Viral Reklam Türleri Hakkında Merak Edilen Tüm Bilgiler

Viral Reklam Türleri Hakkında Merak Edilen Tüm Bilgiler

Viral kelimesi, yabancı kökenlidir ve Türk dilinde tam olarak bir karşılığı yoktur. Genel olarak bilinen anlamı ise, tanınmış, popüler ve fenomen gibi kavramlara karşılık geliyor. Bu amaçla teknolojinin de gelişmesiyle birlikte viral reklam yaygınlık kazanmaya başladı. Hem daha akılda kalıcı olduğu için hem de tamamen kullanıcılarla birbirine aktarılan bir sistem olduğu için tercih ediliyor.

Viral reklam nedir, özellikleri nelerdir?

Detaylara girmeden önce genel özellikleri hakkında farkındalık kazanalım. Viral reklam nedir ve genel özellikleri nelerdir?

Viral reklam amacı taşıyarak yapılan reklamlar, içerik olarak birbirinden farklı olsa da aynı hedefe yönelik işler. Amaç, izleyici kitlesini kullanarak, reklamın geniş alanlara yayılmasını sağlamak. İzleyici kitlesinin fark etmesi adına genelde video üzerinde yapılıyor. Bu hedef kitleyi harekete geçirebilmek içinse, belli başlı özellikler gerekiyor. Bu özellikler:

 • İlk olarak viral reklam olması için, videonun amatör olması çok önemli. Belli bir markaya ait, belli mesajlar içeren videoları kimse paylaşmaz. İzleyicinin o yayını izlerken, amatör bir şekilde oluştuğunu hissetmesi gerekiyor. Bu nedenle viral reklam ile bir çok kesim tarafından tanınma, fenomen olma amacınız var ise, çekimleriniz çok profesyonel olmasın. Bu şekilde izleyen kişiler, bunun gizli bir reklam olduğunu çok anlamaz, normal bir video sanarlar.
 • Viral reklam, reklam havası oluşturmadığı için, paylaşılmaya daha müsait. İzleyen kişi, belli bir ideoloji ya da markanın reklamını paylaşmaz ya da paylaşma konusunda kararsız kalabilir. Oysa ki bu reklamlar, kendilerinden olma sıcaklığını verdiği için, izleyen kişi beğendiğinde bunu yakınlarıyla paylaşmaktan çekinmez.
 • Reklamın yapıldığı marka, viral reklam içerisinde yerine göre gösterilir. Bazen çok küçük bir şekilde görüntülenebilirken, bazen ise reklam markası hiçbir şekilde görünmez.
 • Bu reklamların en önemli amacı olan doğallık, yayınlama sürecinde de etkili görünüyor. Tamamen natürel bir amaç taşıdığı için, hiçbir şekilde televizyon kanallarında bu reklamları göremezsiniz. Ancak bu reklam izleyici kitlesi tarafından beğenilmiş ve ilgi görmüşse zaten viral olmuş demektir. Viral reklam bu şekilde yoğun beğeni topladığı için, televizyon reklamı verilmese bile, televizyon kanalları aracılığıyla gösterilebilir.

Bu reklamların ne gibi avantajları var?

Viral reklamların, markayı tanıtmak için bir çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlar:

