Facebook Arkadaş Gizleme Ayarları Nasıl Yapılır? Güncel Resimli Anlatım

Facebook Arkadaş Gizleme Ayarları Nasıl Yapılır? Güncel Resimli Anlatım

Facebook, hem mesajlaşma hem de arkadaşlarınızı bulmanıza yardımcı olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bir çok takipçiye sahip bu uygulama, kullanıcı memnuniyetini ön plana alarak, bazı etik ilkelere çok dikkat ediyor. Bunlardan bir tanesi de gizlilik ilkesi. sizin istemediğiniz şeylerin bir çoğunu, kendi seçiminize göre belirleyebiliyorsunuz. Gizlilik kapsamındaki önemli alanlardan bir tanesi de Facebook arkadaş gizleme durumu.

Facebook arkadaş gizleme ne demek? Facebook arkadaş gizleme için yapılması gereken ayarlar nelerdir? Yazımızda tüm merak ettiklerinize, cevap bulacağız. Sonuna kadar okuduğunuzda bu ayarların nasıl yapıldığını öğrenmiş olacaksınız. Öyleyse başlayalım.

Facebook arkadaş gizleme ne demek?

Facebook arkadaş gizleme, sizin istemediğiniz kişilerin mevcut arkadaşlarınızı görmesini engelleyen bir özelliktir. Bu işlem birkaç adımda yapılabilmektedir. Facebook hesabını ilk açtığınızda, arkadaşlarınız otomatik bir şekilde herkese açık olur. Bunu hem gizliliğinizi korumak için hem de hesabı daha güvenli kullanmak adına istemeyebilirsiniz. Bu durumda Facebook arkadaşlarını gizleyerek, istediğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook arkadaş gizlemenin ne demek olduğunu öğrendik. Teorik bilgileri aldığımıza göre bu ayarları nasıl uygulamamız gerektiğini öğrenelim.

Facebook arkadaşlarını gizlemek için neler yapmalıyım?

Facebook arkadaşlarınızı iki yerden gizlemeniz mümkün. Hem bilgisayar üzerinden nasıl gizleme işlemi yapılır ona değineceğiz. Hem de Facebook mobil uygulama üzerinden arkadaşların nasıl gizleneceğini öğreneceğiz.

Facebook arkadaşlarını gizleme nasıl yapılır (bilgisayar üzerinden)

facebook arkadas gizleme ayarlari nasil yapilir guncel resimli anlatim

 • Bilgisayar üzerinden arkadaş gizleme işlemi yapmak için, ilk olarak Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınıza girdiğinizde, ekranın sağ üst kısmında ok şeklinde bir simge yer almaktadır. Bu simgeye tıklayın. Simge içerisinde hesabınıza ait neredeyse bir çok yer bulunmaktadır. Aşağılarda yer alan ‘’ayarlar’’ bölümüne tıklayarak işleme devam edin.

facebook arkadas gizleme ayarlari nasil yapilir guncel resimli anlatim

 • Ayarlar seçeneğine tıkladığınızda, ekranın sol tarafında hesabınıza ait tüm ayarlar bulunmaktadır. Bizi alakadar eden ise ‘’gizlilik ayarları’’ kısmı. Gizlilik seçeneğine tıklayın.

 

facebook arkadas gizleme ayarlari nasil yapilir guncel resimli anlatim

 • Buraya tıkladığınızda, hesabın gizliliğini ilgilendiren tüm ayarlar burada toplanmıştır. İstediğiniz ayarda düzenleme yapmanız mümkün. Bizim için arkadaş listeni kimler görebilir bölümü önemli. Bu bölümde hemen sağ tarafta yer alan düzenleme bölümüne tıklayın. Burada hedef kitlenizi belirlemek için farklı seçenekler bulunmaktadır.

