Bilgisayardan Instagram Mesajlarına Nasıl Bakılır?

Bilgisayardan Instagram Mesajlarına Nasıl Bakılır?

Sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmıştır. Fakat bilgisayardan Instagram uygulamasına bakmak için farklı yollar vardır ve kullanıcılar bu yollar sayesinde bilgisayarlarından mesajlarına dahi rahatlıkla bakabilir.

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Mobil cihazlar için üretilen uygulamalardan bir tanesi olan Instagram, insanların fazlaca zaman geçirdiği bir sosyal mecra olarak dikkat çekiyor. Burayı kullanan insanlar resim ve video gibi paylaşımlarda bulunabileceği gibi farklı paylaşımlara yorum ve beğeni yapabilirler. Özellikle ünlü kişilerin de burayı aktif olarak kullanması, insanların buraya olan ilgisini arttırmaktadır.

Instagram üzerinden mesajlaşmak da mümkündür ve bazı kullanıcılar bu bölümü etkin olarak kullanmaktadırlar. DM adı verilen bu bölümde bir takım özellikler de mevcuttur. Atılan mesajların okunması ve karşıdaki kullanıcının uygulamaya son giriş zamanı bu bölümden görülebiliyor.

Bilgisayardan Instagram Kullanılabilir Mi?

Mobil cihazlar için geliştirilen bu uygulamayı insanlar çok fazla seviyorlar ve bundan dolayı da bazı kullanıcılar bilgisayardan Instagram kullanıp kullanamayacaklarını soruyorlar. Bu sorunun cevabı evettir fakat bunun için farklı yöntemlerin uygulanması gerekir.

Instagram uygulamasına, bilgisayarlarda yer alan internet tarayıcılar üzerinden de bağlanılabilir. Fakat bu bağlanma, sadece bir takım ayarlamalar ve küçük işlemleri yapabilmek içindir. Bu konuda oldukça katı olan şirket yetkilileri, mobil cihazlar haricinde bu uygulamanın aktif olarak kullanılmasına izin vermiyorlar. İleride bu konuda fikir değişikliğine giderek bilgisayardan da bu uygulamanın kullanılmasına izin vermesi bekleniliyor.

Bilgisayardan Instagram Kullanma Yöntemleri

Instagram’ı bilgisayarlardan kullanmak ve mesajlara bakmak mümkündür fakat bunun için internet tarayıcı haricinde farklı programların kullanılması gerekir. Yani direkt olarak böyle bir kullanım şimdilik mümkün değildir.

Bilgisayardan Instagram kullanarak mesajlarına bakmak isteyen kullanıcıların izleyeceği iki farklı yol vardır. Her ikisi de mesajların okunmasını mümkün hale getirmesine karşın aralarında önemli farklar vardır. Bakıldığında her iki yöntemin kendi içinde farklı avantajları ve farklı kolaylıkları mevcuttur. Kullanıcılar söz konusu farklara göre aşağıda anlatılacak olan yöntemlerden istediklerini tercih edebilir.

Windows 10 Üzerinden Instagram’a Bağlanmak

Bilindiği gibi bilgisayarlar farklı işletim sistemleri ile çalışır fakat dünya üzerinde yer alan bilgisayarlara bakıldığı zaman Windows’un çok daha fazla kullanıldığı anlaşılıyor. Dünya genelinde bu oranının farklı araştırma sonuçlarına göre %90’ın üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bilgisayardan Instagram mesajlarına bakmak isteyenlerin kullanması gereken yollardan bir tanesi de doğrudan Windows ile ilgilidir. Bilindiği gibi son yıllarda mobil cihazların kullanımı çok fazla yaygınlaştı. Dolayısıyla da bilgisayarlar biraz daha arka planda kalmaya başladı. Bunun temel nedeni ise akıllı telefonlarda kullanılan uygulamalardır.

Windows, uygulamalar nedeniyle geride kaldığını fark ettiğinden dolayı, çıkarmış olduğu son üründe buna farklı bir çözüm bulmayı denemiştir. Windows 10’da, akıllı telefonlarda yer alan market sisteminin benzeri vardır ve kullanıcılar söz konusu market üzerinden bir takım uygulamaları indirebilme fırsatı yakalamaktadır.

Windows 10 üzerinden Instagram kullanmak için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • Windows 10 yüklü olan bir bilgisayardan Microsoft Store’a giriş yapılmalıdır.
 • Eğer giriş yapma bilinmiyorsa, sağ alt köşede yer alan büyüteç sembolünden Microsoft Store aranmalı ve bulunduktan sonra üzerine basılmalıdır.
 • Bilgisayardan Instagram mesajlarına bakmak isteyen kullanıcıların bundan sonraki adımı ise bu market üzerinden arama yapmaktır.
 • Marketin sağ üst köşesinde yer alan arama bölümüne “Instagram” yazılmalı ve arama yapılmalıdır.
 • Bu arama sonucunda mutlaka bu uygulama bulunacaktır.
 • Son olarak ise uygulama indirilmeli ve kurulmalıdır.

