Instagram Ortak Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Ağustos ayının son haftasından bu yana beklenen yeni özellik, Instagram Ortak Canlı Yayın sistemi sonunda herkes için yayına girdi. Instagram’ın bugün yayınlamış olduğu güncelleme sonrasında yeni özelliğin kullanıma açıldığı açıklaması geldi ve yeni özellik için tüm detayların paylaşıldığını gördük. Daha başarılı bir canlı yayın sistemine geçiş yapıldığını gösteren yeni canlı yayın döneminin getirdiği artılar ise kısa süre içerisinde ortaya çıkacak gibi duruyor. Instagram’ın bu adımlar beraber aktifliğini ve genel kullanım oranlarını bir hayli arttıracağına ise kesin gözü ile bakılıyor. Yeni özelliğin ne gibi ayrıcalıkları olduğu ve nasıl kullanılacağına geçelim.

Instagram Ortak Canlı Yayın Gereklilikleri Neler?

Canlı yayının nasıl yapılacağına geçmeden önce, yeni canlı yayın hakkında bazı püf noktala verelim.

  • İlk bilmeniz gereken kısım yeni canlı yayın sisteminin de hikayeler bölümünden devam edeceği.
  • Bilinmesi gereken bir başka detay ise canlı yayının izlenmesi gerektiği. Birini canlı yayına davet edip, beraber canlı yayın yapmak için o kullanıcının mutlaka sizin canlı yayınınızı izliyor olması gerekiyor.
  • Daveti sizi izleyen kullanıcılara gönderebiliyorsunuz ve davet kabul gördüğü anda canlı yayın başlıyor.
  • Yeni özelliği kullanabilmek için mutlaka Instagram 20 sürümü güncellemesini almış olmanız gerekiyor. Şimdi geçelim yeni sistemle beraber canlı yayının nasıl yapılacağı konusuna.

Instagram Ortak Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Ortak Canlı Yayın sisteminde, dışarıdan baktığımız zaman çok önemli bir değişiklik görüyoruz. Aynı yayın üzerinde iki farklı kullanıcıyı bir araya getirmek ve tüm senkron sorunlarını çözmek kolay değil. Fakat buna rağmen sistemin ana hatlarıyla aynı doğrultu üzerinde ilerlediğini de unutmamak gerekiyor. Yani aslında değişiklik mevcut canlı yayın sistemine geliyor ve yine bu bölüm üzerinden kullanılıyor. Yeni sistemi kullanmak için yapılacaklar şöyle;

  • Ekranın sol üst kısmında yer alan kamera simgesine basıp çekim kısmına geçiş yapıyoruz.
  • Akışın herhangi bir yerinde parmağınızı sağa doğru kaydırmanız gerekiyor.
  • Ardından alt kısımda yer alan “canlı” sekmesine tıklayıp canlı yayın formatına geçiş yapmanız gerekecek.
  • Daha sonra “canlı yayını başlat” sekmesini kullanarak yayına başlamanız gerekiyor. Yeni özellik canlı yayın sırasında çalışıyor. Yayında olmanız şart.
  • Şimdi buradan ise sol alt kısmında yer alan yeni simgeyi göreceksiniz. “Instagram Ortak Canlı Yayın” simgesine bastıktan sonra canlı yayınınıza davet etmek istediğiniz kullanıcıyı seçmeniz gerek.
  • Canlı yayın daveti kabul edildiği an, ekran ikiye bölünür ve Instagram Ortak Canlı Yayın başlamış olur. Bunun dışında kullanıcı canlı yayını kabul etmeyecek olursa, olumsuz bir bildiri alıyorsunuz.
Instagram Ortak Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
4.5 (89.4%) 100 votes

Önceki yazımızda iPhone X için Instagram Görüntüsü Ortaya Çıktı başlıklı içeriğimiz Instagram, iPhone X ve iphone x instagram hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.