını yeniden arttırmak ve uygulamanın kazançlarını en azından sabitlemek için yeni reklam sistemi çok daha firma odaklı olacak.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Buna göre artık firmaların kendi reklam hikayelerini oluşturabileceğini göreceğiz. Kendi reklam hikayelerini oluşturacak olan firmalar, istedikleri gibi bu hikayeleri zenginleştirebilecek. Sisteme gelecek olan yenilikle beraber markalara biraz daha özgür bir reklam ortamı sunulacak.

Hatta isteyen markalar artırılmış gerçeklik teknolojisini de kullanabilecek. Oluşturulan artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde reklamlarda doğrudan sanal gerçeklik teknolojisi kullanılabilecek. Bunun dışında kullanıcılarla interaktif bir şekilde bağlantı kurulabilecek bir artırılmış gerçeklik sistemi görebileceğiz. Bu sistemle beraber bir marka ürününü kullanıcılara sanal olarak inceletmiş olacak. Her açıdan görüntü, farklı konumlardan inceleme gibi imkanlar sunulmuş olacak. Tüm bu adımlar Snapchat aktifliğinin Instagram’a karşı yeniden artış göstermesini sağlayacak mı? Merak konusu.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

  1. Tekno
    Tekno

    Instagram konumu dolayısıyla onlarca rakibe maruz kalıyor. Elbette bunun kurtuluşu yok. Ancak tahminimce insanlar Facebook üzerinden Instagram kullanmaya teşvik edilebilir ve bu şekilde Instagram rakiplerini geçmiş olur. Tabi ki bu da hemen olacak bir şey değil. Zamanla…