Twitter Gündemi Nasıl Belirleniyor?

Twitter Gündemi Nasıl Belirleniyor?

Sosyal medya uygulamalarından popüler olan Twitter, çok ciddi bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu Twitter kullanıcıları yaşadıkları bir anı paylaşma, herhangi bir haberde duyuru yapma, herhangi bir kampanya duyurusu yapma ve bunun gibi birçok sebeplerle Tweet atarak bu paylaşımları yapmaktadırlar. Twitter kullanıcılarının bu attıkları Tweet’ler ile birlikte her gün belli başlı gündem konuları ortaya çıkmaktadır. Şimdi size bu Twitter gündemi belirlenmesinde etkili olan faktörlerin neler olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Twitter uygulamasını kullanan bir hayli fazla sayıda olan kurumlar, sivil toplum örgütleri ya da öğrenci topluluklarının sorunlarını anlatmaya yönelik olarak kullanılan yöntemlerden birisi Twitter içerisinde gündem haline gelmektir. Twitter’da gündem olmanın bir diğer ismi ise Twitter’da trending topic’dir.

Twitter Gündemini Belirlemek

Twitter gündemini belirlemek ve bu gündem içerisinde yer almak için ilk olarak yapmanız gereken, Twitter içerisinde daha önceki zamanlarda işlem görmemiş bir “hashtag” ortaya çıkarmanız ve bu hashtag’ın tamamen sizin kendi kişisel oluşumunuz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Oluşturacak olduğunuz bu hastagınızın ön kısmına “#” işaretini koyunuz. Bu yaptığınız işlem ile birlikte tag yanlış bir şekilde kullanılmayacak ve oluşturduğunuz hashtagınızın Twitter gündemi içerisine gelmesi basitleşecektir.

Twitter gündemi oluşturulabilmesi için, daha doğrusu örneğin siz Twitter kullanıcısının oluşturduğu “Hashtag” ile bu gündemin listesine girebilmek adına bir Twitter kullanıcısının çok fazla Tweet atmasından ziyade Twitter içerisinde olan fazla kullanıcının bu oluşturulan Hashtag ile ilgili olan konu hakkında konuşması yani Tweet paylaşması gerekmektedir. Aynı şekilde yine paylaşılan Tweet’lere geri dönüş yapılması yani cevap vermek önemlidir. Bu sayede Tweet’lerin etkileşimi artırılarak Twitter gündemine girmeye artı bir şekilde katkı sağlamış olursunuz. Aynı şekilde sizin de bildiğiniz gibi Twitter içerisinde favorilere eklemek yerine beğeni düğmesi geldi Tweet’lerin beğenilmesi de önemli bir faktördür.

Twitter gündemi genel olarak 5 dakikada bir yenilenir. Her 5 dakika da bir hashtaglar aşama aşama değerlendirilir. Bu demek oluyor ki bir hashtagın bot kullanılmadan sıralamaya girmesi yaklaşık olarak 2 saati bulur.

Twitter Gündemi Oluşturma Yöntemleri

Twitter gündem oluşturmak için izlememiz gereken birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerle sağlıklı sonuçlar alınılabilir. Öncelikle Twitter gündemi oluşturmak için belirlemiş olduğunuz Hashtag’ınızı diğer Twitter kullanıcıları tarafından ciddi bir rakamda kullanıcı ile paylaşıldığı zaman bu hashtagınızın gündem listesindeki artışını görebiliriz.

1) Twitter gündemi listesinde yer alabilmek için çok Tweet değil bunun tam aksine daha fazla Twitter kullanıcısının bu konu hakkında Tweet atması gerekmektedir.

2) Daha öncelerde Twitter gündem listesinde bulunmuş bir cümlenin seçilmemesi faydalı olacaktır. Aksi düşünüldüğünde hashtagınız Twitter gündem listesinde yükselemeyebilir.

3) Twitter gündemi belirlenmesi için Twitter kullanıcılarının hesapları Twitter’da eski hesap olmalıdır. Twitter bunun için kendince belli bir Twitter hesap yetkinliği derecesi belirlemiştir.

4) Twitter gündemi belirleme yöntemlerinden birisi de oluşturulan konu hakkında diğer kullanıcıların Tweet’leri ile birlikte karşılıklı Tweet atılmasıdır.

5)  Twitter kullanıcıları eğer Twitter gündemini oluşturmak ve bu oluşturulan konunun gündem listesine girmesini istiyorlarsa yapmaları gerekenlerden birisi de oluşturdukları konu ile ilgili araştırma yapmaları, yani başka diğer konular hakkında çalışmalar yapmamalarıdır.

Oluşturulan Twitter gündemine bakmak istediğiniz zaman karşınıza çıkan kategoriden hangi alanda gündeme bakmak istediğinizi seçebilmektesiniz. Ancak Twitter gündemi oluşturma yöntemlerinin yanında bu gündem oluşturulurken dikkat edilmesi gereken önemli noktaya değinelim. Twitter kullanıcılarının belirlediği bu gündemler kimi zaman kötü amaçlı kullanılabiliyor. Bu kötü amaçlı kullanımın önlenebilmesi için Twitter kurallarının okunarak bu gündemlerin belirlenmesi gerekmektedir.

Twitter’ın birçok cezai yaptırımı olduğu bilinmektedir. Twitter hesabınızın bazı özellikleri geçici olarak kullanmasını engelleyebileceği gibi, hesabınızı tamamen de kapatabilmektedir. Bu nedenle yapılan paylaşımların kurallar dahilinde olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca etik kurallara uyarak da kullanıcılar arasında yaşanan sorunların önüne büyük ölçüde geçilebilir.

Twitter gündemi nasıl belirleniyor konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Twitter’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Twitter takipçi satın alma ve Twitter beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Twitter gündemi nasıl belirleniyor konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

1 Yorum

  1. Zeki SAFAR
    Zeki SAFAR

    Daha önce twetter kullanıyordum. Kayıt oldum ve kullanıma başladım. Ara sıra paylaştıklarımı sitemden çektim. bir anda hitim arttı. Taglar sayesinde sitem hızla ilerledi