Facebook Telefon Numarası Nasıl Bulunur?

Facebook ilk kullanıma çıktığı zaman sadece e-mail ile kayıt olma seçeneği vardı. Fakat zaman içinde Facebook telefon numarası ile de kullanıcıların kayıt olmasına imkan sağladı. Bu imkan biraz daha geliştirildi ve günümüzde insanların çok büyük bir kısmı hesaplarına telefon numaraları ile giriş yapar hale geldi.

Facebook Telefon Numarası Kullanımı Hakkında

Facebook kullanıcıları, kayıt olurken kullandıkları mail adreslerini kimi zaman unutabiliyor ya da kaybedebiliyor. Bunun temel nedeni ise bu hususa gerekli özenin gösterilmemesi ve kayıt işlemlerinin hızlı bir şekilde geçilme isteğidir. Fakat söz konusu durum bir noktadan sonra kullanıcılar için çok ciddi sıkıntı olabiliyor.

Hem yukarıda yer alan nedenden dolayı hem de güvenlik sebebi ile Facebook, telefon numaraları ile kayıt olma seçeneği getirdi. Ayrıca daha önceden mail ile kayıt olan kişiler de kendi hesaplarına istemeleri halinde telefon numaralarını ekleyebiliyor. Dolayısıyla da bu özelliği sadece yen hesap açanlar değil, isteyen herkes rahatlıkla kullanabilir.

Facebook tarafından getirilen bu özelliğin bir başka nedeni ise kullanıcıların hesaplarını daha fazla kullanmasıyla ilgilidir. Telefon numarasının burada kayıtlı olması, kullanıcıların arkadaşlarına daha rahat bir şekilde ulaşmasına imkan vermektedir. Bu da insanların Facebook’ta daha fazla zaman geçirmesini sağlamaktadır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Facebook Nasıl Kapatılır? 

Facebook Telefon Numarası Üzerinden İsim Arama

Facebook kullanıcıları, arkadaşlarını aramak için “arama” bölümünü kullanıyorlar. Bu bölüme yazılacak olan kullanıcı adıyla arama yapıldığında sonuca hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. Hatta bazen o isimde farklı kullanıcı hesapları var ise bunların tamamına ulaşılıyor.

Facebook telefon numarası üzerinden de arama yapmaya imkan veriyor. Yakın zamanda kullanıma sunulan bu özellik sayesinde insanlar, arkadaşlarının telefon numaralarını arama bölümüne yazarak arama yapabiliyor. Diğer arama yönteminden herhangi bir farkı yoktur.

Söz konusu özelliğin sağladığı bir takım kolaylıklar vardır ve bunların başında kullanıcı adının bilinmesine ihtiyaç duyulmuyor. Bilindiği gibi bazı kişiler kullanıcı isimlerinde farklı bir karakter kullanıyor ya da harfin birisini yazmıyor. Böylece arama kısmından bulunması neredeyse imkansız hale geliyor. Fakat telefon numarası ile yapılan aramada böyle bir durum söz konusu değildir ve eğer aranan numara sisteme kayıtlı ise kısa sürede bulunuyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Facebook Sayfa Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook Hesabına Sonradan Telefon Numarası Ekleme

Facebook telefon numarası eklemek için izlenmesi gereken basit adımlar vardır. İnternet kullanabilen kişiler, aşağıda anlatılacak olan adımları çok rahat bir şekilde eksiksiz olarak yapacaktır ve böylece sisteme telefon numaralarını ekleyeceklerdir. Söz konusu adımlar şu şekildedir:

 • Facebook hesabına girdikten sonra sağ üst köşede yer alan ve aşağıya doğru bakan ok simgesine tıklanmalıdır.
 • Ok simgesine tıklayınca açılan bölümdeki ayarlar kısmına giriş yapılmalıdır.
 • Ayarlar bölümü içerisinde sağ tarafta farklı menüler olduğu görülecektir. Bu menülerden “mobil” olana tıklanmalı ve buraya geçiş yapılmalıdır.
 • Bu bölümde “Telefon ekle” şeklinde bir seçenek olduğu görülecektir ve buna basılarak telefon numarası hesaba eklenebilir.