 

Herkese açık demeniz durumunda, Facebook arkadaşlarınızı herkes görecektir. Arkadaşlar demeniz durumunda ise bu kişileri, arkadaşlarınızın hepsi görecektir. Özel bölümü ise bu kısmı kimlerin görmesini istediğinizi belirleyebilmeniz için. Facebook arkadaşlarınızı, özel bir ismin görmesini istiyorsanız burayı seçmeniz gerekir. Ve en önemlisi arkadaşları gizlemek! Arkadaş listenizi herkesten gizlemek için sadece ben demeniz gerekir. Bu durumda profilinizde gezinseler bile kimse, mevcut arkadaşlarınızı göremez. Sadece ortak arkadaşlarınızı bilirler.

 

İşlem bu kadar! Facebook üzerinden arkadaş listenizin gizlilik ayarlarını nasıl yapacağınızı öğrendiniz. Bu işlemi istediğiniz zaman değiştirip, hedef kitleyi başka bir alan yapabilirsiniz. Bunun için aynı adımları uygulamanız yeterli.

 

Facebook arkadaşlarını gizleme nasıl yapılır (mobil uygulama üzerinden)

Yukarıda web site ya da bilgisayar üzerinden nasıl düzenleme yapabileceğinizi öğrendiniz. Aynı şekilde mobil uygulama üzerinden de bu ayarları düzenleyebiliyoruz. Bunun için yapılması gerekenler adım adım:

 • Öncelikli olarak Facebook mobil üzerinden hesabınıza giriş yapın.

facebook arkadas gizleme ayarlari nasil yapilir guncel resimli anlatim

 • Ana ekranın sağ tarafında yer alan üç çizgi simgesine tıklayın. Burada hesabınızla alakalı tüm bilgiler yer alıyor. Resimde gördüğünüz gibi, bir sonraki adım diğerinin yanında gösterilmiştir. Ayarlar bölümüne gelin. Oradan hesap ayarları diyerek işleme devam edin.

facebook arkadas gizleme ayarlari nasil yapilir guncel resimli anlatim

 • Hesap ayarları içerisinde bizim için önemli olan kısım gizlilik bilgilerinin olduğu alan. Gizlilik bölümüne tıklayın. Bu kısımda hesabınızda yapmanız gereken tüm gizlilik ayarları bulunmaktadır. Bunları kendi isteğinize göre, kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

facebook arkadas gizleme ayarlari nasil yapilir guncel resimli anlatim

 • Çıkan ekranda arkadaş listeni kimler görebilir alanı bulunmaktadır. Buradan listenizi kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz.

Herkese açık demeniz durumunda, arkadaş listeniz herkes tarafından görüntülenecektir. Arkadaşlar derseniz de, bu liste tüm arkadaşlarınız tarafından görüntülenir. Özel şeklinde yer alan bölüm ise, kimin görmesini istiyorsanız isim olarak o kişiyi seçmenize yardımcı olur. Böylece arkadaş listenizi sadece özel olarak seçtiğiniz kişi görür. Bizim ise istediğimiz, Facebook arkadaş gizleme yapma. Bu durumda bu kısımda sadece ben seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Bu ayarı yaptığınızda, arkadaş listenizi sizin dışınızda hiç kimse görmez. Sadece ortak arkadaşlarınız görüntülenir. Bu yöntemi adım adım uygulayarak, ayarlarda her zaman değişiklik yapıp hedef kitleyi değiştirebilirsiniz.

Sonuç

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Bu yazıda Facebook arkadaş listemizi diğer kişilerden nasıl gizleyeceğimizi öğrendik. İşin hem teorik boyutu hem de uygulama boyutu hakkında bilgi sahibiyiz.

Görüşmek üzere.

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

4 yorum

 1. Samet
  Samet

  Herkes gizlesin sonra sevgilinizi en yakın arkadaşınızla görme sendromlarına yakalanmayın bence şiddetle öneririimm

 2. Seren Ulu
  Seren Ulu

  Arkadaşlarınızı gizleyin sonra çalarlar valla 🙂 bazı sapıklardan gizleyin arkadaşlar cidden herkesin bunu bilmesi ve yaygınlaşması lazım.

 3. Serra Kala
  Serra Kala

  Facebook ülkemizde düşüşte bu gidişle sadece +35 yaş üstüne hitap edecek gibi görünüyor.

 4. Meliha Faraş
  Meliha Faraş

  Arkadaş değilde bana facebooku tamamen gizleyecek bir formül lazım ya 🙂