Market üzerinden indirilen uygulama ile bilgisayardan Instagram kullanmak mümkün hale gelir. Fakat kullanıcıların burada bilmesi gereken en önemli husus, söz konusu uygulamanın Windows için yapılan sürümü olduğudur. Yani mobil cihazlarda yer alan uygulamanın birebir aynısını bu yöntemde kullanmak söz konusu değildir. Fakat her ne kadar farklı olsa da mesajlara bakmak dahil birçok işlem buradan rahatlıkla yapılabilir.

Emülatörler Üzerinden Instagram Kullanmak

Yukarıda anlatılan yöntemde kullanıcılar Intagram’ın Windows sürümü üzerinden mesajlarını okuyabiliyorlar. Burada anlatılacak yöntemde ise kullanıcılar, telefonlarda yer alan uygulamanın birebirini bilgisayarlarda kullanarak mesajlarına bakabilecekler. Bu bakımdan bu yöntem daha avantajlı gibi gözükse de ilk anlatılan yöntem çok daha kısadır. Bu yöntem ona göre biraz daha uzundur ve kullanıcılar istediklerini tercih edebilirler.

Emülatör de denilen programlar, bilgisayar üzerinde mobil cihaz açmayı olanaklı hale getiriyor. Yani bu programlar sayesinde telefonlar, birebir bilgisayardan açılmaktadır. Bilgisayardan Instagram açmak isteyen kullanıcılar, bu yol ile mesajlarına kısa sürede erişebilir. Emülatörleri kullanarak Instagram’a bağlanmak isteyen kullanıcıların aşağıda yer alan adımları izlemesi yeterlidir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Emülatör olarak bilinen meşhur programlardan bir tanesinin kendi sitesinden indirilerek kurulması.
 • Kurulan emülatöre giriş yapılması ve ilk olarak Google Play üzerinden hesap açılması.
 • Bu aşamadan sonra bir takım güncellemelerin otomatik olarak yapılmasını bekleme ve daha sonra Google Play üzerinden Instagram uygulamasını indirerek kurma.
 • Instagram üzerinden mesajlara bakma.

Yukarıda yer alan adımlar kullanıcılar tarafından özenli bir şekilde uygulanırsa, telefonlarda yer alan uygulamanın aynısı bilgisayarlarda da kullanılacaktır. Fakat emülatör seçimi yapılırken bu alanda bilinenlerden bir tanesinin tercih edilmesi ciddi bir avantaj oluşturacaktır.

Bilgisayardan Instagram’a Giriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bilgisayardan Instagram uygulamasına giriş için yukarıda farklı iki yol gösterildi ve bunları uygulaması son derece basittir. Ayrıca anlatılan bu uygulamalar güvenlik konusunda da kullanıcılara farklı bir sorun çıkarmaz. Bundan dolayı da kullanıcıların mümkün ise farklı bir yöntem üzerinden giriş yapmaya çalışmaması gerekiyor. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Yukarıda anlatılan ilk yöntemde uygulama marketten indirildiği için tamamen güvenlidir. İkinci yöntemde ise ya emülatörün kendi sitesinin tercih edilmesi ya da güvenli bir indirme sitesinin tercih edilmesi gerekir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

 

Günümüzde çok fazla kullanıcısı bulunan fotoğraf ve video paylaşımlarının yoğun olarak yapıldığı sosyal medya ağı olan Instagram sadece bahsi geçilen bu konulardan ibaret değildir. Instagram üzerinden arkadaşlarımızla da mesajlaşabiliyor ve görüp beğendiğimiz gönderileri arkadaşlarımıza mesaj olarak gönderebilmekteyiz. Yani diğer hızlı iletişim araçları olan uygulamalarda olduğu gibi mesajlaşma sistemi Instagram üzerinde de sürdürülebilmektedir. Öyle ki özellikle ünlü kişilere ya da örneğin Youtube mecrası ile ünlenmiş olan Youtuber’lar, influencerlar, blogger ya da vloggerlar gibi ünlenmiş insanlara Instagram üzerinden mesaj atılabilmektedir ve bu şahıslara ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Bu anlamda Instagram mesajları kullanıcıların çok yoğun bir şekilde odaklandığı bir alan olmaktadır. Bununla birlikte çoğu zaman da belli başlı konularda sorular getirmektedir. Bu açıdan direkt mesaj yöntemi olarak kullandığımız mesajlaşma sisteminde mesajlar sadece mobil cihazlar üzerinden mi görüntülenebilmektedir yoksa bilgisayarlar üzerinden de okuyabilir miyiz en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Şimdi bu soruyu sizler için cevaplandıracağız.

