Sosyal Medya Uygulamalarında Kripto Para Virüslerine Dikkat!

Sosyal Medya Uygulamalarında Kripto Para Virüslerine Dikkat!

Son günlerde sosyal medya uygulamalarının bile önüne geçen yeni bir trend ortaya çıktı. Sadece teknoloji dünyasının değil, ekonomi dünyasının baştan sona etkilenmesine neden olan yeni trend Kripto Para birimleri. Bitcoin ile başlayan ve hemen sonrasında alt coinlerle devam eden ve sanal para olarak da adlandırdığımız akım, giderek yayılmaya da devam ediyor. Kripto Para birimlerinin bu şekilde bir anda gündem olmasının nedeni ise sanal para birimlerinin kısa süre içerisinde kazandığı değer.

Bir dönem sadece 100-200 dolar seviyelerine kadar çıkan sanal para birimlerinin, 20 bin dolar gibi değerlere ulaşması, bu etkinin ana nedeni olarak gösterilebilir. Tabii ki bu kadar ilgi duyulan ve ekonomik olarak oldukça geniş bir etki alanı olan Kripto Para birimleri için sonrasında çeşitli sorunlarda ortaya çıkmadı değil. Bunlardan birisi de sanal para için yasa dışı olarak yapılan madencilik. Şimdilerde sosyal medya kullanıcılarını da tehlikeye atan madencilik konusunda biraz daha detaylı bilgi verelim.

Kripto Para Madenciliği İçin Kullanıcıların Cihazları Kullanılıyor

Aslında Kripto Para üretimi için madencilik yasal olarak kullanılan bir sistem. Birçok kullanıcı tarafından da gerek bu alana özel cihazlar gerekse de bilgisayar, telefon gibi cihazlarla madencilik yapılıyor. Çok kısa sürede sanal para üretmek mümkün olmuyor ancak bu sistemi kullananların sayısı oldukça fazla. Tabii ki bu işin bir de elektrik tüketimi kısmı var. Öyle ki söz konusu sistemler rekor seviyede elektrik enerjisi tüketiyor.

Ancak sorun elektrik tüketimi ya da üretimin nasıl yapıldığı değil. Sorun hackerlar tarafından farklı sistemlerle beraber madencilik için kullanıcıların cihazlarının kullanılması. Kimi zaman bir internet sitesi üzerinden kimi zamanda bir virüsle beraber kullanıcıların cihazları madencilik için bir araç için kullanılıyor. Kullanıcıların cihazlarının madencilik için kullanılması sonrasında ise hem cihazınızın olumsuz olarak etkilendiğini görüyorsunuz hem de elektrik tüketimi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Peki, sosyal medya bu işin neresinde karşımıza çıkıyor?

Kripto Para

Sosyal Medyadan Gelen Mesajlara Dikkat

Kripto Para birimleri için yapılan yasa dışı madencilikte kullanıcıların cihazlarına bir şekilde ulaşılıyor. İşin sosyal medya kısmı ise son dönemde bunun için sosyal medya uygulamalarının kullanılıyor olması.

Güvenlik araştırmacısı olan birçok yetkili tarafından verilen bilgilere ve virüs programları tarafından yapılan basın açıklamalarına göre hackerlar kullanıcıların cihazlarını ele geçirmek için sosyal medya mesajlarını kullanıyor. Üstelik bunun için bilinmeyen adresler değil, kullanıcıların arkadaşlarının hesaplarından gönderiliyormuş gibi gösterilen mesajlar kullanılıyor.

Instagram direct mesaj bölümünde de yaşandığı belirtilen sorunda, gönderilen mesajların içerisinde herhangi bir medya ögesine yer verildiği ve medya ögesinin arkasına da virüslerin yerleştirildiği belirtiliyor. Kullanıcı mesajları açtığı zaman ise virüs akıllı telefona bulaşıyor ve tarayıcıya yerleşiyor. Tarayıcıyı her açtığınızda ise madencilik için cihazınız kullanılmış oluyor.

Zip Uzantılı Mesajlara Dikkat

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Güvenlik uzmanlarına göre en büyük tehlike sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamaları üzerinden gelen .zip uzantılı dosyalar. Kullanıcıların en çok bu dosyalarla virüs içeriklerine maruz bırakıldıkları belirtiliyor.

Bu nedenle kullanıcıların isteksiz bir şekilde Kripto Para madencisi olmaması için sosyal medya uygulamalarından gelen .zip uzantılı dosyalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bir kez daha hatırlatalım, mesajlar arkadaş listenizde yer alan kullanıcılardan gelmiş gibi gözükebiliyor. Bu nedenle içeriğine güvenmediğiniz mesajları açmamak oldukça önemli.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. İdris
  İdris

  Bu kripto paralar gerçekten önemli bir hale geldi bu kadar önemli olan bir yapı genel sosyal medya üzerinden genel maillerinize sizi hacklemeye çalışan insanlar için bir yol oluşurdu tavsiyem genel olarak her linke tıklamamaları bilmediği mailleri açmamaları

 2. Furkan
  Furkan

  Bu kripto paraların gelecekte ne ifade edeceğini kestiremiyorum açıkçası. Genel olarak kara para aklama veya yasal olmayan işlerde kullanıldığı için yasal olarak bir yatırım olmamalı. Eğer ki yatırım olarak gören var ise bence sadece kısa dönemli olarak yapılmalıdır. Bu arada güzel yazı olmuş elinize sağlık.

 3. Mete
  Mete

  Sosyal medya uygulamaları aracılığı ile virüs yayılması yeni birşey değil. Artık çoğu kullanıcı zaten yeterince bilinçli. Güvenmediği yazıları tıklamaz resimleri yüklemezken zip uzantılı dosyaları hiç kimsenin kabul edeceğini zannetmiyorum. Bir şekilde kabul eden olursada yaptığı hatayı gemen anlayıp bilgisayarını temizlemek için gerekli işlemleri yapacaktır.