Instagram Ara ve Keşfet Bölümünde İstenmeyen Paylaşımları Sınırlandırma

Instagram Ara ve Keşfet

Instagram uygulaması görsel tabanlı bir uygulama. Hal böyle olunca kullanıcıların özel görsellerini koruma ve görseller üzerinden alınacak kötü yorumların önüne geçilmesi adına Instagram uygulamasının belli başlı kurallar oluşturduğunu biliyoruz. Instagram topluluk kuralları olarak adlandırılan bu kurallar, kullanıcıların güvenliğini sağladığı gibi uygulama içerisinde de düzeni sağlamakta. Özellikle son dönemde çok sık gündeme gelen topluluk kuralları sayesinde kullanıcılar, uygulama içerisinde rahatsız oldukları paylaşımlardan da kendilerini koruyabiliyorlar. Bu sistem Instagram Ara ve Keşfet bölümü içinde geçerli oluyor. Kullanıcılar isterlerse rahatsız edici paylaşımları doğrudan sınırlandırabiliyor. Instagram Ara ve Keşfet bölümü içinde bu durum geçerli. Peki, Instagram Ara ve Keşfet üzerinden görmek istemediğiniz paylaşım türlerini nasıl sınırlandırırız?

Instagram Ara ve Keşfet

Instagram Ara ve Keşfet İstenmeyen İçerikleri Sınırlama Aşamaları

Uygulama içerisinde, Instagram Ara ve Keşfet bölümünde istenmeyen bir paylaşım türü gördüğünüz zaman doğrudan bu paylaşımı şikayet edebiliyorsunuz. Bunun dışında benzeri paylaşımlarla karşı karşıya kalmamak içinde söz konusu paylaşım türünü de engelleyebiliyorsunuz. Bu işlem için yapacaklarınızda şöyle sıralanmakta;

  • Öncelikle Instagram Ara ve Keşfet kısmında görmek istemediğiniz türde olan paylaşıma dokunmanız gerekiyor.
  • Paylaşımı seçtikten sonra, bu paylaşımın seçim alanında karşınıza çıkan, paylaşım ayarları kısmına girmeniz gerekiyor. Bunun için iOS işletim sistemlerinde “…” simgesine, Android işletim sistemlerinde ise üst üste 3 nokta simgesine tıklayıp ayarlara giriyoruz.
  • Ardından karşınıza gelen seçenekler içerisinde “bunun gibi daha az gönderi gör” sekmesine tıklamanız ve bu tür gönderileri sınırlama istemeniz yeterli.

Siz Instagram paylaşımında bu sistemi seçtiğiniz zaman, uygulamanın yapay zekası devreye giriyor ve o paylaşım türünde yer alan etiket ve benzeri ögeleri tanıyarak bundan sonraki aramalarınız ve keşfet bölümlerinizde bu tür paylaşımların karşınıza çıkmasını engelliyor. Fakat hemen belirtelim, söz konusu işlemi yapsanız bile, istenmeyen paylaşımları %100 olarak arama sonuçlarından çıkarmanız mümkün değil. Zaten bu nedenle de paylaşımları engelleme değil, paylaşımları sınırlama olarak bu konu ele alınıyor. Bunun dışında doğrudan topluluk kurallarını ihlal eden paylaşımlar varsa, bu durumda gönderiyle ilgili yine aynı ayar panceresini açıp, buradan da paylaşımı şikayet edebilirsiniz. Şikayetiniz haklı bulunduğu durumda paylaşım doğrudan kaldırılacaktır.

Bu Yazımızıda Okuyun:  Instagram Virüs Nasıl Bulaşır, Nasıl Temizlenir?
Instagram Ara ve Keşfet Bölümünde İstenmeyen Paylaşımları Sınırlandırma
4.5 (89.2%) 200 votes

Önceki yazımızda Instagram Hikayedeki Fotoğrafı Akışta Paylaşma Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz hikayedeki fotoğrafı akışta paylaşma, hikayeleri akışa eklemek ve Instagram Hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Instagram Ara ve Keşfet Bölümünde İstenmeyen Paylaşımları Sınırlandırma” te bir düşünce

  1. Yakup diyor ki:

    İstenmeyen paylaşımların yüzde yüz engellenmesini de aslında yapabilirler. Bu durumu yalnızca etiket ya da gönderi metnini ele alarak değilde google görsel arama algoritmalarında olduğu gibi görseli ve neye benzediğini algılayarak yapacak bir yapay zeka sistemi yazmalılar. Google bu konuda gerçekten çok daha başarılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

+ +