Başkasının Instagram Hesabı Kapattırılabilir Mi? 2019 (Detaylı Anlatım)

Başkasının Instagram Hesabı Kapattırılabilir Mi? 2019 (Detaylı Anlatım)

Instagram, yoğun kitlesini kaybetmemek adına sürekli önlemler almaktadır. Bu önlemler kapsamında düzenli olarak güncellenen yeni özellikler gelmektedir. Bu özelliklerin temel amacı, kullanıcıların üst düzey güvenlik ve konforunu sağlamak. Son zamanlarda oldukça gündemde olan konu Instagram hesap kapattırma.

Bazı durumlar insanların güvenliğini ihlal etmektedir. Bu durumda insanların aklındaki tek soru, bu hesabı kapattırabilir miyim? Cevabı ise zor olsa da imkanı var. Başka birinin Instagram hesabını kapattırmak o kadar kolay değildir. Düşük bir ihtimaldir. Yine de böyle bir durumda neler yapmanız gerektiğini bilmeniz faydalı olacaktır. Bu yazıda Instagram hesap kapattırma konusunda detaylı olarak bilgi vereceğiz. Öncelikle genel bilgilerden bahsederek konuya giriş yapalım.

Instagram nedir?

Instagram, fotoğraf ve video paylaşım olanağı sağlayan takipçi odaklı bir sosyal medya uygulaması. İstediğiniz zaman hikaye ya da paylaşımlarınızı takipçilerinizle buluşturabilirsiniz. Kalabalık bir takipçi kitlesi olan uygulama, bazı önlemler almak durumundadır.

Düzenli olarak hesapları incelese de bazen, gözden kaçan durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, sizin bu sıkıntılı hesapları şikayet etmeniz oldukça önemlidir. Instagram, bu şikayet üzerine ilk olarak o hesabı incelemeye alacaktır. Sorun olması durumunda hesap ceza alır ya da kullanıma kapatılır. Instagram hakkında genel bilgiler edindiğinize göre, hangi durumlarda şikayet edebileceğiniz konusuna geçiş yapabiliriz.

Instagram hesabını hangi durumlarda şikayet edebiliriz?

Bu yazıyı okurken aklınızdan şu cümleler geçebilir. X kişisinden hoşlanmıyorum, hesabını kapattırsam iyi olacak. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, bu düşünceyi bir kenara bırakın. Instagram, sadece belli ihlal durumlarında şikayetlerinizi ciddiye almaktadır. Onun dışında karşı taraftaki hesabın kapatılması imkansız gibi bir şey.

Boşuna uğraşmamanız adına, hangi durumlarda Instagram hesabı kapatılır sorusuna cevap vereceğiz. Sadece belli maddelerin ihlali olduğunda, şikayetleriniz ciddiye alınacak ve incelenecektir. Bunun için gerekli maddeler:

 • Karşı tarafın size kötü içeriğe sahip mesajlar göndermesi şikayet edebilir. Bu kötü içerikler uygun olmayan fotoğraflar ya da kişinin size hakaret etmesi, kötü söz söylemesi olabilir. Böyle bir durumda o kişinin hesabını kapattırmak için şikayet etme hakkına sahipsiniz. Şikayetiniz ciddiye alınıp, incelenecektir. Ve uygun bulunması halinde gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.
 • Kişi, hikayelerde uygun olmayan içerikler paylaşmışsa şikayetleriniz incelemeye alınır. Bu içerikler her türlü rahatsız edici, uygunsuz paylaşımlar olabilir.
 • Çevreyi rahatsız eden, küfür, hakaret ve buna benzer rahatsız edici yorumlarda bulunmak.
 • Sizin adınıza fake (sahte) bir hesap açıldığında şikayet edebilirsiniz.
 • Sizin adınıza hesap açılmış ya da başka bir isimle diyelim. Bu hesapta size ait fotoğraflar kullanılıyor. Bu hesabı şikayet ettiğinizde, Instagram uygulaması bunu incelemeye alacaktır. Gerekirse böyle durumlarda hem şikayet hem de Instagram müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.
 • Sosyal medya uygulamalarında toplum kurallarına uygun olması önemlidir. Karşıdaki kişinin paylaşımları, topluluk kurallarına uygun değilse şikayet edebilirsiniz.
 • Karşıdaki kişi, sizi açık açık taciz ediyorsa şikayetiniz incelemeye alınır. Ve gerektiğinde uygun yaptırımlar uygulanır.

