Instagramda Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagramda Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagramda her gün milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı hikâye platformu bazen bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Peki, hikâyemizi veya hikâyesini görmek istemediğimiz kullanıcıları nasıl gizleriz?  Bu yazımızda Instagramda hikâye gizleme konusunu tüm detaylarıyla anlatacağız.

Instagramda Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagramda takip ettiğiniz kişilerin hikâyesini görmek istemiyorsanız bunu çok basit bir şekilde önleyebilirsiniz.

İlk olarak Instagramda hikâye gizleme yapabilmek için profil simgenize dokunarak profil sayfanıza gitmeniz gerekmekte.

İkinci olarak telefonunuzun sağ üst köşesinde bulunan (İOS için profili düzenle butonunun yanındaki simge) simgeye dokunun.

Üçüncü adımda gizlilik ve güvenlik kısmının altında bulunan Hikaye Kontrolleri veya ayarlarına girin.

Dördüncü adımda hikâyenizi gizle seçeneğine dokunarak istediğiniz takipçinizi seçerek hikâyenizi gizleyebilirsiniz.

Ayrıca hikâyenizi görüntülerken sol alt köşede bulunan daha fazla kısmından da bu menüye erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer işlemi iptal etmek isterseniz aynı işlemi tekrarlayarak engellediğiniz kişinin yanında tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Instagramda hikâye gizleme ile kişiyi engellemek arasında fark olduğunu unutmayın.

Instagramda konum veya bir sayfa etiketi ile hikâye paylaşımı yaptıysanız bu sayfaları hikâyenizi görenlerin en başında görebilir ve sağındaki x simgesine basarak hikâyenize erişimi kaldırabilirsiniz.

Instagram Hikâyemi Kimler Görebilir?

Instagramda gizlilik ayarlarında eğer gizli hesap seçeneğini seçtiyseniz hikâyelerinizi sadece onaylanmış takipçileriniz görebilecektir. Açık hesaplarda engellediğiniz kişiler haricinde her kullanıcı görüntüleme yapabilir.

Instagramda Görmek İstemediğim Hikâyeleri Nasıl Gizleyebilirim?

Bunun için yapmanız gereken hangi kullanıcıya ait hikâyeyi gizlemek istiyorsanız o kullanıcının hikâyesinin üzerine birkaç saniye basılı tutarak sessize al butonuna basmak yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra o hikâye sizin hikâye kısmınızın en sonuna alınarak ve renksiz bulanık hale geliyor.

Eğer hikâyeyi tekrar görmek isterseniz aynı şekilde görmek istediğiniz hikâyenin üstüne birkaç saniye bastıktan sonra sesi aç butonuna basmanız yeterli.

Instagramda hikâye gizleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkan hikayeler bölümünün ayarları, her geçen gün biraz daha kapsamlı hale getiriliyor. Instagram bu şekilde hem kullanıcıların hem kendi özelleştirilebilir kullanımlarını elde etmesini sağlıyor hem de kullanıcıları rahatsız edici durumlara karşı koruyor. Sosyal medya devinin bu şekilde hikayeler bölümünde kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklardan birisi de Instagram Hikayeleri Gizlemek.

Her ne kadar hikayeler paylaşımları 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımlar olsa da bu süre içerisinde de kullanıcıların paylaşımlarını görmesini istemediği takipçileri olabiliyor. Instagram Hikayeleri Gizlemek için yapılan ayarlar sayesinde kullanıcıların paylaşımlarını göreceği kullanıcıları kendisinin seçmesi de mümkün kılınıyor. Bu şekilde hikayeler paylaşımlarınızın istediğiniz kullanıcılara gösterilmesini sağlıyorsunuz. Peki, Instagram Hikayeleri Gizlemek için yapılan ayarlar neler?

Seçilecek Kullanıcılar İçin Instagram Hikayeleri Gizlemek

Tekrar hatırlatalım, şimdi anlatacağımız yöntem sayesinde sadece seçtiğiniz kullanıcılar için paylaşımlarınızın görüntülenmemesini sağlamanız mümkün. Hemen işlemin nasıl yapılacağına geçelim.

 • İlk aşamada Instagram profilimize giriş yapıyoruz. Ardından ayarlar kısmına girip yapacağımız işlemlere geçiyoruz.
 • Ayarlar sekmesi açıldığında, yapmanız gereken “Hesap” seçeneğine girmek olacak. Hesap seçeneğine girerek, tüm hesap ayarlarını düzenleyeceğiniz menüye geçmiş oluyorsunuz. Buradan hikayeler kısmı için ayar penceresine giriş yapmamız gerekecek.

