Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Neden Kullanılıyor?

Instagram Arama Geçmişi

Instagram, genel olarak kullanıcı etkileşimlerini artırmayı kendisine amaç edinmiş durumda. Instagram’ın günlük kullanım oranları bir yana, uygulamanın asıl amacı kullanıcıların, uygulama üzerinde geçirdikleri süreleri arttırmak. Bunun yanında kullanıcılar arasında iletişimi arttırmak ve etkileşimli bir ortam oluşturmak. Kısacası sadece paylaşımı yapıp çıkan kullanıcılardan çok, profillerde gezinip zaman geçiren kullanıcılar oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun için sunulan birçok sistem var. Ara keşfet bölümü de bunlardan birisi.

Kendi paylaşımlarınıza yakın paylaşımlar yapan kullanıcılara ulaşmak ve profiller arasındaki etkileşimi artırmak adına sunulan bölüm, giderek detaylandırılıyor. Fakat bu bölümde kullanıcıların sıkıntı yaşadığı bir nokta var. Instagram Arama Geçmişi olarak değerlendirilen kısım, kullanıcıların bu bölümde yaptıkları aramalara daha sonra çok kolay bir şekilde ulaşmaları amacıyla oluşturulmuş durumda. Fakat bazı kullanıcılar Instagram Arama Geçmişi silme kısmında sorunlar yaşıyor. Peki, bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz?

Instagram Arama Geçmişi Silme İşlemleri

Aramaların kayıt altına alınmasının mantığı başarılı. Daha sonra kullanıcıların bu bölümlere ulaşması sağlanabiliyor. Fakat bazı kullanıcılar yaptıkları aramaların gözükmesini istemeyebilir. Bu durumda da yapılması gereken işlem Instagram Arama Geçmişi silme işlemi. Yapılacaklar şöyle;

  • Profil sekmesine girin.
  • Android işletim sisteminde üç nokta ve iOS işletim sisteminde çark simgesine dokunup, ayarlara giriyoruz.

Instagram Arama Geçmişi

  • Alt kısma inip “arama geçmişini sil” demeniz yeterli oluyor.

Fakat burada bilmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Bu işlem kullanıcıların geçici arama geçmişi silmesine neden oluyor. Instagram Arama Geçmişi silme işlemini bu şekilde gerçekleştirdikten sonra, aynı aramaları bir kez daha yaptığınızda otomatik doldurmalarla, eski aramalar gösterilebilir. Bu şekilde tekrar aramalar görüntülenebiliyor.

Eğer kalıcı olarak silme işlemi gerçekleştirmek isterseniz de yapmanız gereken işlemler değişiyor. Bunun için yapacağınız işlemlere bakalım.

  • Ara ve keşfet simgesine tıklayın. Ardından ekranın üst bölümünde yer alan arama çubuğuna tıklamak gerekecek.
  • Başlıca sekmesi altında, daha önce aradığınız fakat gizlemek istediğiniz geçmişe tıklamanız ve basılı tutmanız gerekiyor.
  • Açılan menüden “gizle” demeniz bu arama geçmişinin kalıcı olarak gizlenmesini sağlamakta. Kullanıcılar alternatif olarak bu yolu da deneyebilirler. Bu yöntemle beraber arama geçmişi tamamen gizlenebiliyor.
Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Neden Kullanılıyor?
4.5 (89.5%) 459 votes

Önceki yazımızda Instagram Hikayeler Mobil Web Üzerinden Görüntüleme başlıklı içeriğimiz hikayeler mobil web görüntüleme, Instagram Hikayeler mobil ve mobil web üzerinden hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Neden Kullanılıyor?” te bir düşünce

  1. Ayhan diyor ki:

    Hay Allah sizden razı olsun. Aradığım tüm her şey arama ekranına girdiğimde hemen karşıma çıkıyordu. Bazı durumlarda bunları silmek icap edebiliyordu fakat bunların silinebileceğini bilmediğim için öylece kalıyorlardı. Artık gönül rahatlığı ile arama yapıyor ve sonrasında hepsini silebiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.