Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde katıldığı konferanstaki konuşmasının bir kısmında Zuckerberg, Facebook kullanıcılarının %50’sinin Facebook gizlilik ayarları kısmında değişiklik yaptığından bahsetti. Yani kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Facebook paylaşımlarını kiminle paylaşıp kiminle paylaşmayacağını düzenlemiş.

Aynı zamanda kalan diğer çoğunluk, Facebook gizlilik ayarları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmamış durumdadır. Bugünkü yazımızda Facebook gizlilik ayarlarından bahsederek, kişisel bilgilerinizi nasıl daha güvenli hale getirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

1 – Facebook gizlilik ayarları değişimi için öncelikle Facebook’un anasayfası içerisinde üst menü kısmında isminizin yazdığı yerin yanında ‘Ayarlar’ kısmının üzerine tıklayın. Bu kısımda ‘Hesap ayarları’, ‘Gizlilik ayarları’ ve ‘Uygulama ayarları’ adlarında üç tane kısım bulunacak. ‘Gizlilik ayarları’ kısmına tıklayın.

2 – Ardından gelecek sayfa içinde ‘Profil’, ‘Ara’, ‘Haber Kaynağı’, ‘Duvar’ ile ‘Uygulamalar’ kısımları birbirinden farklı şekilde karşımıza gelir. Profilinizdeki durumları gizli duruma getirebilmek için ‘Profil’ seçeneğine tıklayın.

3 – Karşımıza gelecek sayfa içerisinde Facebook gizlilik ayarlarınızı ne kadar detaylı bir şekilde düzenleyebileceğinizi görebilirsiniz. Bütün detaylarınızı gizleyebileceğiniz gibi, yalnızca bir kişiye ait gizlilik ayarı da yapabilme şansına sahipsinizdir. Burası için gizlemek istediğiniz yerin üzerine tıklayın. Burayı kimlerden saklayacağınızı karşınıza çıkan kısımlardan birine tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

4 – Facebook gizlilik ayarları ile ilgili düzenleyebileceğiniz başka bir engelleme yöntemi ise ‘Özelleştir’ kısmıdır. 3. Maddedeki ekran kısmında bulunan bu seçenek ile yalnızca bir kişi ya da birden fazla kişiyi, birden fazla ağınız var ise ‘Bazı Ağlarım’ diyerek diğer ağları belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz ağ veya kişilerin sizin düzenlemiş olduğunuz profil bilgilerinize erişimini engellemek için ‘tamam’ kısmına basmanız yeterli.

5 – ‘Profil’ seçeneğinin yanında öteki kısımlarda sadece tek bir kişiyi engellemek bile mümkün. Mesela fotoğraflar bölümünü bazı kişilerin görmesini istemiyorsanız, o bölümü kaldırmak zorunda kalmadan, sadece o kişinin o bölümü görmesini kısıtlayabilirsiniz.

Bu engelleme için etiketlendiğiniz fotoğraflar kısmındaki özelleştir bölümünde, örneğin ‘Sadece Arkadaşlar’ seçeneğini seçtik diyelim. Sonra ‘Bu kişiler dışında’ deyip alt tarafında yer alan kısma kısıtlamak istediklerinizi yazın. İşlemi kaydedin.

Aynı şekilde Facebook gizlilik ayarları ille ilgili düzenleyebileceğiniz diğer ayarlamalardan bazıları;

Uygulamaların Hepsini Engelleyip, Gizleyebilirsiniz

Facebook gizlilik ayarları bölümlerinden birisi de Facebook sayfanız içerisinde sizin sürekli bazı şeyleri duymanızı, görmenizi zorlayan uygulamaların gizlenebilir olmasıdır. Bu uygulamalar sizi sürekli rahatsız edecek duruma gelebilmektedir. Zamanla bu sayfalardan sıkılıp görmek istemeyebilirsiniz.

Sıkıldığınız bu uygulamaları; Hesap > Gizlilik ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri yollarıyla ‘Ayarları düzenle’ seçeneğine tıklayarak uygulamalarınızın hangileri olduğunu keşfedip, düzenleyebilirsiniz.

‘Tüm platform uygulamalarını kapat’ seçeneğiyle istemediğiniz uygulamaları kapatabilirsiniz.

Facebook Aramalarında Kendinizi Gizleyin

Facebook arkadaş olmak için yapılan aramalarda bulunmak istemiyorsanız, sadece kendiniz tarafından eklemek istediğiniz kişileri keşfedip eklemek istiyorsanız Facebook gizlilik ayarları kısmından kendi hesabınızı aramalar için gizleyebilme şansınız bulunmaktadır. Bu kısım sayesinde sizin adınızla Facebook aramaları yapıldığında arkadaşınız olmayan kişiler sizin hesabınızı bulamaz.

Bunun için Facebook gizlilik ayarları bölümünden temel dizin bilgisi kısmındaki ayarları görme seçeneğini seçin. Açılan sayfada, ‘Facebook’ta beni arama’ kısmındaki menüyü seçerek istediğinizi seçin.

Google Aramalarından da Facebook Profilinizi Gizleyin

Facebook gizlilik ayarları dışında sizin profiliniz Google aracılığıyla aratmalarda da bulunabilir. Tanıdıklarınızın haricinde Google içerisinde de profilinizin görünmesini istemiyorsanız, bu ayarlamaları da düzenlemeniz gerekmektedir. Facebook gizlilik ayarları kısmından bunu değiştirebilmeniz için;

Facebook gizlilik ayarları kısmından internet sitesi ve uygulamalar bölümüne geçin. Alt kısımda ‘Herkese Açık Arama’ opsiyonunu bulacaksınız. Bu opsiyonu açık durumdan kaldırıp, Facebook tarafından karşınıza gelecek olan uyarıya ‘Onayla’ işaretleyip ayarlama kısmını kapatabilirsiniz.

Yapılan işlemlerden sonra kişisel güvenliğiniz büyük oranda sağlanacak olup, yine de kullanıcı olarak dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Facebook şifrenizi hangi nedenle olursa olsun, hiç kimseyle paylaşmamalısınız.

Facebook gizlilik ayarları nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook gizlilik ayarları nasıl yapılır konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.