Youtube Kanal Açma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım) 2019

Youtube Kanal Açma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım) 2019

Youtube çok amaçlı kullanılan bir video platformudur. Milyonlarca takipçiye sahip olan bu uygulama, aynı zamanda dünya genelinde en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Bazı kişiler para kazanma amacıyla kullanırken bazı kişilerin amacı ise yeteneklerini sergilemektir. Farklı nedenlerle günden güne Youtube kullanıcılarının sayısı artmaktadır. Bu nedenle Youtube kanal açma işlemi merak edilmektedir.

Youtube kanal açma süreci oldukça basittir. Birkaç işlemle halletmeniz mümkün. Bu yazıda Youtube kanalı nasıl açılır onunla ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri vereceğiz.

Youtube kanalı açmadan önce yapmanız gerekenler

Youtube kanal açma işlemi önce yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamaların amacı, kanalınızın ilerde ses getirmesi için gerekli alt yapıyı hazırlamaktır. Bu nedenle bahsedeceğimiz detayları dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

 • Youtube kanalınızın adını belirleyin

Kanal ismi, sizin kanalınızın en önemli bölümüdür. İlk izlenim isimle beraber gelmektedir. Bu nedenle kanal açma işlemine geçmeden önce, kendinize çok iyi bir isim belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde iyi ve akılda kalıcı bir isim belirlediğinizde, insanların aklında daha kolay bir şekilde yer edinebileceksiniz. Bu kanal ismi, markanız ya da gerçek adınız olabilirsiniz. Daha dikkat çekici olmak için Youtube de olmayan farklı bir isim de kullanabilirsiniz.

Örneğin kendi hikayelerinizi ya da anılarınızı anlatan bir Youtube kanalı açmak istiyorsunuz. İnternette araştırdınız ve Youtube’deki isimleri incelediniz. Aslı’nın hikaye defteri koymak istiyorsunuz. Bu hem Youtube de yok hem de oldukça samimi. Bu şekilde araştırma yaparak kanalınıza isim belirleyebilirsiniz.

NOT: Unutmamanız gereken nokta kanal isimlerinin zor değiştiği. Üç aydan önce değiştirme imkanınız yok. Bu nedenle kullanıcılar için olumsuz bir izlenim olmasını istemiyorsanız, temelden kaliteli bir kanal ismiyle başlayın.

 • Kullanıcı adınız özgün olsun

Kullanıcı adı, sizi ve kanalınızı temsil etmektedir. Dünya genelinde yer alan bir çok Youtube kullanıcısından farkınız ne? Bu farkı siz ortaya koyabilirsiniz. Hiç duyulmamış, farklı ve özgün kullanıcı adları bir sıfır önde başlamaktadır. Bu nedenle bu kısım için, ayrı bir çalışma planlayabilirsiniz. Unutmayın Youtube kanal açma sürecinin en önemli aşamalarından bir tanesi burası.

Bu iki önemli noktayı iyice araştırdınız ve artık hazırsınız. Şimdi sıra geldi Youtube kanalı açmak için neler yapılması gerekir sorusuna. Öyleyse başlayalım.

Youtube kanal açma aşamaları nelerdir?

youtube kanal acma nasil yapilir resimli anlatim

 • Youtube giriş yapma

İlk olarak masa üstü üzerinden Youtube ana sayfasına gelin. https://www.youtube.com bu linke tıklayarak kolayca giriş yapabilirsiniz. Buradan hesaba  giriş yapın. Bu girişi Google hesap bilgilerinizi kullanarak yapmanız gerekiyor. Bu noktaya dikkat edelim.

 

 • Fotoğraf yükleme

Bu bölüm oldukça önemli. Fotoğraf sizi temsil etmektedir ve kullanıcıları çekmek adına oldukça etkili bir bölümdür. Buraya fotoğraf koyarken, başkalarındakine benzer olmamasına özen gösterin. Kendi fotoğrafınızı koyacaksanız, arka planı açık renk ve çözünürlüğü yüksek bir fotoğraf tercih etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir markanız varsa, bu markanın logosunu koyabilirsiniz.

Kısaca dikkat çekici ve özgün bir fotoğraf yüklemeye özen gösterelim. Ortadaki fotoğraf makinesi simgesine tıkladığınızda, fotoğraf yükleyebilirsiniz.

