Olağan Dışı Giriş Saptandı Uyarısı Çözüm (Güncel)

Olağan Dışı Giriş Saptandı Uyarısı Çözüm (Güncel)

Instagram, genellikle kullanıcı odaklı özelliklerle karşımıza çıkıyor. Bir çok açıdan memnuniyet düzeyini arttırsa da, bazen sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların temeli bazen kullanıcı odaklı olmaktadır. Bazen ise sistematik sorunlardan dolayı Instagram kaynaklı olmaktadır. Bir süredir gündemde olan olağan dışı giriş saptandı uyarısı, görülen sorunlardan bir tanesidir.

Bun uyarının ortaya çıkmasında bazı faktörler bulunmaktadır. Olağan dışı giriş saptandı uyarısını neden alırım? Olağan dışı giriş saptandı uyarısının çözümü nasıl? Bir daha tekrarlanmaması için neler yapmam gerekiyor? Bilmeniz gereken tüm sorulara yazı içinde yanıt bulabilirsiniz. O zaman başlayalım.

Olağan dışı giriş saptandı ne anlama gelmektedir?

Olağan dışı giriş saptandı demek, bir tür uyarıdır. Bu uyarı, Instagram tarafından güvenlik önlemi almak amacıyla yapılmaktadır. Bu uyarıyı aldığınızda, birisi sizden habersiz hesabınıza giriyor olabilir. Bu uyarının ortaya çıkmasında iki duruma bakılır. Birincisi sizin her zaman girdiğiniz cihazlardan farklı bir cihazla, hesabınıza giriş yapılmıştır. Ya da sizin Instagram hesabınıza girdiğiniz yer, bölge dışında bir yerden giriş yapılmıştır. Bu gibi durumlarda, Instagram bundan şüphelenerek uyarı verir.

Bu uyarı sonrasında, hesabın siz tarafından kontrol edilip edilmediğini anlamayı amaçlar. Güvenlik önlemleri kapsamında, siz hesabı doğrulayana kadar giriş yapmanız engellenir.

olagan disi giris saptandi uyarisi cozum guncel

Instagram neden şüpheli giriş uyarısı veriyor?

Instagram şüpheli giriş uyarısı vermesinin en temel nedeni, hesabınızın başka bir kişi tarafından ele geçirilmesidir. Bunun oluşmasında takipçi uygulamalarının rolü oldukça fazladır. Bazı uygulamalar giriş yapıp, kullandığınızda kişisel bilgilerinizi kaydeder. Ve siz bu duruma izin vermiş olursunuz. Hesabınıza farklı yerlerden girdiklerinde, bu olağan dışı giriş saptandı uyarısını alırsınız.

Bahsettiğimiz bu uygulamalar:

  • Instagram hesabınızdaki takipçi sayınızı arttırmak için, takipçi kasmaya yönelik olan uygulamalar
  • Profilinize kimlerin baktığını ve profilinizde kimlerin gezdiğini merak edebilirsiniz. Bu amaç uğruna hizmet veren uygulamalar
  • Instagram’da yaptığınız paylaşımlara yönelik beğenilerin artması için, beğeni kasma uygulamaları

Bu uygulamaları bir çoğu, kişisel bilgilerinizi kullanarak hesabınıza farklı yerden giriş yapar. Siz de bu uyarıyı alırsınız. Üçüncü taraf uygulamalarının, neredeyse çoğunda bu sorunla karşılaşırsınız. Bu uyarı sonrasında bazı işlemler yaparak, hesabınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Hesabını güvene almak için bunu yapanın sen olduğunu bize bildir seçeneğine gelin. Buradan sizin olup olmadığınızı anlamak için bazı bilgiler istenmektedir. Ben yaptım diyerek, istenilen bilgileri verdikten sonra hesabı güvene alabilirsiniz.

Olağan dışı giriş sorununu çözme

Olağan dışı giriş sorununu çözmek için birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulamanız gerekmektedir. Fakat öncelikle bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Bu yazı sonrasında işlem işe yarasa bile, yeniden o uygulamaları kullanmanız durumunda aynı sorunu yaşarsınız. Çözümün kalıcı olması için, bu uygulamaları bir daha kullanmamanız gerekiyor.