Görüldüğü üzere, yukarıda bahsettiğimiz maddeler Instagram için önemlidir. Kişilerin güvenliğini ihlal ettiği için incelemeye alınır. Sizin haklı olduğunuza karar verildiğinde, karşıdaki kişinin hesabı kapatılır. Süreç bu şekildedir. Birden fazla kişinin şikayeti, daha fazla etki yaratır. Yazının devamında bunun hakkında ve nasıl şikayet edebileceğiniz hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz.

 

Instagram hesap kapattırma işlemi nasıl yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz maddelere uygun bir durum var. Bu hesabı şikayet etmek ve Instagram hesap kapattırma istiyorsunuz. Bu kısımda nasıl şikayet edebileceğinizi aşama aşama anlatacağız.

 

2014 senesi itibariyle Instagram, güvenlik amacıyla hesapları şikayet edebilme butonu getirdi. Yani uygulama içinden kolay bir şekilde, şikayet yapabiliyorsunuz. Bizim bahsedeceğimiz 2 yöntem var. Birinci yöntem uygulama içerisinden yapılan şikayet etme. Ancak söylemeliyiz ki bu yöntem çok etkili değil ve incelemek uzun zaman alıyor. Bunun için ikinci bir yönteme daha değinme ihtiyacı hissettik.

 

1.yöntem

Bu yöntem çok uzun süre sonra incelemeye alınmaktadır. Ve oldukça etkisizdir. Yine de bilmeniz adına bahsedeceğiz.

 

Instagram’da bir hesabı şikayet etmek için adımlar:

 • Instagram mobil uygulamasına, bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 • Bu kısımda hem hesabın kendisini hem de herhangi bir paylaşımı şikayet etme hakkına sahipsiniz. Bunun için hesabın ya da gönderinin üzerindeki alt alta üç nokta simgesine tıklayın. (Bu simge Android cihazlar için alt altadır. iPhone için ise aynı yerde yan yana üç çizgi simgesi bulunmaktadır. Oraya tıklayın.)

baskasinin instagram hesabi kapattirilabilir mi 2019 detayli anlatim

 

 • Açılan ekranda ilk sırada ‘’şikayet et’’ seçeneği çıkmaktadır. Bu seçeneğe tıklayın. Neyden dolayı şikayetçi olduğunuzu belirtin. Bu işlemi tamamladıktan sonra, şikayet ettiğiniz içerik ya da hesap uygulamaya bildirildi. Ancak uzun süre sonra incelenecek ve bundan herhangi bir sonuç alamayacaksınız. Yine de deneyebilirsiniz.

 

2.yöntem

Oldukça etkili ve kısa sürede sonuca ulaştıran bir yöntem. Bu yöntemi daha iyi anlamanız adına belli gruplara ayırdık. Bu şekilde hangi alanda sorun yaşıyorsanız, o alanda vereceğimiz linke tıklarsanız işleminizi halletmiş olursunuz. Yani sorunları farklı yerlerden çözmek için, kategoriler şeklinde bahsedeceğiz. Bu işlemleri masa üstünden yaparsanız, daha rahat halledersiniz.

Zorbalık ve rahatsız edici taciz durumlarını şikayet etmek

Birisi sürekli zorbalık ya da taciz edici paylaşımlar yapıyorsa bu bölüm doğru yer. Bunu detaylandıralım.

-Karşıdaki hesap sürekli istemediğiniz paylaşımlar yapıyor.

-Sürekli sizi rahatsız edici mesajlar gönderiyor.

-Paylaşımlarınızı sürekli beğenip, üst üste rahatsız edici yorumlar yapıyor.

