WhatsApp Görüşmeleri Yedekleme

WhatsApp Görüşmeleri Yedekleme

Facebook’un çatısı altına girdiği andan bu yana en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp olarak karşımıza çıkmaya başladı. Son kullanıcı sayılarında 1 milyar rakamlarını bile çok geride bırakan anlık mesajlaşma uygulamasının, sürekli genişleyen ve sürekli yeni özellikler kazanmak üzerine kurulmuş olan bir politikası var.

Bu politika şu ana kadar WhatsApp’ın bu derece yükselmesini sağlayan politika demek yanlış olmayacaktır. Fakat bazen bu politikanın oluşturduğu olumsuz bir yaklaşık durumu da söz konusu oluyor. Özellikle eski telefon kullanıcıları bu durumdan çok etkileniyor ki düzenli olarak eski telefonlara verilen uygulama desteği kesiliyor.

WhatsApp Desteği Kesilecek Olan Modeller Hangileri?

Uygulamanın bu noktada en son geçtiğimiz sene başında bir açıklama yaptığını gördük. Yapılan açıklamada akıllı telefonların eski işletim sistemlerine verilecek olan desteklerin yeni güncellemeleri zorladığı için kesileceği belirtilmişti. Fakat bunun için anında adımlar atılmamış ve kullanıcılara bir süre sunulmuştu.

Eski akıllı telefonlara verilen desteğin kesilmesi için uzatılan sürenin sonuna geldik. 31 Aralık 2017 yılı belirlenen modeller ve işletim sistemleri için yolu sonu. Artık belirlenen cihazlarda WhatsApp uygulamasını kullanmak mümkün olmayacak. Uygulama mağazalarından da indirme yapılması istendiği zaman uyum sorunu mesajlarıyla karşı karşıya kalabileceksiniz. Hemen bu modellerin hangileri olduğundan söz edelim.

WhatsApp

Desteği Kesilen Seriler

 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60
 • iPhone 3GS ve iOS 6
 • Windows Phone 7
 • Android 2.1, 2.2, 2.3
 • BlackBerry OS ve BlackBerry 10 modelleri

Tüm bu serilerde destek tam anlamıyla kesilecek ve bir daha bu modellerde uygulamayı kullanmak mümkün olmayacak. Mevcut kullanıcılar için önerilere de aşağı da yer vereceğiz. Şu an bu cihazlardan birini kullanan ve uygulamayı da aktif bir şekilde kullananlar için neler yapılması gerektiğinden söz edeceğiz.

WhatsApp Neden Desteği Kesiyor?

Bu kullanıcıların neler yapabileceklerine geçmeden önce, uygulamada neden desteğin kesildiğini de kısaca aktaralım. Tabii ki WhatsApp kullanıcı kitlesini sürekli arttırmak istiyor ve mevcut kullanıcılarını kaybetmek istemiyor. Fakat bu sürümleri kullananların sayısı oldukça az. Hem kullanıcı sayısı az hem de kullanıcıların yeni güncellemeleri alması pek mümkün olmuyor.

WhatsApp

Yeni bir güncelleme geldiğinde bu sürümlere uyum sağlanamadığı için ekstra düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Yapılan ekstra düzenlemelerin de uygulamaya hem yük getirdiği hem de yeni sürümlerde kullanıcıların sorunlar yaşayabildiğini görüyoruz. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak için uygulama çok eski sürümlere desteğini kesmekte. Bir kez daha hatırlatalım bu sürümleri kullanan kullanıcıların sayısı zaten oldukça az.

Kullanıcılar Ne Yapabilir?

Yine de bu sürümlerde kullandığınız bir WhatsApp hesabınız varsa, yapabileceğiniz bazı işlemler var. Uygulamayı yeniden kullanmanız mümkün olmayacak ama mesajlarınızı uygulama içerisinden alabilirsiniz ve yedekleyebilirsiniz. Bunun için yeni sürümlerde kullanılan sistemlere benzer sistemler kullanılıyor. Hemen kullanıcıların eşleme olmaksızın mesaj arşivlerini mail üzerinden nasıl göndereceklerine bakalım.

iPhone Cihaz Kullananlar İçin

Eski bir iPhone modeli kullanıyorsanız ve mesajlarınızın destek kesilmeden önce mail hesabı üzerinden yedeklenmesini istiyorsanız, yapacağınız işlemler şöyle;

 • WhatsApp’ı açıp mail ile yedeklemek istediğiniz konuşmayı seçmeniz gerekiyor.
 • Bir kişi ya da grup konuşmalarını yedeklemek için kişinin ismine ya da grup kısmına dokunmanız gerekiyor.
 • Sayfayı en aşağı doğru kaydırıp burada yer alan “sohbeti aktar” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 • Medya olmadan mail ile gönder sekmesini seçiyoruz.
 • Şimdi bir pencere açılacak. Açılan pencere mail uygulaması penceresi. Buradan istediğinizi seçip ardından mail adresinizi yazmanız ve gönder butonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Tüm bu işlemin ardından mesajların yedeklenmiş hali mali olarak size gönderilecek. Sonrasında diğer bir telefona bu konuşmaları aktarmak mümkün.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

WhatsApp

Android Telefonlar İçin

Gelelim aynı işlemi Android akıllı telefonlarında nasıl yapmanız gerektiğine.

 • Yine konuşmayı yedeklemek istediğiniz bireysel ya da grup sohbetine giriyorsunuz.
 • Sonrasında menü tuşuna dokunmanız gerekecek.
 • Açılan pencereden “daha” sekmesine dokunun.
 • Sonrasında “sohbeti e-postala” sekmesine dokunun.
 • Sonrasında mail adresinizi gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

Sohber burada .txt dosyası olarak gönderiliyor ekleyelim.

WhatsApp

Eski Nokia Modelleri için (Nokia S40 gibi)

 • WhatsApp üzerinden göndermek istediğiniz sohbeti açın.
 • Seçenekler > Sohbet geçmişi > sohbet geçmişini e postala yolunu izleyin.
 • Bu şekilde gönderimi yapın.

Windows Phone

 • Uygulamayı açın
 • Daha fazla sekmesine girin
 • Bilgi ya da grup bilgisi kısmına dokunun
 • Buradan daha fazlaya basın.
 • Sohbet geçmişini e postala seçeneğine basın ve mail adresinize gönderim yapın.

Yedeklemeler için kullanıcıların uygulayabileceği yöntemlerde bu şekilde sıralanıyor. Eski modelleri kullanan kullanıcılar için bu yöntemlerin dışında eşleme yönteminin yeterli olmadığını da belirtelim. Eski sürümler bunun için desteklenmemekte.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

 1. SEO
  SEO

  Başarılı bir yazı dizini olmuş bilgilendirdiğiniz için teşekkürler