YouTube Ne Zaman Kuruldu? İlk Video ve YouTuber

YouTube Ne Zaman Kuruldu? İlk Video ve YouTuber

Son zamanların en popüler sosyal paylaşım platformlarından YouTube bu popülerliğini uzun yıllar sürdürecek gibi görünüyor. Günümüzdeki popülerliği bir yana YouTube kuruluş hikayesi ise oldukça merak edilesi konulardan. YouTube da her popüler oluşum gibi bir zamanlar doğdu, zamanla gelişti ve yükseldi. Konu YouTube ve kuruluş süreçleri ile yükseliş aşamaları olduğunda akla başka birçok soru daha geliyor tabi ki. İlk Video neydi? İlk YouTuber kimdi? Ve daha niceleri…

Son zamanlarda büyük kullanıcı kitlesiyle hemen herkes tarafından bilinen ve kullanılan sosyal paylaşım platformu YouTube’u önce şöyle bir inceleyelim ve hakkında temel bilgileri edindikten sonra kuruluşunu, Youtube da ilk videoyu kimin paylaştığını ve ilk Youtuber kim gibi merak edilen konuları inceleyelim.

YouTube Nedir? Nasıl İşler?

YouTube ismini tüm dünyada hemen her kesimden büyük bir çoğunluğa duyurmayı başarmış oldukça gelişmiş bir sosyal paylaşım platformudur. YouTube’un en temel ayırt edici özelliği burada paylaşımların video olarak yapılması. Yani bu platformda kişiler sitenin temel kriterlerini ihlal etmeyerek istedikleri videoları paylaşabiliyor ve tabi diğer kullanıcılar da bu videolara erişip izleyebiliyor. Kişiler Youtube üzerinden kanal isminin verildiği hesapları aracılığıyla videolarını yükleyerek başkalarının izleyebilmesi adına paylaşabiliyorlar. Aynı şekilde başka kanallara abone olabiliyorlar ve izledikleri çeşitli videolar hakkında beğenilerini gösterebiliyorlar. Kişilerin videolara yorum yapma şansları da var bu platformda. Günümüzde YouTube o kadar ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaştı ve o kadar önemli bir platform halini aldı ki kişiler YouTube aracılığıyla para kazabilir oldular. Bu para kazanma konusu da o kadar büyüdü ki ek gelir mantığını da aşarak bir meslek halini aldı ve kişilerin düzenli, ciddi gelirler elde etmesine olanak sunar oldu. Şimdilerde bu mesleğin bir adı bile var: Youtuber.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: YOUTUBE PARA KAZANMA YOLLARI?

Şimdilerde adını herkesin bildiği ve yine hemen herkesin kullandığı YouTube ne zaman kuruldu? YouTube kuruluş hikayesi nedir? Bu sorular oldukça merak edilen konular halini aldı. Gelin YouTube kuruluş hikayesi neymiş birlikte göz atalım.

YouTube Kuruluş Hikayesi

YouTube kuruluş hikayesi dediğimizde karşımıza iki isim çıkıyor: Steve Chen ve Chad Hurley. YouTube’un kurucuları olan bu iki kişi henüz yirmili yaşlarındayken birçok parasal sıkıntı ve diğer sorunlara rağmen akıllarındakini ortaya çıkarmaktan vazgeçmediler. Youtube un kuruluş tarihi 2005. İki gencin katıldıkları bir partide çekilen videoları arkadaşlarıyla paylaşmak istemeleriyle başlıyor her şey. Videoları mail yoluyla göndermek isteyen gençler (Steve Chen ve Chad Hurley) videoların uzunluğu sebebiyle E-posta ile videoları paylaşmakta güçlük yaşadıklarında bunu çözmek için fikirler üretmeye başlıyorlar. Büyük çalışmalar sonucunda videoları daha kolay ve sıkıntısız bir şekilde paylaşmak amacıyla kurulan YouTube ortaya çıkıyor. 2005 yılının Şubat ayında kuruluşmuş olsa da parasal sorunlar sebebiyle YouTube a hemen video yüklenemiyor maalesef. YouTube’a ilk video 2005 yılının Nisan ayında yüklenebiliyor. Peki, Youtube a yüklenen ilk video ne?

