Youtube Fenomeni Nasıl Olunur?

Youtube Fenomeni Nasıl Olunur?

Youtube video paylaşım sitesi olarak tanımlanmaktadır. Bu Platformun ilk kuruluşu 3 Amerikalı iş arkadaşın bir araya gelmesi sonucunda yapılmıştır. Eğlence amaçlı kurulan bu platform Google tarafından 1.70 milyar dolara satın alınmıştır. İnternet aleminin en büyük video paylaşım ve izleme sitesi olarak bilinen Youtube, uzun keyifli vakit geçirebileceğiniz videoların altına yorum yazabileceğiniz hatta videoları olumlu ya da olumsuz değerlendirebileceğiniz bir platformdur. Son dönemlerde Youtube kullanımının artmasından dolayı Youtube platformu birçok kişi için meslek haline gelmiştir. Bununla birlikte YouTube Fenomeni olarak tanımlanan meslek ortaya çıkmıştır. Youtube platformuna, isteyen herkes video yükleyebilir ve bu alanda iyi izlenme kitleleri elde ederek para kazanmaya hemen başlayabilir.

Youtube Çalışma Sistemi


Google tarafından zamanında Amerikalı 3 arkadaştan satın alınan bu platform yıllar geçtikçe optimizasyonlar ve güncellemeler ile iyileştirilmeye devam ediliyor. Bu platforma gelen güncelleme platformun daha akıcı bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır. Youtube’nin çalışma sistemi video atılması sonucu izlenmeye bağlı olarak kazanç elde edilmesi şeklinde çalışmaktadır. İzlenmeye bağlı olarak elde edilen kazancın bir kısmı youtube tarafından pay olarak alınırken, böylelikle kalan kısmı da size gönderilmektedir. Günde programlı bir şekilde video atarak hem kanalınızın güncelliğini koruyabilir hem de daha fazla izlenme elde edebilirsiniz. Bu sayede YouTube Fenomeni olma yolunda ilk adımlarınızı atmış olursunuz.

Youtube Fenomeni Nasıl Olur?


Youtube fenomeni olabilmek için öncelikle eşsiz bir kişiliğe sahip olmanız gerekiyor. Bunun sonucunda birçok abonenin dikkatini çekecek yaptığınız enteresan paylaşımlar ve yorumlarla abonelerin beğenisini kazanacaksınız. Aynı zamanda size abone olan kişilere de iyi davranmak fenomen olma yolunda daha hızlı adımlarla ilerlemenizi sağlayan bir başka husus. Youtube Platformlarında hakimiyet kurabilmek için öncelikle youtube piyasasından haberdar olmanız gerekmektedir. Böylelikle ani gelişimler ile alakalı video atabilir, o günkü popüler olan konu ile alakalı videolarınızın anında trende çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.


Sesinizi Duyurmadan Önce Fısıldayın


Youtube’da kesinlikle anında ünlü bir fenomen olabileceğinizi düşünmeyin. Yüksek kitlelere ulaşabileceğinizi hedefleyin. Fakat bu konu ile alakalı abonelerinize ‘’ben bir numara olacağım’’ gibisinden kibir dolu sözler sarf etmeyin. YouTube Fenomeni olmak istiyor iseniz, bağırmadan önce fısıldamanız gerekiyor. Sesinizi duyurmak için fısıldamanız küçük çalışmalar sergilemeniz yeterli gelmiyor ise, Youtube’da yayınlanan videolara karşılık verin, parodiler yapın. Böylece farklı bir youtube kullanıcısına gönderme yaptığınız için karşı tarafındaki kullanıcının takipçilerini de kendi profilinize girmek zorunda bırakmış olursunuz. Bu sayede videolarınız internet kullanıcıları tarafından keşfedilebilir.

Youtube Videolarında Etiket Kullanımı
Fenomen olmayı kafaya taktı iseniz, dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi ise etiket. Videolarınızın paylaşımlarını yaparken mutlaka etiket kullanmalısınız. Doğru ve uygun etiketleri tercih ettiğiniz taktirde videolarınızın izlenmesinin kendi kendine arttığına şahit olabilirsiniz. YouTube Fenomeni olma yolunda önemli bir adım olan etikete videolarınızda yer vermeyi unutmayın!

Youtube’da İş Birliği Yapın


Youtube platformu birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bu platformda ise birçok alanda fenomen bulunmaktadır. Youtube’da yüksek aboneli kişilere ulaşmanız ve onlardan tanıtım satın almanıza gerek yok. Youtube içerisinde kanalınızla ilgili olduğunuzu ve güzel projelere imza atmak için hevesli olduğunuzu yansıtmak adına diğer kanallar ile işbirliği içinde olmanız oldukça önemli bir faktör. Bunun sonucunda işbirliği yaptığınız youtube kullanıcısının aboneleri tarafından da tercih edilebilirsiniz. Böylelikle her iş birliği sonucunda birçok aboneye sahip olabilirsiniz. İşbirliği yapmak youtube içerisinde kanalınızın adından bahsedilmesine sebep olacaktır. Bu da kanalınız için iyi bir reklam olmakla birlikte, kanalınızın tanınmasına yardımcı olacaktır.

