Instagram Ortak Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Ortak Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Ağustos ayının son haftasından bu yana beklenen yeni özellik, Instagram Ortak Canlı Yayın sistemi sonunda herkes için yayına girdi. Instagram’ın bugün yayınlamış olduğu güncelleme sonrasında yeni özelliğin kullanıma açıldığı açıklaması geldi ve yeni özellik için tüm detayların paylaşıldığını gördük. Daha başarılı bir canlı yayın sistemine geçiş yapıldığını gösteren yeni canlı yayın döneminin getirdiği artılar ise kısa süre içerisinde ortaya çıkacak gibi duruyor. Instagram’ın bu adımlar beraber aktifliğini ve genel kullanım oranlarını bir hayli arttıracağına ise kesin gözü ile bakılıyor. Yeni özelliğin ne gibi ayrıcalıkları olduğu ve nasıl kullanılacağına geçelim.

Instagram Ortak Canlı Yayın Gereklilikleri Neler?

Canlı yayının nasıl yapılacağına geçmeden önce, yeni canlı yayın hakkında bazı püf noktala verelim.

 • İlk bilmeniz gereken kısım yeni canlı yayın sisteminin de hikayeler bölümünden devam edeceği.
 • Bilinmesi gereken bir başka detay ise canlı yayının izlenmesi gerektiği. Birini canlı yayına davet edip, beraber canlı yayın yapmak için o kullanıcının mutlaka sizin canlı yayınınızı izliyor olması gerekiyor.
 • Daveti sizi izleyen kullanıcılara gönderebiliyorsunuz ve davet kabul gördüğü anda canlı yayın başlıyor.
 • Yeni özelliği kullanabilmek için mutlaka Instagram 20 sürümü güncellemesini almış olmanız gerekiyor. Şimdi geçelim yeni sistemle beraber canlı yayının nasıl yapılacağı konusuna.

Instagram Ortak Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Ortak Canlı Yayın sisteminde, dışarıdan baktığımız zaman çok önemli bir değişiklik görüyoruz. Aynı yayın üzerinde iki farklı kullanıcıyı bir araya getirmek ve tüm senkron sorunlarını çözmek kolay değil. Fakat buna rağmen sistemin ana hatlarıyla aynı doğrultu üzerinde ilerlediğini de unutmamak gerekiyor. Yani aslında değişiklik mevcut canlı yayın sistemine geliyor ve yine bu bölüm üzerinden kullanılıyor. Yeni sistemi kullanmak için yapılacaklar şöyle;

 • Ekranın sol üst kısmında yer alan kamera simgesine basıp çekim kısmına geçiş yapıyoruz.
 • Akışın herhangi bir yerinde parmağınızı sağa doğru kaydırmanız gerekiyor.
 • Ardından alt kısımda yer alan “canlı” sekmesine tıklayıp canlı yayın formatına geçiş yapmanız gerekecek.
 • Daha sonra “canlı yayını başlat” sekmesini kullanarak yayına başlamanız gerekiyor. Yeni özellik canlı yayın sırasında çalışıyor. Yayında olmanız şart.
 • Şimdi buradan ise sol alt kısmında yer alan yeni simgeyi göreceksiniz. “Instagram Ortak Canlı Yayın” simgesine bastıktan sonra canlı yayınınıza davet etmek istediğiniz kullanıcıyı seçmeniz gerek.
 • Canlı yayın daveti kabul edildiği an, ekran ikiye bölünür ve Instagram Ortak Canlı Yayın başlamış olur. Bunun dışında kullanıcı canlı yayını kabul etmeyecek olursa, olumsuz bir bildiri alıyorsunuz.
 • Instagram Ortak Canlı Yayın özelliği uzun süre önce duyurulan bir özellik olmuştu. Geçtiğimiz aylarda ilk kez duyurulan özellik sayesinde, Instagram kullanıcılarının arkadaşlarıyla beraber canlı yayın yapabilecekleri açıklanmıştı. Tıpkı tek ekran üzerinde oynanan çoklu oyunlarda olduğu gibi ekranın ikiye bölünmesiyle beraber kullanılacağı açıklanan yeni özelliğin, deneme aşamasında olması ise eleştirilen nokta olmuştu.

  Fakat Instagram bu kez elini çabuk tuttu ve denemeleri çok kısa süre içerisinde tamamladı. Kısa süre önce yeni canlı yayın sistemi kullanıma girdi. Bugün yapılan açıklama sonrasında ise Instagram Ortak Canlı Yayın sistemi için yepyeni bir özellik daha ortaya çıktı. Üstelik daha önce açıklanan canlı yayının nasıl yapılacağı bilgilerinden farklı olarak bu kez, canlı yayına katılma isteğinin nasıl yapılacağı da açıklandı.

  Instagram Ortak Canlı Yayın Katılma İsteği Gönderme

  Kısa süre önce duyurulan ve kullanıma giren yeni özelliğin nasıl detaylara sahip olduğunu biliyoruz. Instagram Ortak Canlı Yayın sistemiyle beraber kullanıcıların aynı ekran üzerinde, aynı anda canlı yayın yapmaları mümkün kılınıyor. Fakat burada iki ihtimal karşımıza çıkıyor. Şimdiye kadar canlı yayını yapan kullanıcının, arkadaşlarını davet edebileceğini görmüştük.

  Instagram Ortak Canlı Yayın

  Özelliğin yayınlanmasının ardından ise canlı yayını yapan değil, canlı yayını izleyen kullanıcıların da video katılmaya isteği gönderebileceği ortaya çıktı. Hatta Instagram Ortak Canlı Yayın sisteminde video katılma isteğinin nasıl gönderileceğini anlatan yardım sayfaları da oluşturulduğunu gördük. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor? Canlı yayını izlerken ortak canlı yayına katılma isteği nasıl gönderilir?

  • Canlı yayını izlerken, bu ekrandan “istek gönder” butonunun gözüktüğünü göreceksiniz. İstek gönder kısmına tıkladıktan sonra, bir sonraki aşamaya geçilecek.
  • Burada tüm yetki canlı yayını yapan kullanıcı da oluyor.
  • Eğer canlı yayını yapan kullanıcı isteğinizi kabul edecek olursa, isteğin kabul edildiğini gösteren bir bildirim alıyorsunuz ve hazırlanmanız isteniyor. Ardından canlı yayına katılıyorsunuz.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.