Instagramda Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagramda her gün milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı hikâye platformu bazen bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Peki, hikâyemizi veya hikâyesini görmek istemediğimiz kullanıcıları nasıl gizleriz?  Bu yazımızda Instagramda hikâye gizleme konusunu tüm detaylarıyla anlatacağız.

Instagramda Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagramda takip ettiğiniz kişilerin hikâyesini görmek istemiyorsanız bunu çok basit bir şekilde önleyebilirsiniz.

İlk olarak Instagramda hikâye gizleme yapabilmek için profil simgenize dokunarak profil sayfanıza gitmeniz gerekmekte.

İkinci olarak telefonunuzun sağ üst köşesinde bulunan (İOS için profili düzenle butonunun yanındaki simge) simgeye dokunun.

Üçüncü adımda gizlilik ve güvenlik kısmının altında bulunan Hikaye Kontrolleri veya ayarlarına girin.

Dördüncü adımda hikâyenizi gizle seçeneğine dokunarak istediğiniz takipçinizi seçerek hikâyenizi gizleyebilirsiniz.

Ayrıca hikâyenizi görüntülerken sol alt köşede bulunan daha fazla kısmından da bu menüye erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer işlemi iptal etmek isterseniz aynı işlemi tekrarlayarak engellediğiniz kişinin yanında tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Instagramda hikâye gizleme ile kişiyi engellemek arasında fark olduğunu unutmayın.

Instagramda konum veya bir sayfa etiketi ile hikâye paylaşımı yaptıysanız bu sayfaları hikâyenizi görenlerin en başında görebilir ve sağındaki x simgesine basarak hikâyenize erişimi kaldırabilirsiniz.

Instagram Hikâyemi Kimler Görebilir?

Instagramda gizlilik ayarlarında eğer gizli hesap seçeneğini seçtiyseniz hikâyelerinizi sadece onaylanmış takipçileriniz görebilecektir. Açık hesaplarda engellediğiniz kişiler haricinde her kullanıcı görüntüleme yapabilir.

Instagramda Görmek İstemediğim Hikâyeleri Nasıl Gizleyebilirim?

Bunun için yapmanız gereken hangi kullanıcıya ait hikâyeyi gizlemek istiyorsanız o kullanıcının hikâyesinin üzerine birkaç saniye basılı tutarak sessize al butonuna basmak yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra o hikâye sizin hikâye kısmınızın en sonuna alınarak ve renksiz bulanık hale geliyor.

Eğer hikâyeyi tekrar görmek isterseniz aynı şekilde görmek istediğiniz hikâyenin üstüne birkaç saniye bastıktan sonra sesi aç butonuna basmanız yeterli.

Instagramda hikâye gizleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkan hikayeler bölümünün ayarları, her geçen gün biraz daha kapsamlı hale getiriliyor. Instagram bu şekilde hem kullanıcıların hem kendi özelleştirilebilir kullanımlarını elde etmesini sağlıyor hem de kullanıcıları rahatsız edici durumlara karşı koruyor. Sosyal medya devinin bu şekilde hikayeler bölümünde kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklardan birisi de Instagram Hikayeleri Gizlemek.

Bu Yazımızıda Okuyun:  Adım Adım Twitter Kaydolma İşlemi Yapma Güncel 2019

Her ne kadar hikayeler paylaşımları 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımlar olsa da bu süre içerisinde de kullanıcıların paylaşımlarını görmesini istemediği takipçileri olabiliyor. Instagram Hikayeleri Gizlemek için yapılan ayarlar sayesinde kullanıcıların paylaşımlarını göreceği kullanıcıları kendisinin seçmesi de mümkün kılınıyor. Bu şekilde hikayeler paylaşımlarınızın istediğiniz kullanıcılara gösterilmesini sağlıyorsunuz. Peki, Instagram Hikayeleri Gizlemek için yapılan ayarlar neler?

Seçilecek Kullanıcılar İçin Instagram Hikayeleri Gizlemek

Tekrar hatırlatalım, şimdi anlatacağımız yöntem sayesinde sadece seçtiğiniz kullanıcılar için paylaşımlarınızın görüntülenmemesini sağlamanız mümkün. Hemen işlemin nasıl yapılacağına geçelim.

  • İlk aşamada Instagram profilimize giriş yapıyoruz. Ardından ayarlar kısmına girip yapacağımız işlemlere geçiyoruz.
  • Ayarlar sekmesi açıldığında, yapmanız gereken “Hesap” seçeneğine girmek olacak. Hesap seçeneğine girerek, tüm hesap ayarlarını düzenleyeceğiniz menüye geçmiş oluyorsunuz. Buradan hikayeler kısmı için ayar penceresine giriş yapmamız gerekecek.

Instagram Hikayeleri Gizlemek

  • Hikaye Ayarları” kısmına giriş yaptıktan sonra, yine açılan pencereden “Hikayemi şu kişilerden gizle” sekmesine giriyorsunuz.
  • Bu sekme tüm Instagram Hikayeleri Gizlemek için kullanacağınız tüm ayarları yapacağınız sekme.

Instagram Hikayeleri Gizlemek

  • Bu ekran üzerinde hikayeleri gizlemek istediğiniz profilleri seçmeniz gerekecek. Ekranda seçtiğiniz hesaplar Instagram hikayeler paylaşımlarınızı göremeyecek olan hesaplar olacak. Seçiminizi yapıp ardından “Bitti” seçeneğine basarak işlemleri kaydetmeniz gerekiyor.

Ekleme: Seçtiğiniz kullanıcılar için hikayeler paylaşımlarınızı engellemek bu kadar basit. Fakat bir nokta daha eklemek gerekiyor. Eğer daha önce bu şekilde bir kullanıcının hikayeler paylaşımlarınızı görmesini engellediyseniz, şimdi bu engeli kaldırmak istiyorsanız da yine aynı ekran üzerinde engelli olan kullanıcıların yanında yer alan tik işaretini kaldırmanız ve tekrar “bitti” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bir nevi engelli olan kullanıcıların engel onayını kaldırmış oluyorsunuz diyebiliriz.

2.Yöntem İle;

Tabi ki ayarlar menüsü üzerinden yapılacak tüm işlemler, çok daha detaylı bir şekilde engelleme yapmanızı sağlıyor. Bunun dışında işlemin bir nevi hızlandırılmış versiyonu da söz konusu. 2.yöntem için hikayelerinizi gören kişilerin listesine girmeniz yeterli. Buradan kullanıcının profil adının üzerine gelip “…” simgesine dokunup, ardından da “Hikayeyi .. kullanıcısından gizle” sekmesine basmanızda hikayelerin gizlenmesini sağlayacaktır.

Bu yöntemle beraber yaptığınız gizlemeyi kaldırmak içinde yine ayarlar menüsünden yukarı da bahsettiğimiz şekilde “hikaye ayarları” kısmı üzerinden, engelleme ekranına gelip, engellenen kullanıcının onayını kaldırmanız yeterli. Yine aynı şekilde bu onayı kaldırdığınızda kullanıcının engeli de otomatik olarak kalkacaktır.

Instagramda Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?
Bu yazıyı oylayın

Önceki yazımızda Instagram Limitleri Nelerdir? başlıklı içeriğimiz instagram limit cezaları ve instagram limitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ +