Instagram’da İçerik Oluşturmanın 10 Yolu

Bilindiği üzere Instagram, içerik üreticilerinin kitleleriyle etkileşime girmek ve yeni insanlara ulaşabilmek için en çok tercih ettiği uygulamalardan biri. İnsanları etkileşime teşvik edecek içerik formatlarına da her geçen gün bir yenisi ekleniyor. 13 yıl önce ilk kez piyasaya çıktığında yalnızca fotoğraf paylaşımına olanak sağlayan Instagram, geçtiğimiz yıllarda birçok yeni özellik sundu. Zenginleşen olanakları sayesinde de içerik üreticilerinin en çok tercih ettiği platformlardan biri oldu. Instagram’da içerik oluşturmak için izleyebileceğiniz 10 yolu inceleyelim.

Fotoğraf paylaşın

Instagram her şeyden önce bir fotoğraf paylaşma sitesi olarak ortaya çıktığından, kaliteli görsel içerik paylaşımına özen göstermelisiniz. Fotoğraf paylaşmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları tercih etmek
 • Akışta paylaşılacak fotoğrafın boyutunu doğru ayarlamak
 • Fotoğrafın odağını belirlemek
 • En fazla kullanıcının aktif olduğu günler ve saatlerin farkında olmak
 • Alakalı hashtagleri seçmek

Hikaye özelliğini kullanın

Artık birçok sosyal ağda karşımıza çıkan hikaye özelliği, Instagram kullanıcıları için de en çok tercih edilen formatlardan biri. Görüntülenme süresi yalnızca 24 saatle sınırlı kalan Instagram hikayeleri, birçok farklı formda karşımıza çıkabilir. Paylaştığınız fotoğraflara yazı, şarkı, filtre, anket ve geri sayım eklemeniz de mümkün. Hikayeler genellikle anlık paylaşımlar olduğundan etkileşimi daha çok teşvik ediyor ve bu sebeple içerik üreticileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Video içeriği paylaşın

Instagram’da video içeriği paylaşmak için bir sürü seçeneğiniz var. Örneğin bir videoyu direkt gönderi olarak paylaşabilirsiniz. Instagram Reels özelliğini kullanıp kısa videolar da paylaşabilirsiniz. Kısa videolar, Instagram kullanıcılarının dikkatini yakalamak için en çok tercih edilen formatlardan biri.

instagram içerik oluşturma

Alakalı hashtagler belirleyip bunları kullanın

Hashtagleri basitçe “anahtar kelime” olarak tanımlayabiliriz. İçeriğinizde hashtag kullanımı birçok kullanıcıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bunun için öncelikle kullanacağınız hashtagleri doğru bir şekilde seçmeniz gerekiyor. İçeriğinizle en ilgili anahtar kelimeleri seçip bunları hashtag olarak gönderinize eklemek doğru bir seçim olacaktır. Instagram bir gönderiye en fazla 30 hashtag eklemenize izin veriyor. Fakat siz yine de bu 30 hakkın tamamını kullanmak yerine, kısa ve öz hashtagler kullanmayı tercih edin. İçeriğinizin en ilgili kullanıcıların karşısına çıkmasında faydası dokunacaktır.

Profilinizde estetik bir akış oluşturun

İçeriklerinizi oluştururken bütün paylaşımlarınızın profilinizde nasıl gözükeceğini mutlaka değerlendirin. Instagram’da düzenli içerik üretmeye başlamadan önce yaratmak istediğiniz imajda karar kılın. Bu imajda tutarlı kalın ve bütün paylaşımlarınızın olabildiğince bu imajı yansıttığından emin olun. Bu şekilde Instagram kullanıcıları profilinizi ziyaret ettiklerinde, paylaşımlarınızın bütünlüğü ve estetiği ile etkilenebilir. Bu estetiği sağlamak için üzerinde durmanız gereken bazı şeyler:

 • Uyumlu renkler kullanın.
 • Kendinize bir tema belirleyin
 • Postlarınızı paylaşmadan önce düzenleyin.
 • Spesifik yazı fontları seçin.
 • Bir filtre veya efekt belirleyip buna bağlı kalın.
 • Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar paylaşın.

