Facebook Bilinmeyen Özellikler Nelerdir?

Facebook Bilinmeyen Özellikler Nelerdir?

Günümüzde hemen hemen her bireyin bir Facebook hesabı mutlaka vardır. Geçmişe doğru baktığımız zaman insanların ne kadar monoton ve birbirinden bir haber yaşadığını anlamış oluyoruz. Çocukluk arkadaşlarımızı, mahalle arkadaşlarımızı ilkokul, lise ve üniversite arkadaşlarımızı unutup bir daha göremeyecek olmamız oldukça üzücü bir durum. Tabi eski zamanlarda yaşayan kişiler şu zaman diliminde yaşayan insanlara nazaran daha kötü durumdadırlar. İşte sosyalleşme konusunda çığır açan uygulamalar bizlerin hayatını daha renkli ve daha kolay bir hale getirmektedir. Fakat bu uygulamayı aktif olarak kullanan kişilerin karşılaştığı birtakım sıkıntılara çözüm olacak ve bilinmeyenleri ortaya çıkaracak birkaç özellik bulunmakta. Facebook bilinmeyen özellikler sayesinde bir takım sıkıntılardan da kurtulmuş olacaksınız. Bu özellikleri sizler için teker teker açıklayarak, bu küçük detaylar sayesinde bir sürü sıkıntı ve sorundan tamamen kurtulur vaziyette olacak ve aynı süre içerisinde sizlere kolaylık sağlanacaktır. Gizlilik noktasında özellikle işinize yarayacak Facebook bilinmeyen özellikler nelerdir sizlere açıklayalım:

1-) Görüldü Kısmını Kaldırma:

Facebook bilinmeyen özellikler arasında başlıca olandan başlayalım. Aynı şekilde WhatsApp uygulamasında da karşımıza çıkan ve oldukça canımızı sıkan görüldü sorunu, aktifti özelliğinden daha önemli gözükmektedir. Size mesaj atmasını istemediğiniz ve sizi takip eden kişilerden gelen mesajları, çok yoğun olduğunuzdan o esnada okuyamayacak durumda olduğunuzdan dolayı, yanlışlıkla mesajı açmış olmanız halinde sıkıntı yaşanacaktır. Ve size mesaj atan kişiler sizin o mesajı gördüğünüzü ve cevap vermediğinizi düşünerek yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermenize neden olacaktır. İşte bu sıkıntıdan sadece bilgisayar sayesinde kurtulabilirsiniz. Facebook’un unseen ismindeki Chrome uzantısını buradan ve ya IF de ve Firefox kullanılan crossrider chat undetected adlı uzantıyı buradan indirerek işinize yarayacak olanlardan birisini seçip kullandığınız zaman en azından bilgisayar başında iken bu sıkıntıyı gidermiş sayılacaksınız. Mobile için henüz bir çözüm üretilmemiştir. Ancak yukarıda belirttiğimiz şekilde kullanırsanız bu sıkıntı kesinlikle ortadan kalkacaktır.

2-) Facebook Uygulamasını Kullandığınız Zaman Zarfında Okunmamış Olan Tüm Mesajlarınızı Okuyun:

Bu uygulamayı senelerdir kullanıyorsunuz ve büyük bir ihtimalle size daha önceden atılmış ve okumayı unuttuğunuz birkaç mesajınız olabilir. Bu mesajları görmek oldukça kolay bir şekilde mümkün. Uygulama içerisinde tarayıcıdan mesajlar bölümüne geldiğiniz zaman diğerleri kısmına basarak Okunmamış olanlar kısmına geçip, daha önceden size atılmış olan bütün mesajları gerçekten görmeniz mümkün. Tümünü Okundu Olarak İşaretle olarak belirlediğiniz zaman çok eski olsalar bile o bölümden tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü bu mesajların üzerinden uzunca bir zaman geçtiği için hiç kimse sizin bu mesajları görüp görmediğinizi kontrol etme amacı gütmeyecektir. Ama siz bu konuda amacınıza ulaşmış olacaksınız.

3-) İlk Gönderinizi Ve Bütün Gönderilerinize Göz Atın:

Bu özellik için iki adet yöntem bulunmakta. Birinci olan yöntem yapmış olduğunuz hareketlerin dökümüne bakmak, ikinci olan ise bütün arşivinizde bulunanları facebook tarafından indirmektir. Birinci yöntem için yapmanız gereken ve izlemeniz gereken yol uygulama profiliniz üzerinden kapak kısmında bulunan fotonuzun sağ alt kısmında karşınıza çıkan hareketler dökümünü gör bölümüne bakmak ve karşınıza çıkan sayfada sağ tarafta bulunan yıl seçeneklerinden en eski zamanda olanına gitmek ve bu kısımdan sırasına göre bakmak olacaktır. Eğer çok uzun zamandır kullanıcı iseniz çok eskiye gittiğinizde karşınıza unuttuğunuz ve çok şaşıracağınız şeyler çıkabilir. Başka r yol ise diğerlerine göre daha kolay gözükmektedir. Fakat oldukça zaman almaktadır. İlk olarak ayarlar bölümünde karşınıza çıkan genel ayarlar kısmı en altta bulunan facebook verilerinin kopyasını indir bölümüne basıldıktan sonra orada bulunan arşivin bütününü hazır hale getirip indirmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda size çok saçma gelecek sürenin gereksiz paylaşımlarını görüp sıkıcı bir hal almasına neden olacaksınız.