Youtube İzleyicileri ile Temas Kurun


Youtube kanalları arasında adınızı duyurmanın bir diğer yöntemi ise, youtube adına proje sergileyen kullanıcılar ile temas halinde olmaktır. Youtube adına iyi işler yapan topluluklar genellikle ünlü youtuberlar ile iletişim halinde olan topluluklardır.  Bu topluluklar sayesinde sizde kanalınızın adını duyurabilir, topluluklar aracılığı ile tanıştığınız youtuberlar ile birlikte etkinlikler düzenleyerek video çekebilirsiniz. Yeni videolar hazırladıkça ve ekledikçe kanalınızın görselliğinde iyileştirmeler yapmaya özen gösterin. Videolarınızı etiketleyin ve anketler oluşturun. Videolarınızı etiketlemek ve bu etiketleme işlemi sonucunda abonelere sahip olmak istiyor iseniz, doğru anahtar kelimeleri kullanarak etiketleme yapmanız oldukça önemlidir.

Youtube Video Çekimi ve İpuçları

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
YOUTUBE PARA KAZANMA YOLLARI?
YOUTUBE PARA KAZANMA YOLLARI?

Youtube para kazanma yolları açısından bir çok gence göz kırpmakta. Youtube son dönemin en fenomen ağlarından bir tanesidir desek yeri var. Sosyal med...

YOUTUBE GİZLİLİK MODU NEDİR? NASIL ETKİNLEŞTİRİLİR?
YOUTUBE GİZLİLİK MODU NEDİR? NASIL ETKİNLEŞTİRİLİR?

Youtube gizlilik modu ile artık izlediğiniz videolar koruma altında. Youtube adeta televizyonun yerini almış durumda. Yeri geliyor televizyonda vakit ...


Youtube Videosu çekerken mutlaka gerçekçi olun. Ruh haliniz ne ise onu yansıtmaya özen gösterin. Olmadığınız biri gibi görünmek seyirciler tarafından hissedildiğinde videoda aşırı yapmacık durmanıza ve size abone olan kişileri de kaybetmenize yol açar. Gerçekçi olmaya özen gösterdiğiniz gibi haftada 1 kere video atmayı ihmal etmeyin. Böylelikle abonelerinizi unutmamış olur, kanalınızın güncelliğini yitirmemesi için üstünüze düşün görevi yapmış olursunuz. Düzenli ve programlı olarak video atmak, özellikle güncel gündem konuları ile alakalı videolar yapmak izleyicilerin dikkatini çekmektedir. Bu tarz videolar yapmaya özen gösterin. Bazı gündem konuları sizin tarzınızın dışarı çıkmasına yol açsa da tarzınıza uydurmaya ve o gündem konusunu bir şekilde işlemeye çalışın.

YouTube Fenomeni olabilmenin en önemli yollarından birisi ise samimi olmak. Sonuç itibari ile kibir duygusu ile kabarmış sadece para odaklı videolar atan kişiler hiçbir abone tarafından tercih edilmez. Bu şekilde davranmanız sonucunda iyi bir kitleye sahip olamazsınız. Youtube Platformuna gelir kapısı olarak bakıyor iseniz, bu kurallara uymadığınız müddetçe gelir elde edemezsiniz. Samimi olarak kamera yokmuşçasına video çekin. Kamera karşısına geçmek için özel bir hazırlık yapmayın. Teknik anlamda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise, videolarınızın kalitesidir. Videolarınızın kalitesinin HD ya da net olmasına özen gösterin. Youtube’da kimse videolarınızın mükemmel olmasını beklemez. Fakat video özensiz bir biçimde çekilir, gereken ışık ve ses ayarı yapılmaz ise youtube kullanıcıları videolarınızı geçebilir başka videolar izleyebilirler.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

4 yorum

 1. Bahri UŞAK
  Bahri UŞAK

  YouTube Fenomeni olmak için kaç video yüklemek gerekiyor ki, anlamadım. Bir yıldır aralıksız özgün yüklüyorum yine de akrabalarımdan başka izleyen yok 😉

 2. Hatice Akdağ
  Hatice Akdağ

  Youtube işine giriş yapmak istiyorum. Fakat pek bilgim yok. Kanalı açmadan önce tanıtım yapmak gerekir mi?

 3. Cemre TAŞKIN
  Cemre TAŞKIN

  Ben öncelikle reklam verdim. İlk önce sosyal medyada sonra facede ki bazı gruplarda. Abone sayımda büyük artışlar olmasa da ufak tefek büyümeler oldu.

 4. Cennet SALEM
  Cennet SALEM

  Youtube Fenomeni olmak isteyenler ilk önce youtobe çalışma sistemini çözmeye çalışmalı bence. Paylaşım yapan herkes fenomen olmuyor. Mühim olan paylaşımlarda aksaklık yapmadan ve yılmadan bir çalışma yapmak. He bir de şımarmamak gerekiyor. Sonra son günlerin acınacak fenomenleri haline gelirsiniz.