Instagram Arşiv Özelliği Yayınlandı. Peki Nasıl Kullanılır?

Instagram Arşiv Özelliği

Instagram Arşiv Özelliği uzun süredir beklenen özelliklerden biri olarak karşımıza çıktı. Aslında geçtiğimiz ay içerisinde duyurusu yapılan Instagram Arşiv Özelliği, bir türlü kullanıma girmedi. Instagram ilk olarak söz konusu özelliği test aşamasına soktu. Sadece belli başlı ülkelerde kullanıma giren yeni güncellemenin test sürecinde de başarı elde edildiğinin açıklanmasıyla beraber dün itibariyle Instagram Arşiv Özelliği kullanıma girdi.

Yayınlanan son düzenleme güncellemesiyle beraber Instagram Arşiv Özelliği de herkes için kullanıma girmiş oldu. Arşiv özelliğinin kullanıma girmesiyle beraber ise kullanıcıların en çok merak ettikleri konu, yeni özelliğin nasıl kullanılacağı konusu. Peki Instagram Arşiv Özelliği nasıl kullanılacak?

Instagram Arşiv Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Instagram Arşiv Özelliği için akıllı telefonunuzdan Instagram’ın son güncellemelerini yüklemeniz gerekiyor. Son güncellemeleri yaptıktan sonra arşiv özelliği kullanılabilir hale gelecek. Arşiv özelliğini kullanabilmek içinse yapmanız gereken işlemler neler? Sıralayalım.

  • Instagram arşivleme sistemini kullanarak ana sayfanızdan arşive taşımak istediğiniz paylaşıma gelmeniz gerekiyor.
  • Arşive taşımak istediğiniz gönderiye girip, ardından ise sağ üst kısımda yer alan üç nokta simgesine tıklamanız gerekiyor.
  • Gönderi ayarlarının görüntüleneceği ayar penceresi açıldığında ise burada, en üst kısımda yer alan “Arşivle” sekmesini göreceksiniz.
  • Arşivle sekmesine bastığınızda gönderiniz ana sayfadan kaldırılıp doğrudan arşiv kısmına ekleniyor.

Arşivle Özelliğinin Detayları

Instagram’ın yeni özelliğini kullanarak gönderiyi bu şekilde arşiv kısmına eklediğinizde, gönderiniz sanki silinmiş bir gönderi gibi paylaşım ekranından kaldırılmakta. Paylaşım ekranından kaldırılan gönderi doğrudan arşiv kısmına eklenmekte. Arşiv bölümü ise sadece sizin görebileceğiniz bir bölüm. Bu bölümde yer alan gönderileri veya bu bölüme taşıdığınız gönderileri takipçileriniz göremiyor. Sadece sizin ulaşabileceğiniz bir arşiv bölümü oluşturulmuş oluyor.

Bu Yazımızıda Okuyun:  Facebook Veri Transferi Konusunda Yeni Bir Uyarı Aldı

Instagram Arşiv Özelliği

Paylaşımları Yeniden Profilde Göstermek

Bunun dışında arşiv bölümünde yer alan paylaşımları yeniden standart paylaşım olarak ana sayfanıza da eklemeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken Ana sayfada yer alan arşiv sekmesine basarak arşivlenmiş olan görüntülerinize ulaşmak ve buradan yeniden paylaşmak istediğiniz gönderiyi tekrar “profilde göster” sekmesine basmanız yeterli oluyor. Profilde göster dediğiniz gönderi yeniden ana sayfadaki yerini almakta ve görüntüleme seçeneklerinize göre istediğiniz şekilde görüntülenmekte.

Instagram Arşiv Özelliği

Instagram Arşiv Özelliği Yayınlandı. Peki Nasıl Kullanılır?
4.5 (89.22%) 334 votes

Önceki yazımızda Instagram Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Kullanılır? başlıklı içeriğimiz instagram yorum engeli, instagram yorum filtreleme ve instagram yorum sınırlandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Gaye İNCELİ diyor ki:

    Instagram Arşiv Özelliği sayesinde birçok resmi ve paylaşımı rahatça saklayabilirmiyim. Silinme diye bir korkumuz olacak mı? Arşiv ne kadar resim alacak? Kafamda deli sorular

  2. Neslihan KÖPRÜ diyor ki:

    İnstagram arşiv özelliği bende çalışmıyor. Yazılarda belirttiğiniz gibi çözümleme için yardım edermisiniz. Birde ne kadar yapabiliyoruz bu arşivlemeyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

+ +