4-) Mesaj bölümünde bulunan beş dakika önce aktifti tarzı detaydan kurtulmak:

Sizlerin belki de en fazla canını sıkan detay bu olsa gerek. Çünkü Messenger da olsun facebook olsun uygulamalara girdiğiniz vakit kişilerinize online olarak göründüğünüz için sizleri online olarak fazlasıyla sıkıntıya sokacak kişiler karşınıza çıkacaktır. Sizin herhangi bir şekilde karşınızdaki kişinin halinizden anlamayıp herhangi bir şekilde görüşmek istemeseniz bile ya da çok yorgunum gibi bahaneler üreteceğiniz bir kişiye karşı kesinlikle hiç bir bahaneniz kabul görülmeyecektir. Çünkü bu kişi size olur mu sen daha dört dakika önce buradaydın demesine neden olacaktır. Yani hiçbir bahaneniz olmayacak. Bu sorun için daha net bir şekilde bir çözüm de yok aslında. Ama toptan bir çözüm olacak bu tarz uygulamaları da telefonunuzdan kaldırdığınız da ve tarayıcı kısmınızdan facebook uygulamasına eriştiğiniz vakit bu sıkıntıdan da kurtulmuş olacaksınız. Bil hassa sizlere ekstra bir bilgi olarak bu tür uygulamaların telefonunuzdan kaldırıldığı anda bu tarz uygulamaların sizlerin telefonunuzu ne ölçüde kastığına kesinlikle şahit olacaksınız. Tabi bu sizin telefonunuzun hangi şekilde bir hafızaya sahip ve ne tür bir işletim sisteminin olduğu ile alakalıdır. Yani düşük modelli bir telefon kullanıyor iseniz ona bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

5-) Kendi Profilinizi Bir Başkasının Gözünden Görmek:

Hesabınıza girerek profil ayarlarınızı yapıyorsunuz fakat dıştan bakıldığında ne şekilde görünüyor. Bu konuda hiçbir fikriniz bulunmuyor. Bu durumda Facebook Bilinmeyen Özellikler içerisinde kullanımını sağlayacağımız bir adet özellik bulunmakta. Sizin profilinizin kapak fotosu sağ alt kısmında bulunan üç noktaya bastığınız zaman, açılacak olan sayfada başkasının gözünden gör alternatifi seçtiğiniz anda, bundan profiliniz bir başka gözden görünür şekilde olacaktır. Sizlerde kendi profilinizin dışarıdan nasıl bir şekilde göründüğü hakkında bir fikir sahibi olacaksınız. Bu yöntem sayesinde daha iyi bir şekilde profilinizi değerlendirip ona göre değiştirme sağlayabilirsiniz. Bu uygulama her geçen gün kendini yenilediğinden dolayı daha bilmediğimiz bir sürü özellik karşımıza çıkacak buna emin olabilirsiniz. Bazı insanlar bu uygulamayı aktif olarak kullanmadığından ve sadece laf olsun aman bu da olsun tarzı kullandığından dolayı birçok akla gelmeyecek özelliği göz ardı etmektedir. Ama göz ardı edilmeyecek birçok özellik vardır. Bilmeden ve araştırma yapmadan uygulamayı kullanan kişiler facebook uygulamasından istedikleri verimi alamadıkları için bu uygulama basit bir hale bürünmektedir.

6-) Beğenmiş Olduğunuz Verileri Kayıt Altına Almak:

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Uygulama içerisinde gezinirken bazı anlarda karşınıza çıkan ve oldukça beğendiğiniz veya bilgi sağladığınız bir veri çıkabilir. Bu göndermiş olduğunuz verilerden bilgilerden sonraki zamanlarda da fayda sağlamak için oldukça beğeneceğiniz bir özellik bulunmaktadır. Beğenmiş olduğunuz bir gönderiyi kayıt altına almak için, göndermiş olduğunuz verilerin yanında bulunan üçgen şeklinde ki kısma tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan sekmede bağlantıyı kaydet kısmına bastığınız zaman uygulama bizler için bunu kayıt altına almaktadır. Ve geçen zaman içinde sık olarak kullanılanlar bölümündeki kaydedilenler tarafına almış ve ulaşımınızı kolaylaştırmış oluyor.

Bu zamanda artık genci ve yaşlısı bu uygulamayı kullandığı için, hayatın her anında karşımıza çıkacak olacağından emin olabilirsiniz. Facebook bilinmeyen özellikler sayesinde de bu uygulama hakkında çarpıcı ve biz kullanıcıları şaşırtan bazı gerçeklere de şahit olacağız. Yani hayatta olduğu gibi kullandığımız bir şeyin bütün özelliklerini bilmemiz bizlerin yararına olacaktır. Daha bilinçli bir şekilde bir şeyi kullandığımız zaman, ondan daha çok verim alacak ve memnun kalacağız.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

3 yorum

 1. Turhan ÇETİN
  Turhan ÇETİN

  neler varmış neler. Bizde faceyi biliyoruz zannediyorduk. Teşekkürler yazı için.

 2. Gül SAKA
  Gül SAKA

  Her hafta farklı bir şey çıkıyor ki. Şimdi öğrendim ki birde facenin bile paylaşımları ile reklam kazanımları bulunuyormuş.

 3. Solmaz GÜNAYDIN
  Solmaz GÜNAYDIN

  Ben mobil üzerinden facebook kullanımı yapıyorum. Ancak bir çok uygulama için özel bir çözüm yok herhalde. Masa üstü yapılan işlemler mobilde yapılamıyor