Olağan dışı giriş saptandı sorununu çözme adım adım:

  • Bahsettiğimiz gibi bu uyarı sorunun da asıl problem, kullandığınız uygulamalardır. Üçüncü taraf uygulamaların bir çoğu, kullandığınızda bu uyarıya neden olmaktadır. Bu durumda sorunun çözümünde yapılması gereken ilk işlem, bu uygulamaların Instagram hesabınızla olan bağlantısını kesmek. Bağlantılı olduğu sürece, sizin adınıza giriş yapmasına izin vermiş oluyorsunuz.
  • İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapın. İnternet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. (Mobil uygulama değil)

olagan disi giris saptandi uyarisi cozum guncel

  • Hesaba giriş işleminden sonra, profil kısmına gelin.
  • Profil bölümünde ekranın sağ üst tarafında üç çizgi şeklinde bir simge bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayın. Çıkan ekranda ‘’ayarlar’’ seçeneğini göreceksiniz. Buraya gelin.

olagan disi giris saptandi uyarisi cozum guncel

  • Ayarlar bölümü içerisinde, hesabınız için gerekli olan tüm ayarlara yer verilmiştir. Burada izinli uygulamalar bölümünü bulun. İzinli uygulamalar, sizin kişisel bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapar. Bu nedenle bu iznin kalkması gerekmektedir. İzinli uygulamalar içerisinde yer alan tüm uygulamaları, üzerine tıklayıp kaldır diyerek kaldırın.

olagan disi giris saptandi uyarisi cozum guncel

Bu işlem sonrasında, bilmediğiniz uygulamalara verdiğiniz tüm izinleri kaldırmış oldunuz. Artık hesabınıza, sizin bilgilerinizi kullanarak giriş yapamayacaklar. Bundan sonraki süreçte hiçbir uygulamayla, özel bilgilerinizi paylaşmamaya dikkat edin!

Olağan dışı giriş saptandı çözümü doğrulama kodu

olagan disi giris saptandi uyarisi cozum guncel

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, ben yaptım dediğinizde Instagram sizden bir doğrulama kodu isteyecek. Bu kodun tutması durumunda hesabınıza erişim izni verilecek. Doğrulama kodu cep telefonu ya da e-mail üzerinden verilmektedir. Bu nedenle Instagram hesabınızda kayıtlı olan cep telefonu ya da e-mail adresine erişiminizin olması gerekiyor. Doğrulama kodu seçeneğini seçtikten sonra, gelen kodu Instagram üzerinde istenilen bölmeye yazın. Bu işlem sonrasında hesabınıza yeniden giriş yapabilirsiniz.

olagan disi giris saptandi uyarisi cozum guncel

Olağan dışı giriş saptandı sorunu doğrulama kodu gelmiyor

Tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptınız. E-mail adresi ya da cep telefonunuza erişiminiz var. Ancak doğrulama kodu gelmiyor. Bu durumda işlem sırası Instagram’da demektir. Uygulamanın yardım al bölümüne başvurarak yardım talebinde bulunmanız gerekiyor. Yardım bölümünde, her konuda yardım isteyebilirsiniz. Bunun için o bölüme gelin. Ve bir mesaj gönderin.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Şikayet Bildirimi
Instagram Şikayet Bildirimi

Instagram şikayet bildirimi nasıl  yapılır? Instagram’da kişi nasıl şikayet edilir? Gibi popüler sorular mevcut. Açıkcası bu şikayet olayları Ins...

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü
Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözümü

Instagram akış yenilemedi hatasına rakip bir hatadır bu bir ağ hatası oluştu problemi. İnstagram problemler ile gündeme gelen bir uygulama olmamasına ...

Yardım bölümünde göndereceğiniz mesaj:

Instagram hesabıma giriş yapmaya çalıştığımda ‘’olağan dışı giriş saptandı’’ uyarısı aldım. Bunun için yapılması gereken tüm işlemleri yaptım. Ancak doğrulama kodu gelmedi. Bu nedenle hesabıma giriş yapamıyorum. Bu konuda gerekli yardımları acil talep ediyorum.

 

Bu içerikte bir mesaj yazdıktan sonra, Instagram hesabınızı incelemeye alır. Ve bir doğrulama kodu gönderir. Bu kodla beraber, sizden bir fotoğrafınızı ister. İkisini de gönderdikten sonra hesabınız güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda olağan dışı giriş saptandı sorunu ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgiler yer almaktadır. Artık bu sorun neyden kaynaklanmaktadır ve çözümü nasıldır biliyorsunuz. Tekrardan hatırlatalım. Bu işlemler o an sorunu çözer. Ancak tekrar üçüncü taraf uygulamalara girmeniz durumunda, sorun tekrarlanacaktır. Bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir.

Görüşmek üzere.

 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.