 • Burada kişilerin kendi isteği önemli. Eğer gerçekten paylaşmaya değer bir videonuz varsa, bir çok kişi paylaşacak. Hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerde izlenecek. Bu şekilde bir anda milyonlarca görüntüleme sayısına ulaşabileceksiniz. Bu şekilde, öylesine paylaşılmış olmasına rağmen, ertesi gün milyonlarca kişi tarafından izlenen bir çok viral video mevcut.
 • Normal şartlarda, herhangi bir reklam kampanyasında, belli bir sayı hedeflenir ya da belli bir kitleye yönelik olur. Aynı zamanda sayfa yanında gösterilen bu reklamlar, çok dikkat çekici olmayabilir. Ama viral reklamlar, para harcamanıza gerek kalmadan ya da çok az bir para harcayarak, içeriğinizin kalitesine göre tahmin edemeyeceğiniz sayılara ulaşabilir.
 • Bu reklamların en güzel özelliği ise, ilk başta bunun bir reklam olduğunun anlaşılmamasıdır. İlk başta dikkat çekici bir video olarak görülür, izlenir. Sonrasında reklam olduğu anlaşıldığında ikinci şokunu yaşatır. Bu şok, daha akılda kalıcı olmasına yardımcı olur.
 • Bir markanız var ve daha çok yeni. Ya da tanınmıyor. Daha tanınır yapmak adına, viral reklam seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde, bir anda daha tanınır bir kişi haline gelebilirsiniz.
 • Viral reklam içerisine, marka adını taşımayan sloganlar yerleştirilir. Bu sloganlar, video ile bütünleştirildiğinde, bilinçaltına yerleşmekte ve oldukça akılda kalıcı olmaktadır.

İnsanlar viral reklam tercih ediyor

Son zamanlarda, internet dünyasının gelişmesiyle beraber, özellikle 2008 dönemi sonrasında bu reklam türlerine ciddi önem verilmeye başladı. Yayınlanan bu videolarla beraber alınan geri dönütler nedeniyle bir çok kişi, kendini tanıtmak adına bu yöntemi kullanmaya başladı. Bu şekilde herhangi bir kampanya tanıtacaksanız, bir marka hakkında tanıtım yapacaksanız, bu yol oldukça işlevsel. Kutlama zamanları ya da özel günlerde de, bu tür reklamlar insanlara daha samimi geliyor. Bir çok türde bu reklamları verebilmek mümkün. Hangi alanlarda verebileceğinize dair, alt başlıklar verilmiştir.

Influencer Marketing

Influencer Marketing hizmeti, kendince belli bir kitleye ulaşmış, belli bir abone sayısına sahip kişiler aracılığıyla yapılan reklamlardır. Belli bir sektörde, kendini tanıtmış, bir çok izleyiciye sahip kişiler, izleyiciyle arasında bağ kurduğu için etkili olabiliyor. Alanına yönelik kişiler bu alanda işinize yarayacaktır.

Tanıtımınız ya da markanız kozmetik üzerineyse, kozmetik üzerine yayınlar yapan birisi, ticaret ya da para kazanma üzerine yapacaksanız o alanda fenomen olan kişilerden reklam almanız daha işlevsel olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi reklam yapmasını isteyeceğiniz kişiyle, sizin alanınızın örtüşmesi gerekiyor. Bu kişi fenomen nasıl olsa, bir çok takipçisi var, her konuyu izlettirebilir gibi bir düşünceye sahipseniz yanılıyorsunuz. Fenomen olduğu alanda, takipçi sayısını arttırdığı için diğer alanlarda yaptığı paylaşımlar ilgi çekmeyebilir. Bu nedenle reklam vermenize rağmen, size hiçbir geri dönüt sağlamayabilir. Bu nedenle tanıdık bir yüz, sevilen biri… Bu kriterlere göre, uygun kişilerle anlaşma sağladığınızda size geri dönüş oldukça yüksek olacaktır.

Retargeting reklam

Sosyal medya dünyasında, en çok tercih edilen reklam yayınlama ve görüntüleme sistemidir. Bu reklam türü, oldukça sık tercih ediliyor. Hedef kitleye sürekli ve birden fazla gösterilme sonucu akılda kalma ihtimali arttığı için, en ilgi görenler arasına girmeyi başarmış durumda. Sağlam bir malzemeniz varsa, ilgi çekebileceğinizi düşünüyorsanız daha garanti olması adına, bu reklam seçeneklerinden faydalanın.

Bu görüntüleme sistemi sayesinde, aynı reklam aynı kişilere birden fazla gösterilerek, akılda kalıcı olmasına olanak sağlar. Bu şekilde herhangi bir yerde o markayla karşılaşan kişinin, tanıdık gelmesi üzerine o ürüne olan yönelimi artacaktır. Bu şekilde size geri dönüşler yoğun olacaktır.