 

youtube kanal acma nasil yapilir resimli anlatim

 • Kanal fotoğrafı seçme

Youtube kanal açma sürecinin süslemesi kapak fotoğrafıdır. Bu fotoğraf, insanlar kanalınızı ziyaret ettiğinde arka planda görünecek olan bölümdür. Bu nedenle oldukça önemlidir. Buradan kapak fotoğrafını kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Profil fotoğrafındaki gibi, kapak fotoğrafının da oldukça dikkat çekici ve özgün olması gerekmektedir. Seçimlerinizi bu yönde yapın.

Aynı zamanda, kapak fotoğrafında belli püf noktalar vardır. Fotoğraf seçiminde kenarları düz yapıp, orta noktada yoğunlaşan bir görüntü tercih etmeniz sizi daha profesyonel gösterecektir.

youtube kanal acma nasil yapilir resimli anlatim

Kanal fotoğrafı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Çözünürlüğü yüksek, profesyonel bir görüntünün olması oldukça önemli
 • Kapak fotoğrafı seçerken, herhangi bir program yardımıyla üzerine yazı ekleyebilirsiniz. Bu kanalınızın adı olursa, aşinalık artar. Bu şekilde kanalınız daha çok hatırlanır. Burası basit ama etkili bir püf noktadır, yapmanız önerilir.
 • Fotoğrafı seçerken 2560 x 1440 ebatlarında olmasına dikkat edin. O şekilde ayarlayıp yüklemeniz gerekmektedir.
 • Picmonkey, Pixlr gibi uygulamalar size resim düzenleme konusunda yardımcı olabilir. Hiç birini kullanamam diyorsanız, en basiti Paint bile belli bir aşamaya kadar işinizi görecektir. (Daha profesyonel fotoğraflar için Photoshop programları olması daha iyi olur.)
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hikayeleri: Markanız İçin Etkili Kullanım Örnekleri
Instagram Hikayeleri: Markanız İçin Etkili Kullanım Örnekleri

Instagram hikayeleri neredeyse herkesin günlük hayatının bir parçası haline geldi. Birçok kullanıcı düzenli aralıklarla hikaye paylaşımında bulunuyor,...

Instagram’da İçerik Oluşturmanın 10 Yolu
Instagram’da İçerik Oluşturmanın 10 Yolu

Bilindiği üzere Instagram, içerik üreticilerinin kitleleriyle etkileşime girmek ve yeni insanlara ulaşabilmek için en çok tercih ettiği uygulamalardan...

youtube kanal acma nasil yapilir resimli anlatim

 • Kanalınız hakkında bilgi verin

Hakkında kısmına gelerek, kanalınızın ne olduğu hakkında bilgi verin. Kısa, öz ve kanalınızı en iyi şekilde anlatan anahtar kelimeler bulun. Bu şekilde, alanı daha doğru kullanmış olacaksınız. Bu kısım herkes tarafından göründüğü için, mutlaka profesyonel bir hakkında bölümü oluşturun.

Yapılması gereken işlemler, ilk olarak hakkında kısmına tıklayın. Çıkan ekranda ‘’+ kanal açıklaması’’ seçeneğine tıklayın. Ve hakkınızda bölümüne istediğiniz bilgileri girin.

youtube kanal acma nasil yapilir resimli anlatim

 • Özgün bir kanal ismi belirleyin

Youtube kanal açma sürecinin en önemli bölümlerinden bir tanesi kanal ismi. İnsanlar ilgileri doğrultusunda, kanal isimleri tararlar. Ve aralarında uygun bulduklarını takip ederler ve abone olurlar. Bu nedenle kanal isminin sıcak, samimi ve en önemlisi özgün olmasına dikkat edin. Özgün olup olmadığını anlamak için, bulduğunuz ismi Youtube de aratın. Eğer çıkıyorsa, yeni bir isim bulmanız gerekmektedir. Bu aramada o isim yoksa kanal ismini kullanabilirsiniz. Bu konuya yazının en başında değinmiştik, orayı tekrar okuyabilirsiniz.

youtube kanal acma nasil yapilir resimli anlatim

 • Sosyal ağlar ekleyin

Size ait ne kadar sosyal medya hesabı varsa, hepsini ekleyin. Bunlar profesyonelliğinizin göstergesidir. İnsanlarda o şekilde bir izlenim oluşmaktadır. Fotoğraftaki kısımdan girerek, tüm sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

 1. aykutsonmez662
  aykutsonmez662

  youtube kanalıma herkesi bekliyorum arkadaşlar.