Yukarıda yer alan adımlar izlendiğinde telefon numarası eklenebileceği gibi yine aynı adımlar izlenerek ekli olan telefon numaraları Facebook’tan kaldırılabilir. Dolayısıyla da telefon numarası eklemekten daha sonra pişman olan kişiler, yaptıkları işlemleri geri alabilirler.

Facebook Senkronizasyonu

Akıllı telefonların kullanılmaya başlamasıyla birlikte farklı siteler gibi Facebook da bir uygulama ile burada yer aldı. Bu noktadan sonra cep telefonlarında uygulama olarak kullanılmaya başlanan Facebook, bu alana daha fazla önem verdir. Facebook telefon numarası özellikleri de yine akıllı telefonların çok fazla kullanılmasından sonra gerçekleşti.

Akıllı telefon kullanıcıların hemen hepsinin duyduğu ya da gördüğü senkronizasyon kelimesi, Facebook için de kullanılmaktadır. Bu kelime en basit ifade ile birleştirme ya da eşitleme olarak tanımlanabilir. Akıllı telefonlarda yapılan bu işlem ile Facebook, kullanıcılarının rehberine erişmekte ve Facebook’ta arkadaş olanları buradan eşleştirmektedir. Arkadaş olmayanları ise yine rehberdeki telefon numarasına bağlı olarak tespit etmekte ve arkadaş önerisi olarak bunu kullanıcılara sunmaktadır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?
Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, sosyal medya platformları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Facebook da bu platformlardan biri olup, ...

Facebook Nasıl Dondurulur?
Facebook Nasıl Dondurulur?

Bir sosyal medya devi olan Facebook, pek çok kişi için önemli bir iletişim ve etkileşim aracıdır. Ancak bazen, çeşitli nedenlerle, kullanıcılar hesapl...

Bu özellik bazen olumlu sonuçlar verse de bazen istenmeyen durumlara neden olmakta ve bundan dolayı da kullanıcılar tarafından yapılan işlem geri alınmaya çalışılmaktadır. Facebook’un telefon numaraları üzerinden yaptığı işlemler ve sağladığı kolaylıklar, senkronize ile çok daha etkili olmaktadır. Buna onay veren kullanıcılar, geri alma işleminde zorluk yaşayabiliyorlar bundan dolayı da kişilerin iyice düşündükten sonra buna onay vermeleri gerekiyor.

Facebook telefon numarası nasıl bulunur konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğenisi satın alma ve Facebook 5 yıldız değerlendirme satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook telefon numarası neden bulunamıyor olabilir?

Facebook telefon numarasını bulamama nedenleri arasında hesap ayarlarında eksiklikler, gizlilik ayarları veya numaranın eklenmemiş olması bulunabilir. Ayrıca, bazı kullanıcılar numaralarını gizli tutmayı tercih edebilirler.

Facebook telefon numarası bulma güvenli mi?

Facebook telefon numarası bulma işlemi, kullanıcının gizlilik ayarlarına ve paylaşım tercihlerine bağlıdır. Eğer bir kullanıcı telefon numarasını gizli tutmuşsa, başkaları tarafından bulunması zor olabilir.

Başka birinin telefon numarasını Facebook’ta nasıl bulabilirim?

Facebook üzerinden başka birinin telefon numarasını bulmak, kullanıcının gizlilik ayarlarına bağlıdır. Genel olarak, Facebook’ta başka birinin telefon numarasını bulmak zor veya mümkün olmayabilir.

Utku Alkan

Yazılar: 11

Merhaba, ben Utku! 6 senedir sosyal medya uzmanlığı yapmaktayım ve sosyal medyayla ilgili tüm yenilik ve gelişmeleri Takipcisatinal.org blog sayfasında sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum!

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Telefon Numarası Nasıl Bulunur? Hakkında 3 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Canan İNCELİ
  Canan İNCELİ

  Uygulama değişti artık isteyen telefon numarasını herkese gizleyebiliyor. önceden telefon numaralarından isim çıkıyordu artık görünmüyor

 2. Serkan ÇELİK
  Serkan ÇELİK

  Mobil senkrasyonunda sorun yaşıyordum. Yardım kısmından yazınca geri dönüş yapıyorlar. Aslında numaranın görünmesi de sakıncalı bence. Neyse kimsenin bilmediği numarayı yazıp kurtuluruz.

 3. Emine
  Emine

  Facebook da kayıtlı birinin telefon numarasını bulabilir miyiz