Bu reklamlar sayesinde, yayınınız tanınır ve içeriğin doğal olması, onu diğer kişiler tarafından da paylaşılmaya açık hale getirir. Yani doğal ve ilgi çekici paylaşımlar, çoğunluk tarafından ilgi görür ve paylaşılır. Bu şekilde yayınınız, bir çok kişi tarafından izlenirken, sizde popüler olmanın keyfini yaşarsınız.

Canlı yayınlarda yapılan reklamlar

Teknolojinin gelişmesi, marka yüzleri içinde oldukça büyük bir avantaj. Sadece bir tıkla ya da bir paylaşımla, herkes aynı anda haberdar olabiliyor. Özellikle son zamanlarda, canlı yayınlar sık olarak kullanılmaya başlandı. İnsanlar canlı yayın özelliği çıktığı zamanlarda kendi özel hayatlarında bu imkanı değerlendirirken, şimdilerde ticaret ve reklam seçeneklerinin de gözdesi. En iyi pazarlama ve ticaret yolu.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Canlı yayın reklamları yapılacaksa, dikkat etmeniz gereken özellik tanınmış ve sevilen biri olması. Bu izleyici kitlesinin daha çok ilgisini çekiyor. Aynı zamanda ortamın doğal olması ve o an amatör bir çekim olduğunun hissettirilmesi önemli. Bu tür yayınlarda insanlar, karşıdaki kişiyi kendine daha yakın hissediyor ve bunun sonucunda dediklerini daha çok önemsiyor.

Kozmetik ürün, giyim markası, yeni kampanyalar, yeni ürünler… Hangisini yapacaksanız yapın, viral reklam gücünü küçümsemeyin. Örneğin kişi videoda kaliteli ve izleyici kitlesi tarafından yapılmasını istediği bir makyajı yaparken, araya doğal bir geçişle kozmetik ürününü girdirebilir. Makyajının bir parçası haline getirebilir. Bu hem oldukça doğal görünecek hem de belli etmeden ürün tanıtımı yapılmış olacaktır. Sonrasında yapılan makyajla, ürün doğru orantılı olarak algılanıp, bu sonuç ürün satışlarına da yansıyacaktır.

Bu noktada, reklam vermek istediğiniz kişinin abone sayısını, takipçisini, yapılan yorumlarını ve buna benzer detayları takip etmeniz önemlidir. Görüldüğü gibi sosyal medyanın, tahmin edilemez bir gücü vardır. Bir marka yoktan var edilebilir, reklamını iyi yapan bir marka hiç satış yapamazken bir anda ilgi odağı haline gelebilir. Doğru yöntemler ve araştırmalarla sizde, viral reklam gücünü kullanarak bunlardan biri olabilirsiniz. Adınızı binlerce kişiye duyurabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

5 yorum

 1. Orhan CANTÜRK
  Orhan CANTÜRK

  Popüler reklam yani diğer ismi ile viral reklam gerçekten de büyük etki görüyor. Bizim halkımızda bu tür şeylere meyilli zaten. Alım yapın görün kardeşim

 2. İsmail SEMİZ
  İsmail SEMİZ

  Görüntülü reklam olarak yapılacak en mantıklı işlerden deniliyor. Reklam dünyasının yeni trendi viral reklamlar.

 3. Kader UMUT
  Kader UMUT

  Ben bir kaç kere denk geldim. Hatta baştan reklam olduğunu bile anlamadım. Normal izlerken birden reklam olduğunu anladım. Sazanlandım yani 🙂

 4. Pervin GARTA
  Pervin GARTA

  Arkadaş şu an hayatımız viral reklam oldu. Bu en ya televizyonda reklam, telefonda reklam, internete gir reklam. Her yerde aynı şeyler bıktık ya .

 5. Halis KORU
  Halis KORU

  Teşekkürler yazı için viral reklam devamlı duyuyordum. Ne diye soramıyorum millete sonra cahil oluyoruz arkadaş. Aslında hergün gördüğümüz şeymiş