Instagram Mesajlarını Bilgisayar Üzerinden Okuma

Instagram üzerinden Instagram mesajları mobil cihazda olduğu gibi basitçe okuyabilmek pek mümkün değildir. Kısacası telefonlarınızdan girmiş olduğunuz zaman sağa kaydırarak mesajlar bölümüne girmek mümkün değildir. Peki, bu durumda neler yapmamız gerekiyor, Instagram mesajları bilgisayar üzerinden okunabilmesi için ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor bunları inceleyeceğiz. Belirtilmesi gerekir ki Instagram mesajları okuyabilmek için öncelikle bilgisayarımıza bazı programlar yüklememiz gerekecektir. Belli başlı alternatif programları bu anlamda bizlere yardımcı olacaktır bu adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Bilgisayarda Instagram Mesajları Açma Yöntemleri

Belli başlı android uygulamalarını mobil cihaz yerine bilgisayarlardan kullanabilmek adına pek çok emülatör programları mevcuttur. Sözü edilecek olan emülatör programları nedeniyle bilgisayarlarınızı bu mobil cihazlarda kullanılan app ve oyunları yürütebileceğiniz bir alana dönüştürebilmek mümkündür. Bu şekilde aslında mobil cihazlarınızda yer alan bütün android oyunlar ve appleri mobil cihaz üzerinden kullanıyor gibi bilgisayarlarınızdan kullanabilmek mümkündür. Bu yöntemlerden bir tanesi Bluestack uygulamasıdır. Bu emülator programını yükleyerek bilgisayar üzerinden Instagram mesajları okuyabilmek mümkün olabilmektedir.  Bluestack uygulamasını indirmek için yükleme yapıldıktan daha sonra bahsi geçen bu yazılımın yüklemesi yapılacaktır. Bunun üzerine birkaç dakika geçtikten daha sonra bluestack programı kendisini yapılandıracaktır. Bu yapılandırma gerçekleştirdikten hemen sonra karşınıza bir ekran gelecek ve Hoş geldiniz yazısıyla karşılaşacaksınız. Bu ekran karşınıza geldiği zaman OK seçeneğine basarak geçmeniz gerekmektedir.

Programı kurduktan sonra Google sizlerden kimlik bilgilerinizin gerçekliği için doğrulama isteyecektir. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra tıpkı android cihazlarınızda olduğu gibi Google’ın play store mağazasına girerek aynı mobil cihazlardaki gibi yöntemleri izleyerek Instagram uygulamasının yüklemesi yapılmalıdır ve bu sayede bilgisayar üzerinden Instagram’a erişme seçeneği gerçekleşecektir. Instagram mesajları bilgisayar üzerinden okuyabilmemiz için gerçekleştireceğimiz adımlar arasında en yaygın olanı bluestack programını kullanmaktır. Bunun dışında da belli başlı bazı emulator programları yayınlansa da aralarında en başarılı olanı Bluestacks programıdır. Kısacası doğal yollardan bilgisayar üzerinden Instagram mesajları okumak mümkün değildir, Instagram’ın web sürümü çok geliştirilmiş değildir ancak bahsettiğimiz gibi belli programlar ile Instagram mesajları erişimi gerçekleşecektir. Son yapılan yeniliklerden birisi de Windows 10 üzerinde Instagram’ı kullanabilmektir. Windows 10 cihazınızda sol alt kısımda bulunan uygulamalar yerinde Instagram appini araştırıp bu uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Bunun üzerine Instagram uygulamasına bilgisayar üzerinden erişebileceksiniz ancak ne yazık ki bu da bizlere Instagram mesajları erişimi sağlamamaktadır. Dolayısıyla şuan için Instagram mesajları erişimi yalnızca Bluestacks programı üzerinden olmaktadır.

Dikkat!

Instagram mesajlarını okuma ve diğer birçok özelliği yapabilmenize imkan veren birçok program ve uygulama bulunmaktadır. Fakat bu uygulamalara son derece dikkat etmelisiniz. Kullanıcı bilgilerinizi verdiğiniz bu uygulamalar kişisel bilgilerinizin güvenliğini tehdit edebilir. Bu nedenle öncelikle güvenliğinizi göz önünde bulundurarak bu programlardan uzak durmanız tavsiye edilir.

Instagram mesajları bilgisayardan okunabilir mi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram mesajları bilgisayardan okunabilir mi konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

 1. Melis Nur
  Melis Nur

  Instagram mobil tabanlı bir yazılım pcden kullanıp napıcaksınız ya saçma sapan bir şeyler çıkıyor ortaya