Paylaşımlarınıza yazı ekleyin

 Her ne kadar Instagram’ın görsel bir platform olduğunu yinelesek de, yazılı iletişimin önemini görmezden gelemeyiz. Görsel paylaşımlarınızın anlatımını desteklemek için onlara yazılar eklemeniz isabetli olacaktır. Yazılarınızı da kısa ve öz tutmaya özen göstermeli, sürükleyici bir dil kullanmalısınız. Hem harekete geçirici mesajlar içeren hem de bilgilendirici bir yanı olan kısa metinler en makul içerik örnekleridir.

Canlı yayın özelliğini kullanın

 Instagram’da canlı yayın açarak takipçilerinizle anlık etkileşim kurabilirsiniz. Canlı yayınlar takipçilerinizi bilgilendirmeniz, onlarla harika zaman geçirmeniz ve daha fazla insanın karşısına çıkabilmeniz için harika bir araçtır.

Kaydırmalı post paylaşın

Bazı durumlarda tek bir görsel, vermek istediğiniz mesajı takipçilerinize iletmede yeterli olmayabilir. Örneğin paylaşımınızın daha fazla detay vermesini istiyor olabilirsiniz. Ya da belki bir liste yapmak istiyorsunuz. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda 10’a kadar fotoğraf veya video eklemenize olanak sağlayan kaydırmalı bir gönderi oluşturabilirsiniz.

Influencerlar ile iş birliği yapın

Influencerlar; işi Instagram’da içerik üretmek olan, hitap ettikleri kitlenin tüketim alışkanlıklarını bu içeriklerle etkileyen, takipçilerini belirli markalara ve hizmetlere yönlendiren sosyal medya figürleridir. Influencerlar ile iş birliği yaparak içeriklerinizi güçlendirebilir, ayrıca bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri paylaşın

Ürününüzden veya hizmetinizden yararlanmış ve bunu herkese açık profilinden bir gönderi olarak paylaşmış kullanıcılardan izin alarak bu gönderileri kendi profilinizde paylaşabilirsiniz. Markanızın hashtaglerini takip ederek ve etiketlendiğiniz gönderilere göz atarak bu tür paylaşımları kolayca bulabilirsiniz. Bu tür içerikler müşteri memnuniyetini ve ilgisini gösterdiğinden, harika bir pazarlama aracı olma potansiyeline sahiptir.

Sonuç

Instagram’da içerik oluşturmak için birbirinden çeşitli araçlar ve imkanlar mevcut. Bu imkanlardan en yüksek düzeyde fayda sağlayabilmek için ise konu üzerinde detaylı araştırma yapmak, trendleri takip etmek, kendi kimliğinizi yaratmak ve bu bağlamda tutarlı içerikler üretmek şart.

Instagram profilinizin etkileşimini arttırmak ve platformda daha da popülerleşmek istiyorsanız Instagram yorum satın al hizmetimize göz atmayı unutmayın!

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Spotify Blend Nedir? Nasıl Yapılır?
Spotify Blend Nedir? Nasıl Yapılır?

Spotify, müzikseverlerin en sevdiği müzikleri dinlemek, çalma listeleri oluşturmak ve yeni müzikler keşfetmek için popüler bir müzik yayın platformudu...

Instagram Çevrim içi Kapatma Nasıl Yapılır?
Instagram Çevrim içi Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram çevrim içi kapatma özelliğinin nasıl yapıldığı, bazı kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Popüler sosyal medya uygulamalarından biri ...

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’da içerik oluşturmak için en popüler araç nedir?

Görsel paylaşımlar, kullanıcıların en çok rağbet gösterdiği içerik türü. Özellikle Reels videoları çok popüler ve kullanıcılar tarafından keşfedilmesi çok daha kolay.

Instagram’da içerik oluştururken nelere dikkat etmeliyim?

İçeriklerinizin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Hem sunduğunuz görsellerin, hem de kullandığınız dilin tutarlı olmasına özen göstermelisiniz.
 

Instagram’da içerik oluştururken trendlere ne kadar önem vermeliyim?

Instagram’daki trendlere hakim olmanız pazarlama stratejinizi olumlu anlamda etkiler. Fakat her trende atlamaktan kaçının. Alanınızla en alakalı olanları ise asla kaçırmayın.

Özge Gökmen

Yazılar: 22

Merhaba, ben Özge! Bir sosyal medya uzmanı olarak sizlerle takipcisatinal.org blog sayfasında tüm yeni sosyal medya haberlerini ve ipuçlarını paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum!

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram’da İçerik Oluşturmanın 10 Yolu Hakkında İlk Yorum Yapan Sen Ol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.