Instagram Hikayeleri Gizlemek

 • Hikaye Ayarları” kısmına giriş yaptıktan sonra, yine açılan pencereden “Hikayemi şu kişilerden gizle” sekmesine giriyorsunuz.
 • Bu sekme tüm Instagram Hikayeleri Gizlemek için kullanacağınız tüm ayarları yapacağınız sekme.

Instagram Hikayeleri Gizlemek

 • Bu ekran üzerinde hikayeleri gizlemek istediğiniz profilleri seçmeniz gerekecek. Ekranda seçtiğiniz hesaplar Instagram hikayeler paylaşımlarınızı göremeyecek olan hesaplar olacak. Seçiminizi yapıp ardından “Bitti” seçeneğine basarak işlemleri kaydetmeniz gerekiyor.

Ekleme: Seçtiğiniz kullanıcılar için hikayeler paylaşımlarınızı engellemek bu kadar basit. Fakat bir nokta daha eklemek gerekiyor. Eğer daha önce bu şekilde bir kullanıcının hikayeler paylaşımlarınızı görmesini engellediyseniz, şimdi bu engeli kaldırmak istiyorsanız da yine aynı ekran üzerinde engelli olan kullanıcıların yanında yer alan tik işaretini kaldırmanız ve tekrar “bitti” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bir nevi engelli olan kullanıcıların engel onayını kaldırmış oluyorsunuz diyebiliriz.

2.Yöntem İle;

Tabi ki ayarlar menüsü üzerinden yapılacak tüm işlemler, çok daha detaylı bir şekilde engelleme yapmanızı sağlıyor. Bunun dışında işlemin bir nevi hızlandırılmış versiyonu da söz konusu. 2.yöntem için hikayelerinizi gören kişilerin listesine girmeniz yeterli. Buradan kullanıcının profil adının üzerine gelip “…” simgesine dokunup, ardından da “Hikayeyi .. kullanıcısından gizle” sekmesine basmanızda hikayelerin gizlenmesini sağlayacaktır.

Bu yöntemle beraber yaptığınız gizlemeyi kaldırmak içinde yine ayarlar menüsünden yukarı da bahsettiğimiz şekilde “hikaye ayarları” kısmı üzerinden, engelleme ekranına gelip, engellenen kullanıcının onayını kaldırmanız yeterli. Yine aynı şekilde bu onayı kaldırdığınızda kullanıcının engeli de otomatik olarak kalkacaktır.

Instagram kullanıcıları, paylaştıkları hikayeleri istedikleri kişilerin görmesini engelleyebilir. Instagram hikaye gizleme özelliği, bu yönüyle kullanıcılara önemli bir kolaylık sağlar ve kullanıcıların hikayelerini daha rahat bir şekilde paylaşmasına olanak verir.

Instagram Hakkında

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Instagram, sürekli olarak kendi yenilemekte ve kullanıcılara bir takım yeni özellikler sunmaktadır. Bu sayede de kullanıcı sayısı sürekli artan uygulama, yapmış olduğu son açıklamada kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını duyurmuştu.

Yapılan yenilikler sayesinde kullanıcılar burada çok daha keyifli zaman geçirme fırsatı yakalamakta ve hem kullanıcıların kendiler fotoğraf video paylaşımı yapmakta hem de arkadaşları tarafından yapılan paylaşımları takip etmektedir. Ayrıca yakın zamanda geliştirilerek insanların kullanımına sunulan hikaye özelliği sayesinde bu işlemler çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Instagram Hikaye Gizleme Nedir?

Instagram tarafından yakın zamanda getirilen özelliklerden bir tanesi olan hikaye bölümü, kullanıcılardan çok fazla ilgi görmeyi başardı. Hemen herkes uygulama içerisinde hikaye paylaşımı yaparak bu özelliği kullandı.

Hikaye paylaşan kullanıcıların bu paylaşımları normalde herkese açıktır. Yani isteyen herkes bu hikayelere bakabilir. Fakat yapılacak ayarlamalar sayesinde bu durum değiştirilebilir ve bazı kişilere hikayeler kapatılabilir. Bu özellik Instagram hikaye gizleme olarak bilinmektedir.

Instagram’da yapılacak ayarlamalar sayesinde hikayeler bazı kişilere ya da herkese kapatılabilir. Böylece kapatılan kişiler paylaşılan hikayeleri göremez.

Instagram Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın kullanıcılara sağlamış olduğu gizleme işlemini yapabilmek için farklı yollar vardır. Bu yol ve yöntemler, yapılacak işlemin türüne göre tercih edilebilir. Eğer az sayıda insan için gizleme yapılacak ise aşağıda belirtilen yöntem izlenebilir. Buna göre:

 • Öncelikle hangi kullanıcı için gizleme yapılacak ise o kişinin profiline giriş yapılmalıdır.
 • Profilde iken sağ üst köşede yer alan üç nokta simgesine basılmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra ise kullanıcılar çıkan seçeneklerden “Hikayenizi gizleyin” seçeneğini tercih ederek işlemi tamamlamalıdır.