 

Bunların hepsi, zorbalık ve taciz kategorisi altında gruplandırılabilir. Bunlardan herhangi birini yaşadığınızda, masa üstü üzerinden aşağıdaki linke giriş yapın. Sonrasında sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurmaya özen gösterin.

https://help.instagram.com/contact/584460464982589

baskasinin instagram hesabi kapattirilabilir mi 2019 detayli anlatim

Bu linke tıkladığınızda karşınıza bu ekran çıkacak. Buradaki maddeler siz işaretleme yaptıkça çıkacak. Biz örnek olarak görünen kutucukları işaretledik. Siz hangi durumda sorun yaşıyorsanız, başındaki kutucuğu işaretleyerek devam etmeniz yeterli.

baskasinin instagram hesabi kapattirilabilir mi 2019 detayli anlatim

Bizim yaptığımız işaretlemeler sonucu, bu sonuca ulaşmaktadır. Tüm bilgileri doldurup, gönder dediğinizde işlem tamamlanacaktır. Yukarıda da dediğimiz gibi bu çıkan sorular, sizin işaretlemelerinize göre değişecektir.

Hesabınız başkası tarafından çalındı, fake hesap, fotoğraflarınızı kullanma şikayeti

Hesabınız biri tarafından çalındı. Bu kişi sizin adınıza paylaşımlar yapıyor. Ya da fotoğraflarınız alınarak başka hesaplarda paylaşıldı. Bu gibi durumlarda, aşağıda vereceğimiz linke tıklayın ve istenen adımları gerçekleştirin. Çok hızlı bir şekilde spnu alabileceksiniz. Ve Instagram bu noktada size gerekli yardımı yapacaktır. Bu şekilde Instagram hesap kapattırma süreci hızlanacaktır.

Aşağıdaki linke tıkladığınızda karşınıza bu ekran çıkacak. Aynı şekilde çıkan sorular, sizin yaptığınız işaretlemelere göre şekil alacak. Sizden istenenler açıkça yazmaktadır. Ne isteniyorsa o bilgileri doldurup, en son gönder demeniz yeterli olacak. (Bu fotoğraftakiler örnektir.)

baskasinin instagram hesabi kapattirilabilir mi 2019 detayli anlatim

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

 

https://help.instagram.com/contact/636276399721841

Diğer sorunlardan kaynaklı olan hesapları şikayet etmek

Yukarıda iki şikayet türünden bahsettik. Onlar daha hassas konular olduğu için ayrı kategorilendirildi. O işlemleri uygulamanız durumunda hızlı bir şekilde işleminiz sonuçlanmaktadır ve gerekenler yapılmaktadır.

Bu kategori ise, diğer tüm sorunları kapsamaktadır. Sahte hesap oluşturma ya da taciz dışında, yaşadığınız tüm sorunları buradan bildirebilirsiniz. Instagram incelemeye alacak ve kısa sürede sonuç verecektir. Bu uyarı işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki linke tıklayarak, istenen bilgileri verin. (Bu fotoğraftakiler örnektir.)

https://help.instagram.com/contact/383679321740945

baskasinin instagram hesabi kapattirilabilir mi 2019 detayli anlatim

Yukarıdaki linke tıkladığınızda resimdeki ekran açılacak. Burada sizden istenen bilgileri, açık bir şekilde doldurduğunuzda, şikayet iletilmiş olacaktır. Diğerlerinde olduğu gibi bunda da istenecek bilgiler, sizin işaretlediğiniz maddelere göre açılacaktır. (Bu fotoğraftakiler örnektir.)

Sonuç

Bu yazıda, sorun yaşadığınız bir Instagram hesap kapattırma için neler yapılması gerektiğini öğrendiniz. Bu şekilde hem etkili hem de daha az etkili yoldan şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Karşı hesap ne kadar çok şikayet alırsa, ceza alma olanağı o kadar çok artacaktır. Unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. ismihan
  ismihan

  Yoğun spam ve engel atılırsa kapatılır özellikle twitter ve instagramda bir çok kez karşılaştık.

 2. Hakan Yalçın
  Hakan Yalçın

  Benim hesabım 2 kez kapatıldı ve 1 er hafta sonra tekrar açıldı. Kural dışı paylaşımlarda affetmiyorlar direk ban 😀

  • Hazal
   Hazal

   Benimki kurallarımızı ihlal ettiğin in kapatılmıştır dedi küfür etmiştim bir kaç kez bana sataşanlara ve birden kapandı hiç uyarı bile vermediler acaba itiraz etsem açılırmı :(((