Bu Yazımızıda Okuyun:  YOUTUBE VİDEO İNDİRME NASIL YAPILIR?

YouTube da İlk Video ve YouTuber

Parasal sıkıntılar sebebiyle kurulduğunda video yüklenemeyen Youtube’a ilk videoyu kuruluşundan iki ay sonra Jawed Karim yüklemiştir. Yüklenen ilk videonun süresi 18 saniye kadardır. YouTube yüklenen ilk videonun adı ise “Hayvanat Bahçesinde Ben” idi. Kuruluşunun üzerinden 13 sene geçen YouTube’da şu an süreleri saatleri bulan sayısız video bulunuyor. YouTube a ilk videoyu yükleyerek bu uzun serüvenin ilk adımını atan Jawed Karim haliyle ilk YouTuber unvanını da almış oluyor.

13 senelik geçmişiyle Youtube kuruluş hikayesi oldukça etkileyici bir olay. İki gencin videolarını arkadaşlarıyla paylaşmak istemeleri üzerine milyar dolarlık bir şirket kuruluveriyor. YouTube kuruluş hikayesi incelendiğinde bir kırılması noktası daha fark edilmekte. YouTube kuruluşunun ardından geçen 1-1.5 yıl kadar kısa bir sürede milyar dolarlık bir şirket halini alıyor ve 2006 senesinin Ekim aylarına gelindiğinde Google tarafından satın alınıyor. 9 Ekim 2006 senesinde Google, YouTube’u almak için tam olarak 1.65 milyar dolar ödüyor. Google’ın satın alımının ardından geçirdiği bazı çeşitli değişikliklerin ardından daha da gelişip daha çok insanın ulaştığı bir platform halini alıyor YouTube.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: YOUTUBE GİZLİLİK MODU NEDİR? NASIL ETKİNLEŞTİRİLİR?

Kişilerin kendi ilgi alanları ve istekleri üzerine hazırladıkları çeşitli videoları yükleyerek insanlarla paylaştığı bir platform olan YouTube kuruluş hikayesi oldukça şaşırtıcı ve bir o kadar etkileyici olayları barındırıyor. İki gencin yaratıcı fikri şimdilerde tüm dünyanın kullandığı, kimilerinin mesleğini icra ettiği, hemen her türden videonun içinde bulunduğu büyük bir platform.

YouTube’un kuruluş hikayesinden bahsettiğimiz bu yazının sonun geldik. Konu hakkındaki ve sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Youtube’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Youtube beğeni satın alma ve Youtube görüntülenme satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Youtube kuruluş hikayesi konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: YOUTUBE VİDEO İNDİRME NASIL YAPILIR?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Önceki yazımızda Youtube Video Yükleme - Ayrıntılı Anlatım 2018 başlıklı içeriğimiz youtube kanal açma ve youtube video yükleme hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Son dönemlerde bu artık ünlü olmak için bir kapı haline geldi. İlk önce youtube de ünlü oluyorsun. Sonra film ve diziler geliyor. Yakında tv kalkar herşeyi buradan izleriz

  2. Mutlu CELAVİR

    İlk Youtober kim bilmiyorum ama son youtober kesinlikle ben olacağım. Herkes bir yerden tutturmuş gidiyor biz olduğumuz yerde sayıyoruz. Abonelik vs. satın alsak zararı varmı bilmiyorum ki ? kimi var diyor kimi yok

  3. İlk zamanlar keşke bizde videolar yükleseydik. Herkes yükledi biz kaldık sapa şimdi abone bulacağız diye ağaç oluyoruz bilgisayar başında

  4. Elanur Dalmaz

    Youtube ilk kurulduğunda acaba buralara gelmeyi hayal ediyor muydu cidden çok büyük başarı ya

  5. Böyle nostaljik yazıları seviyorum ya günümüze yakın olan şeylerin geçmişini okumak çok daha heyecan verici geliyor nedense.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir