Instagram Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Instagram Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal medya kullanıcıları her zaman kişisel bilgilerinin güvende olduğunu bilmek ister ve güvenlik yönünden kendini kanıtlamış platformları tercih eder. Son yılların en popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram güvenliği en iyi şekilde sağlayan uygulamalardandır. Fakat güvenliğin tam anlamıyla sağlanabilmesi için kullanıcılara görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu yazımızda Instagram güvenliği nasıl sağlanır konusunu işleyerek daha güvenli hesaplara sahip olmanızı sağlayacağız.

Yeni Hesap Açanlar Instagram Güvenliği İçin Neler Yapılmalı?

Instagram’a yeni kayıt olduysanız güvenliğiniz için yapmanız gereken birkaç güvenlik adımı vardır. Öncelikle hesabınıza bir telefon numarası ve e-posta adresi tanımlamalı ve hesabınızı onaylı hale getirmelisiniz. Bu tanımlamalar ileride şifrenizi unuttuğunuzda ya da hesabınız çalındığında işinize yarayacak. Ayrıca Instagram şifrenizin güçlü olduğundan emin olun. Şifreniz en az 1 karakter, 1 küçük harf, 1 büyük harf ve rakam içermelidir. Şifrenizi unutmayacağınız şekilde oluşturun ve herhangi bir yere yazmayın.

Takipçi ve Beğeni Uygulamalarından Uzak Durun

Instagram hesabınızdaki takipçi sayısını ya da paylaşımlara gelen beğenileri arttırmak amacıyla uygulama ya da program kullanıyorsanız, derhal bunları kaldırın. Hesapların çalınması veya spamlanması genellikle bu uygulamalar yüzünden olur. Bu tarz uygulamalar hesap bilgilerinizi isteyerek Instagram güvenliği açısından tehlike oluşturur. Ayrıca bu uygulamaların sağladığı sıra dışı hareketlilik yüzünden Instagram şifrenizi değiştirebilir. Önceden e-posta tanımlamadıysanız hesabınızı almanız daha güç olacaktır.

Instagram Güvenliği İçin İpuçları

Instagram hesabınızda kendi fotoğraflarınızın bulunmasına dikkat edin. Hesabınız çalındığında yetkililer sizden fotoğrafınızı isteyeceğinden, hesabınızda kendi fotoğrafınızın olması işinize yarayacaktır. Instagram hesabınıza herkese açık bilgisayarlardan giriş yapmayın. Buna örnek olarak internet kafeleri verebiliriz. Bu tarz yerlerde hesabınız kolayca ele geçirilebilir. Son olarak hesabınızın yetkililer tarafından kapatılmaması için Instagram limitlerini aşmamaya özen gösterin. Instagram limitleri takip, beğeni ve yorumlarda geçerlidir.

Instagram güvenliği nasıl sağlanır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Güvenlik Uygulamaları

Son yılların en çok kullanılan sosyal medya platformu olan İnstagram, kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacı ile birden fazla önlemler almıştır. Birçok kişi veya kurumlar tarafından kullanılan platform, Instagram güvenlik uygulamaları aşamasında da oldukça profesyonel çalışmalar yürütmektedir. İnstagram tarafından belirlenen güvenlik yöntemleri sayesinde, kullanıcılar gönül rahatlığı ile paylaşım, beğeni ve yorum yapabilmektedir.

Instagram Güvenlik Yöntemleri

 

Her sosyal medya platformlarında olduğu gibi, İnstagram sayfalarına giriş, bir kullanıcı adı ve şifre ile yapılmaktadır. Koymuş olduğunuz şifreler, hesabınızın güvenliği için yeterli görülmemekte ve E-postalalar tarafından onay gerekmektedir. Yani İnstagram hesapları açılırken, kullanıcılardan istenilen E-postalar sayesinde, güvenlik bir adım daha arttırılmaktadır. İnstagram şifrenizi unuttuğunuzda veya bir başkası tarafından öğrenildiğinde, yeni şifre işlerini E-posta hesaplarınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Bu E-postalar İnstegram hesaplarınız ile eşleştirilmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

İnstagram güvenlik yöntemlerinin bir diğeri, kullanmış olduğunuz telefon numaralarıdır. Açmış olduğunuz instagram hesabınıza kayıt edeceğiniz, yani eşleştireceğiniz telefon numaraları sayesinde hesabınızın güvenliğini daha da artmaktadır. Herhangi bir şifre değişikliği işlemini, E-posta hesabınız üzerinden yapabildiğiniz gibi, kayıt ettiğiniz telefon numaraları üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, İnstagram hesabınıza erişiminiz kesildiği zaman, yine hesabınıza kayıtlı olan numara üzerinden kullanıcı adınıza ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir konu ise, İnstagram hesabınızı oluşturulurken sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde vermeniz ve onay mesajlarını dikkate almanız gerektiğidir. Sebebi ise, İnstagram tarafından uygulanan güvenlik politikasında, belirli zaman dilimlerinde hesabınıza gönderilen güvenlik kodlarıdır. Bu kodlar başka bir telefonu gittiği taktirde hesabınızı kullanmanız söz konusu değildir.

İnstagram hesabınızın güvenli açısından önemli bir yer tutan Facebook hesabınızı, İnstagram hesabınız ile birleştirebilirsiniz. Ayrıca tüm şifre değiştirme işlemlerinizi Facebook üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca İnstagram tarafından yeni geliştirilen diğer bir güvenlik önlemi ise, telefonlarda bulunan İnstagram uygulamalarına giriş yaptığınız an, sisteme kayıtlı olan telefon numarasına bilgi mesajı ve onay kodu gönderilmektedir. Böylece sizin bilginiz ve izniniz olmadan başka bir kişi tarafından sayfanıza giriş yapılamayacaktır. İnstagram, genel olarak güvenli bir sosyal medya kanalıdır. Özellikle birden çok güvenlik yöntemlerinin hepsinin aktifleştirildiği düşünülürse, kullanmış olduğunuz hesaba herhangi bir kişi tarafından müdahale edilmesi mümkün gözükmemektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.