Yukarıda bahsedilen yöntemi, kullanıcılar az sayıda kişi için gizleme yapacağı zaman tercih edebilir. Ayrıca kişilerin profillerine bakarken de bu yöntem uygulanabilir. Fakat söz konusu yöntemi çok sayıda kişi için uygulamak mantıklı değildir. Bundan dolayı kullanıcılar, çok sayıda kişi için gizleme yapacakları zaman aşağıda yer alan yöntemi kullanmalıdır. Bu yöntem ise şu şekildedir:

Bu yöntemde kullanıcıların öncelikle kendi profillerine giriş yapması gerekiyor.

 • Kendi profillerinde iken sağ üst köşedeki simgeye basarak ayarlar bölümüne geçiş yapılmalıdır.
 • Burada yer alan “Hikaye ayarları” bölümüne gelinmelidir. Burada “Öyküyü gizle” seçeneği yer almaktadır ve kullanıcıların bu butona basması gerekiyor.
 • Bu işlemlerin ardından arkadaş listesi açılacaktır ve Instagram hikaye gizleme işlemi bu listeden istenilen kişiler için hızlı bir şekilde yapılabilecektir.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?
Instagram Takipçi Satın Alırsam Hesabıma Beğeni Gelir Mi?

Instagram aktif takipçi satın alırsam hesabıma beğeni gelir mi? Şeklindeki sorunuza evet diye cevap vermek hiç de yanlış olmaz. İnstagram’da takipçi a...

Tik Tok Nasıl İndirilir?
Tik Tok Nasıl İndirilir?

Tik Tok uygulama indirme işleminin tüm detayları ile bu blogda. Bir video izleme programı olan Tik Tok, son dönemlerin en çok indirilen uygulaması olm...

Kullanıcılar burada açılan listeden istedikleri kadar kişi için gizleme işlemi yapabilir.

Instagram Hikaye Gizleme Geri Alınabilir Mi?

Yukarıda gizleme işleminin nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kullanıcılardan bazıları, yapmış olduğu bu gizlemeyi bir süre sonra kaldırmak isteyebiliyor. Böyle durumlarda gizleme işleminin geri alınıp alınamayacağı insanlar tarafından merak edilmektedir.

Instagram’da hikaye gizleme işlemi nasıl yapılıyor ise bu gizlemenin kaldırılması da aynı şekilde yapılmaktadır. Yani insanlar bir kişinin profiline girerek hikayelerini gizlemiş ise yine aynı yöntem üzerinden gizleme işlemini geri alabilirler. Yine aynı şekilde ayarlar bölümünde yer alan hikaye gizleme listesinden de aynı şekilde bu işlem yapılabilir. Bu yönüyle kullanıcılar, çok ciddi bir kolaylık ve rahatlık yaşarlar. İstedikleri kişilere hikayelerini bir süreliğine rahatlıkla kapatabilirler.

Hikaye Gizlendiğini Anlamak Mümkün Mü?

Instagram hikaye gizleme işlemi kullanıcılara büyük kolaylık sağlasa da bu özellik bazen kişilerin kendisine karşı da kullanılabilir. Böyle durumlarda kullanıcılar, kendilerine karşı bir gizleme işleminin yapılıp yapılmadığını fazlasıyla merak ederler. Sizde merak edenlerden biriyseniz bunu kolayca öğrenebileceksiniz.

İnsanlar, bir arkadaşlarının hikayelerini kendisinden gizlediğini düşüyor ise bunu çok rahat bir şekilde anlayabilir. Bunun için farklı bir hesaba daha ihtiyaç vardır ve istenilmesi halinde kısa sürede bu hesap açılabilir. Bu aşamadan sonra ise kullanıcılar önce kendi hesaplarıyla ilgili kişinin profiline giderek hikaye olup olmadığına bakmalıdır. Eğer hikaye varsa zaten gizleme yapılmamıştır. Fakat hikaye yok ise bu defa da diğer hesaplar aynı profile girerek kontrol yapılmalıdır. Farklı hesapla bakıldığında hikaye görünürse gizleme yapıldığı anlaşılacaktır.

Instagram gizli hikaye nasıl paylaşılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram İGTV görüntülenme satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm sosyal medya uygulamalarındaki ihtiyaçlarınızı sitemizden karşılayabilirsiniz.

Instagram gizli hikaye nasıl paylaşılır konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.